Svarstoma, ar du kūnai gali būti Lietuvos partizanų kūnai, ar kitos KGB režimo aukos? Mokslininkai atsakys atlikę išsamesnius tyrimus. O štai platinti Menininkų kalnelio teritoriją Vilniaus savivaldybė nutarė pritrūkusi vietų laidoti. Tiesa, net ir didesnėje teritorijoje bus leista laidoti tik urnas. Karstams vietos jau nebeliks.
Daugiau kaip 60 žmonių palaikų – tiek darbininkai kartu su archeologais maždaug prieš mėnesį aptiko Antakalnio kapinėse, Šiaurės rytinėje dalyje, bandydami naujiems palaidojimams paruošti Menininkų kalnelį. „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgų“ direktoriaus pavaduotojas sako radinys įdomus, bet labiausiai archeologus sudomino dviejų žmonių palaikai.
„Keli dalykai mums užkliuvo, kadangi palaikai nebuvo palaidoti, kaip mums įprasta, tvarkinga padėtimi – aukštielininkais, rankom sukryžiuotomis ant krūtinės ar dubens srityje, jie tiesiog gulėjo kniūbsčiai, nelabai natūraliomis pozomis. Juos skyrė, jeigu nesumeluot ant karštųjų, kokie 6–7 metrai“, – pasakoja „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgų“ archeologas Liudvikas Vasiliauskas.
Pirminės apžiūros metu, akivaizdžių skeleto pažeidimų, kaip sako archeologas, mokslininkai nerado. Tad ar tai gali būti partizanų kūnai, o gal kitos KGB režimui neįtikusios aukos – kol nėra detalesnių tyrimų, mokslininkai spėliot nenori. Nors vieta ir yra šalia Našlaičių kapinių, kur pirmiausia ir buvo rasti vieno garsiausių Lietuvos partizanų Adolfo Ramanausko – Vanago, o vėliau ir kitų partizanų palaikai.
„Tai tikrai šiuo momentu nenorim spekuliuoti kažkokiomis sensacijomis ir į tą klausimą, ar tai smurtinės mirties priežastys, ar kas atsitiko, manau, bus aiškiau po antropologinių tyrimų“, – teigia L. Vasiliauskas.
Archeologas rodo tik ką restauruoto antpečio fragmentą, tad neatmestina, kad jis priklausė carinės Rusijos kariams. Rasti septyni, kaip įtaria mokslininkai, karių kūnai.
„Tai kariai, nes buvo ir su antpečiais, su auliniais batais, yra išlikę auliniai batai. Betarpiškai bendradarbiaujame dabar ir su Vytauto Didžiojo karo muziejumi, dėl identifikavimo, tai pirminiais duomenimis“, – kalba L. Vasiliauskas.
Didžiajai daliai palaikų, kaip sako archeologas, buvo atlikta autopsija, kitaip – skrodimas. Tad visai gali būti, kad jie atvežti laidoti iš netoliese buvusios Švento Jokūbo ligoninės. Tačiau kas tie mirusieji – detaliau pavasarį atskleis antropologai. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Jankauskas rodo dėžes su palaikais ir sako – ten esantys žmonių palaikai atskleis daug paslapčių.
„Pirmiausia rastume į klausimą partizanai ar ne partizainai, tą kuris keliamas visuomenėje, partizanai, ar ne partizanai. Man atrodo šitas svarbiausia. Toliau bendra jų kilmė: jeigu tai iš karo ligoninės, jeigu tai yra kariškiai, tai vienoks demografinis profilis, kokios patologijos, dantų būklė ir t.t. Jeigu tiesiog šiaip tai nežinomi asmenys, vilniečiai, kaip našlaičių kapinėse, bus kitoks profilis“, – tvirtina R. Jankauskas.
Detalesnis tyrimas parodys, kiek rasta vyrų ir moterų. Mokslininkai jau identifikavo kelis vaikų palaikus. Tyrimas parodys dėl ko visi šie žmonės mirė. O iškelti, kaip manoma, XIX amžiaus antrosios pusės ir XX amžiaus pradžios palaikus, kaip aiškina savivaldybė, nutarta dėl to, kad atsirado galimybė plėsti jau užpildytą Antakalnio kapinių Menininkų kalnelį.
„Menininkų kalnelis jau baigiasi, į pabaigą visai. Trijose vietose įrengiami techniniai sprendiniai, tai yra infiltraciniai šuliniai, tai nuo pirmos dienos dalyvavo archeologai, kurie kasimo metu taip pat pastebėjo ženkliai giliau palaikus, todėl jie buvo visi rasti, tvarkingai išimti, pagal visą tvarką nuvežti į Vilniaus universitetą“, – aiškina Vilniaus savivaldybės atstovas Gintautas Runovičius.
Iš viso archeologai aptiko 86 žmonių palaikus. 22 ir liks čia ilsėtis toliau, mat teritorijos plėtimo darbams netrukdo. Ant jų kapų bus leista laidoti urnas. Joms atsiras papildomos 150 vietų.
Jeigu mirusius menininkus ar kitus kultūrai nusipleniusius žmones artimieji norės laidoti karstuose, kaip sako savivaldybės atstovas, teks ieškoti kitų kapinių. Mat karstams Menininkų kalnelyje vietų nebeliko visai.
O štai rasti palaikai po tyrimo bus palaidoti Karveliškių kapinėse, kur laidojami neatpažinti asmenys. Tiesa, dalis palaikų, jeigu sudomins mokslininkus, tarnaus moksliniams tikslams.