Medikai nepailsdami kartoja, kad prostatos ikivėžiniai pakitimai – tai uždelsto veikimo bomba, todėl vyrai nuolat raginami rūpintis sveikata, dalyvauti ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programoje, kuri leidžia ligą aptikti kuo anksčiau. 2019 metais ikivėžinių pakitimų buvo nustatyta beveik 6 proc. iš šioje programoje dalyvavusių vyrų. Tai reiškia, kad daugumai jų buvo galima sustabdyti ligos progresavimą.
Gydytojas-urologas Vytautas Kamarauskas teigė, jog prostata vyro organizme atlieka labai svarbias funkcijas.
„Prostata atsakinga už bendrą organizmo tonusą – gerai dirbanti prostata daro pozityvią įtaką vyro raumenims, mąstymui, nuotaikai. Ji taip pat atsakinga už vaisingumą, šiame organe yra prostatos sekretas, kuriame plaukioja spermatozoidai. Jei sekreto gamyba sumažėja, prostatos darbas sublogsta, tampa prastesni lytiniai santykiai“, – aiškino gydytojas.
Gydytojo V. Kamarausko teigimu, pavojingiausias prostatai yra peršalimas bei lytiniu keliu plintančios infekcijos.
„Išsivysčius prostatos uždegimui jis labai ilgai gydomas. Žmogus, gyvenantis netvarkingą lytinį gyvenimą, išsekina savo imunitetą, tada imuniteto ląstelės yra silpnos ir tai atsiliepia visiems organams“, – pasakojo V. Kamarauskas.
Susirgimai prostatos vėžiu sudaro 7 proc. visų onkologinių susirgimų tarp vyrų ir moterų kartu ir 14 proc. visų susirgimų vyrams. Kasmet dėl prostatos vėžio Lietuvoje miršta apie 500 vyrų. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys tvirtino, kad geriausia prevencija nuo prostatos ligų yra sveika gyvensena.
Onkoimunologas Marius Strioga aiškino, kad imunitetas yra dvejopas – specifinis ir nespecifinis. Ir būtent nuo pastarojo priklauso, kiek organizmas gali apsiginti nuo konkretaus uždegimo ar net vėžinio susirgimo.
„Nespecifinis atpažįsta organizmui iškilusias grėsmes labai nesigilindamas į tai, kokia tai grėsmė. Dažniausiai jo pajėgumų nepakanka, kad organizmas galutinai tą pavojų sunaikintų. Jis savo universalumu yra priešakinė imuninės sistemos grandis, kuris pasitinka priešą, jį lokalizuoja, pradeda apdoroti, suteikia informaciją specifiniam imuniniam atsakui.
Specifinis imuninis atsakas yra antikūnai ir T limfocitai. Specifinis jo privalumas, jei kalbame apie navikines ląsteles, yra tikslumas – jis atpažįsta konkrečią grėsmę organizmui. Normaliai imuninės sistemos veiklai reikalinga koordinuota tiek nespecifinio, tiek specifinio imuninio atsako veikla. Palaikyti specifinį ir nespecifinį atsaką žmogus gali sveikos gyvensenos principu“, – teigė onkoimunologas.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.