Apie lytiniu keliu plintančias ligas Lietuvoje kalbama mažai, nes tai nepatogi tema, tačiau apie jas žinoti ir atpažinti simptomus svarbu tiek jaunam, tiek vyresnio amžiaus žmogui. Šeimos gydytoja Aušra Rudinskienė sako, kad užsikrėtusieji neretai painioja lytiškai plintančių ligų požymius su šlapimo takų infekcijomis.
„Ketvirtadalis lytiškai plintančių infekcijų gali pasireikšti skausmingu ir dažnesniu šlapinimusi bei diskomfortu apatinėje pilvo srityje. Tačiau lytiškai plintančioms ligoms yra būdingi ir kiti simptomai, tokie kaip pakitusios, nemalonaus kvapo gausios išskyros iš lytinių takų, niežulys ir paraudimas lytinių organų srityje, atsiradusios žaizdelės ir bėrimai. Taip pat jie gali būti ir gleivinėse, pavyzdžiui, burnoje“, – teigia A. Rudinskienė.
Yra žinomą apie 30 skirtingų bakterijų, virusų ir kitų pirmuonių, kurie plinta lytinių santykių metu. Dažniausiai paplitusios ligos yra sifilis, gonorėja, chlamidiozė, žmogaus imunodeficito virusas.
„Jau pats pavadinimas sufleruoja, kad tai yra lytinių santykių metu įgyjami patogenai ir perduodami toliau. Užsikrėtimo būdai yra vaginaliniai, oraliniai, analiniai lytiniai santykiai, taip pat motina šias ligas gali perduoti nėštumo metu vaisiui per placentą arba gimdymo metu, kai vaisius keliauja gimdymo takais. Taip pat – per užkrėstus švirkštus. Herpeso infekcija gali plisti ir bučinių metu, jeigu partneris tuo metu turi bėrimų arba žaizdelių burnoje ar ant lūpų“, – pasakoja gydytoja.
Apie lytiškai plintančias ligas sklando daug mitų. Vienas jų – kad galima užsikrėsti baseine. Iš tiesų, šių ligų sukėlėjai nėra atsparūs aplinkai, nebūdami žmogaus organizme jie greitai žūsta. Be to, pavieniai mikroorganizmai paprastai negali sukelti ligos, tam reikia daug didesnio kiekio, kuris lengvai perduodamas esant lytiniams kontaktams.
„Paliesdami nešvarią durų rankeną ar atsisėdę ant klozeto tikrai šiomis ligomis neužsikrėsite, kadangi šie virusai aplinkoje gyvena labai trumpą laiką“, – teigia A. Rudinskienė.
Kiekvienais metais apie 500 mln. žmonių užsikrečia lytiškai plintančiomis ligomis. Statistika rodo, kad dažniausiai tai – jauni žmonės, jie užsikrečia dėl lytinio švietimo žinių stokos ar neatsargumo.
„Apie 50 proc. atvejų yra fiksuojama 15-24 m. amžiaus grupėje, tačiau tai sudaro apie 30 proc. lytiškai aktyvių žmonių. Reiškia, kad bet kurio amžiaus žmogus gali užsikrėsti šiomis infekcijomis. 90 proc. lytiškai plintančių infekcijų yra besimptomės, tai dar pagerina jų plitimą ir mes vis dar stigmatizuojame šias ligas, žmonėms būna gėda kreiptis pas specialistus, jei yra kokių nors nusiskundimų“, – aiškina specialistė.
Dėl to lytiškai aktyviems žmonėms rekomenduojama bet kartą per metus pasitikrinti. Ypač svarbu, kad pasitikrintų žmonės, turėję nesaugių lytinių santykių arba jei partneriui buvo diagnozuota lytiškai plintanti liga. Taip pat, jei jaučiamas vienas ar keli iš šių simptomų: deginantis pojūtis šlapinantis, skausmas lytinio akto metu, niežulys lyties organų srityje, neįprastas kraujavimas, dažni pilvo skausmai, įvairūs bėrimai, pakitusios išskyros.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.