Lietuvos gynybos ekspertai tokias žinutes laiko dar vienu bandymu įbauginti Vakarus, tačiau akcentuoja, kad visiškai ignoruoti Kremliaus gąsdinimų negalima. Plačiau apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Putinas paskelbė, kad iki liepos mėnesio ketina Baltarusijoje dislokuoti taktinius branduolinius ginklus. Ar mums dėl to didėja grėsmė?
Jei žiūrėti karine prasme, branduolinio ginklo, ar tai būtų taktinis, ar kitoks branduolinis ginklas, dislokavimo vietos nėra tokios svarbios, nes atgrasymo pajėgumais, kuriuos turi, pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos atsižvelgia į tai, nesvarbu, kur tie ginklai būtų dislokuoti. Jos vis tiek savo veiksmus planuoja, tai visada yra taikinys numeris vienas. Dėl to planavimo prasme tai nieko nekeičia.
Bet tai būtų visai mūsų pašonėje.
Mūsų pašonėje yra ir Kaliningrado sritis, kur taip pat yra taktiniai branduoliniai ginklai, kad ir kiek Rusija tai slėptų. Tiesą sakant, visos šalys tai žino. Ši Putino žinutė yra skirta Vakarams ir tai yra politinė žinutė, kad mes eskaluosime situaciją mojuodami branduoliniu ginklu, jeigu jūs nenustosite remti Ukrainos. Tai yra pagrindinė žinutė, kurią jis nori perduoti.
Tai pagrindinė žinutė, bet tikriausiai į ją pro pirštus nereikėtų žiūrėti. Jūs sakote, kad branduolinis ginklas yra Kaliningrade, tai kokią įtaką turėtų, jei jis atsirastų ir iš kitos pusės, Baltarusijoje?
Karine prasme, situacija iš esmės nepasikeičia, bet politiškai aišku, kad reikia vertinti. Baltarusijai, matyt, maža sankcijų, todėl tų sankcijų reikėtų daugiau. Jeigu Rusijai dar ko nors maža ir branduolinė pramonė iki galo nesankcionuota, reikėtų ir tai sankcionuoti. Yra daugybė įrankių ir juos reikėtų išnaudoti, o tai taip pat būtų politinė žinutė Putinui.
Jūs minėjote, kad Baltarusija nespės paruošti infrastruktūros tokio pobūdžio ginklui. Tai ar ta, kuri yra, bus pakankamai saugi?
Kalba tarp Putino ir Lukašenkos apie branduolinius ginklus jau vyko prieš metus, daugelis tas aplinkybes, kad praėjusį pavasarį buvo mojuojama lygiai ta pačia korta, tiesiog pamiršo. Manau, kad tuo metu galėjo prasidėti infrastruktūros darbai.
Iš tikrųjų mes matėme, kad kai kuriose vietose Baltarusijoje yra naujai tvarkoma infrastruktūra ir visa tai kontroliuoja Rusija. Kam tai buvo skirta? Visai gali būti, kad ir šiam tikslui, o galbūt ir ne. Bet kokiu atveju, Baltarusijoje infrastruktūra, kuri buvo skirta saugoti branduoliniam ginklui, buvo iš ankščiau.
Tos saugyklos niekur netingo, bet kokios jos būklės – nežinome. Mes nežinome ir, ar jas galima panaudoti, greičiausiai taip, bet esmė gi ne infrastruktūroje. Jie gali tvarkyti infrastruktūrą, bet joje tų branduolinių ginklų gali ir nebūti, nes Putinas labiau linkęs leisti politines žinutes nei praktiškai įgyvendinti savo pažadus.
Tai jūs manote, kad tų branduolinių ginklų neatveš į Baltarusiją?
Laikas parodys, bet situacijos karine prasme tai, be abejonės, nekeičia. Manyčiau, kad Vakarų Europos šalys neturėtų apsigauti, jos ir toliau turi remti Ukrainą, o ne gąsdintis dėl tokių Putino žinučių.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.