Dėl pavojaus specialistai perspėjo apie 20 žmonių. TV3 žiniomis, vienas gyventojas išsityrė sveikatą ir sužinojo, kad kenksmingo gyvsidabrio jo organizme jau yra.
Sveikatai pavojingo gyvsidabrio statybininkai remontuodami butą Vilniuje, Raugyklos gatvėje, aptiko rugpjūčio pirmąją ir ant kojų sukėlė tarnybas.
„Kaimynas pirmame aukšte darė remontą ir iš jo lubų pradėjo tekėti gyvsidabris“, – tikino namo gyventoja Marina.
„Viršuje yra bendro naudojimo perdanga ir negyvenamas apleistas butas, mes su savivaldybe patekome į tą butą, jo situacija – tragiška“, – situaciją paaiškino NVSC atstovė Asta Razmienė.
Specialistai surinko apie 100 gramų gyvsidabrio, tačiau jo koncentracija namo ore vis tiek viršijo leistiną normą 100 kartų.
„Koncentracija yra tokia, kad galėtų pakenkti vaikų, nėščių moterų centrinėms nervų sistemoms, sukelti rankų tremorą, jei ilgiau, kokius metus pagyventų, ir inkstų sutrikimus“, – tikino A. Razmienė.
Gyventojams buvo liepta išsikraustyti. Iš viso specialistai perspėjo 20 žmonių. Vienas prasitarė savo organizme radęs gyvsidabrio.
„Užterštos 9 patalpos, iš jų 6 gyvenamosios, visi gyventojai buvo informuoti, kad turi persikelti“, – teigė „Civinity“ direktorė Virgeda Jackaitė.
Vienas butas priklauso tame pačiame name patalpas turinčiai krišnaitų bendruomenei. Jis, pasak specialistų, buvo ypač nesaugus.
„Probleminio buto tualeto grindys buvo įgriuvusios ir atsivėręs plyšys į krišnaitų nuomojamą butą. Dėl ten susikaupusios gyvsidabrio koncentracijos bute buvo negalima gyventi“, – tvirtino A. Razmienė.
„Iš mūsų bendruomenės, kuri antrame aukšte turi butą, persikėlė į šventyklos patalpas, laukia kol išgaruos, kol „Civinity“ sutvarkys iki galo. Tiesą pasakius norėtųsi aktyvesnių veiksmų, iš tarnybų, iš „Civinity“, dabar tiesiog langai atidaryti ir vėdinasi“, – pasakojo namo gyventojas Egidijus.
„Neužteko tiesiog paprastojo valymo, teko išgriauti grindis, laikomąsias konstrukcijas, kadangi gyvsidabris jau buvo įsigėręs į medieną“, – paaiškino V. Jackaitė.
Nors žmonėms sakyta palikti gyvsidabriu užterštas patalpas, tai padarė ne visi – jauna pora, anot kaimynų, namus paliko tik prieš valymą, kai sužinojo, kad butus samdyta įmonė purkš chlorkalkėmis. Mums kalbantis Krišnos bendruomenės narė taip pat niekieno netrukdoma ėjo į laiptinę, kur yra užteršti butai. Kieme vaikščiojo ir vaikai.
„Pastebėjome, kad ten atvyksta kažkokių žmonių, bet tai jau jų atsakomybė“, – sakė A. Razmienė.
„Aš, pavyzdžiui, nebijau, pati asmeniškai gyvsidabrio nebijau“, – kalbėjo namo gyventoja Marina.
Nors sunkiai, bet pavyko rasti įmonę, kuri imtųsi išvalyti užterštus butus. Valymas užtruks tris dienas.
„Po chlorkalkių išpurškimo turi praeiti mažiausiai 24 valandos, o po 24 valandų susikristalizavusi druska turės būti valoma, tai visi butai rytoj bus valomi“, – tikino „Klinetos“ atstovas Mantas Čibiras.
Tikimasi, kad gyventojai namo galės grįžti rugpjūčio 31 d., bet tiek butus valantys specialistai, tiek Visuomenės sveikatos specialistai nėra tuo tikri – gali būti, kad teks valyti ne kartą. Tame pačiame bute gysidabrio rasta ir prieš beveik metus, jis surinktas. Tačiau dar ne visos lubos išluptos, todėl gali būti, kad jo dar kur nors yra likę.
Daugiau informacijos – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Gyvsidabris – tiek gyvsidabris, tiek jo junginiai yra labai toksiški žmogui.