Valdančiųjų atstovai Visų šventųjų dieną šiemet siūlo paminėti su trenksmu. Nuo lapkričio pirmosios siūlo sumažinti praėjusios kadencijos Seime įvestus alkoholio prekybos ribojimus. Pilnametis žmogus, sulaukęs 18 metų, pataisų iniciatorių nuomone, turi teisę legaliai pirkti ir vartoti alkoholį. Tiesa, projektą parengę politikai siūlo 18-mečiams parduoti ne visus svaigalus, tik turinčius iki 15 proc. alkoholio. Stipresni būtų prieinami tik nuo 20 metų.
Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas teigia: „Buvo Seimo narių, kurie nuogąstauja, kad stipriųjų gėrimų vartojimas jaunimui gali būti labiau žalingas nei kitų. Atsižvelgiant į jų nuomonę, siekiant kompromiso, tas įstatyme parašyta. Mano nuomone, diferencijavimo čia galėtų ir nebūti.“
Tačiau Seimo narys Antanas Matulas klausia: „To amžiaus grupėje auga lengvų narkotikų vartojimas. Ar negali būti, kad, uždraudus jiems vartoti alkoholį, jie randa pakaitalą ir sukontroliuoti sunku?“
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako: „Pilnamečiai žmonės įsigyja alkoholio apeidami įstatymą, negali valdžia siųsti jauniems žmonėms tokio signalo, geriau sudaryti civilizuotas sąlygas, kompromisinis siūlymas.“
Sekmadieniai turi tapti tokia pačia alkoholio prekybos diena, kaip ir visos kitos. Anot pataisų iniciatorių, alkoholio prekyba parduotuvėse sekmadienais turi vykti nuo 10 val. ryto iki 20 val. vakaro.
Valdančiųjų siūlomi alkoholio prekybos švelninimai paliestų ir lauko kavines. Jie ragina dvigubai, iki 80 metrų, padidinti atstumą, per kurį galės būti nutolusi viešojo maitinimo įstaigos prekyba alkoholiu lauke. Politikai siūlo leisti pačioms savivaldybėms nustatyti teritorijas, kur galima vartoti alkoholį. Mugėse ir parodose gali pasirodyti stipresni nei šiuo metu – iki 15 proc. – alkoholio turintys natūralios fermentacijos gėrimai.
Daugiau informacijos apie alkoholinius gėrimus atsirastų ir viešumoje. Pataisų iniciatoriai siūlo alkoholio reklama nelaikyti pažintinės, mokslinės ir istorinės informacijos apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, apdovanojimus.
Reklama taip pat būtų nelaikoma nemokama informacija apie alkoholinius gėrimus socialinių tinklų paskyrose. Taip pat siūloma leisti ant alkoholinių gėrimų etikečių skelbti gamintojų interneto svetaines, socialinių tinklų paskyras, atsisakyti kuriozų, kai ant užsienyje pagamintų butelių tenka slėpti į reklamą panašius užrašus.
„Labai blogai vertinu. Situacija nėra gera, dar esame nepasiekę Europos vidurkio, kur yra 9 litrai alkoholio gyventojui. Pas mus sustojo 11 litrų su trupučiu, šiek tiek ūgtelėjo per paskutinius metus, ką Statistikos departamentas skelbia. Šitame kontekste liberalizavimas nelogiškas“, – sako A. Veryga.
Restoranų atstovai naujais alkoholio prekybos švelninimais patenkinti ir abejoja, ar tai paskatins didesnį alkoholio vartojimą.
Viešbučių ir restoranų asociacijos atstovas Gediminas Balnis sako: „Parduotuvėje perkamas butelis, visas tikriausiai ir suvartojamas. Restoranuose galima taurėmis pirkti, kaina riboja, galėtų ir mažėti alkoholio vartojimas.“
O štai prekybininkai jau suka galvas, kaip reikės sužiūrėti, kad įvairaus stiprumo gėrimų į vežimą prisikrovęs 18-metis nenusipirktų degtinės. Alkoholio gamintojai ir importuotojai taip pat stebisi, kodėl 18-mečiams bus draudžiama įsigyti stipriųjų gėrimų ir įžvelgia galimą silpnesniųjų gėrimų protegavimą.
„Niekaip negaliu suprasti, kuo skiriasi alaus bokalas, vyno taurė ir kokteilis, sumaišytas bare. Kokteilio negali pasirinkti, gali vyną, alų, sidrą, kas lemia tokį didžiulį skirtumą?“ – klausia alkoholio gamintojų ir importuotojų asociacijos atstovas Mantas Zakarka.
O štai Vyriausybė siūlo nuo Naujųjų metų dar labiau pabranginti svaigalus – padidinti akcizus. Jei pritars Seimas, kitąmet puslitris degtinės pabrangs 35 centais, vyno – 10 centų, alaus butelis brangtų 2 centais.