• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ne vieną savaitę daugelis lietuvių kasdien seka, kaip klostosi žinomų asmenų Viktorijos Siegel-Suodaitės ir jos vyro Lauryno Suodaičio šeimoje kilęs konfliktas. Nemažai dėmesio sulaukia ir jų turto reikalai.

Jau ne vieną savaitę daugelis lietuvių kasdien seka, kaip klostosi žinomų asmenų Viktorijos Siegel-Suodaitės ir jos vyro Lauryno Suodaičio šeimoje kilęs konfliktas. Nemažai dėmesio sulaukia ir jų turto reikalai.

REKLAMA

Portalas tv3.lt pasidomėjo, kokius automobilius valdo V. Siegel arba, tiksliau, jos mažoji bendrija „shopbysiegel.com“ ir kodėl gali apsimokėti naudotis įmonės automobiliu, o ne pirkti jį sau už savo pinigus.

Priklauso prabangios mašinos

Vos 2020 m. rugpjūtį įsteigta V. Siegel įmonė per pora metų sugebėjo pasiekti milijoninę apyvartą ir uždirbti daugiau kaip milijoną eurų grynojo pelno.

Tiesa, kiek ji uždirbo pernai, dar neaišku, mat Registrų centrui nėra pateikti praėjusių metų finansiniai duomenys (juos privalo pateikti visos įmonės).

REKLAMA
REKLAMA

Nuomonės formuotojai priklausanti mažoji bendrija šiuo metu valdo keturis automobilius, rodo portalo rekvizitai.lt skelbiami vieši duomenys.

REKLAMA

Naujausias ir brangiausias tarp jų yra „Porsche Cayenne GTS“, pagamintas 2022 m. viduryje. Priklausomai nuo konkretaus modelio ir techninių savybių, tokio naujo automobilio kaina Lietuvoje prasideda nuo 91–116 tūkst. eurų.

Tiesa, šis visureigis V. Siegel įmonei nuosavybės teise nepriklauso. Jis yra priskiriamas prie įmonės nuomojamų, išperkamų (pvz., lizingu) transporto priemonių.

REKLAMA
REKLAMA

Vienoje iš „Instagram“ istorijų V. Siegel nusifilmavo prie „Porsche“ automobilio, kurio valstybinis numeris SVS8, ir prie video pridėjo anglišką prierašą, kad yra pasiruošusi savo gimtadienio vakarėliui. Taip pat automobilį galima pamatyti ir kitose nuomonės formuotojos nuotraukose.

O pirmą kartą socialiniame tinkle moteris jį paminėjo praėjusių metų viduryje.

„Iš vakaro nuvarėme mano automobilį į servisą ir kadangi vėlavau, turėjau palikti iki kitos dienos. Atvažiuojam pasiimti mašinos kitą dieną, servisas „vėluoja“. Sėdim, laukiam. Aš jau erzinuosi kas ne taip. Sako Laurynas einam pažiūrėsim ratų, kažką dar pakalbam, kad „va stovi automobilis uždengtas, kažkas naują įsigijo.“ 

Ir staiga paduoda man raktelį ir atidengia mano buvusį mašinos numerį su visai ne mano formos automobiliu. Maniau susprogsiu trumpam iš to šoko. Kad reikės kažkada didesnio automobilio vežimėliams, kėdutėms ir tašėms su beibio manta buvom kalbėję, bet kad taip įteiks, nesitikėjau. Ta staigmenos emocija tokia faina, jau beveik para praėjo, bet dar neatsigaunu“, – pernai rašė V. Siegel.

REKLAMA

Nuosavybės teise jos įmonei priklauso kiti trys automobiliai. Pavyzdžiui, 2017 m. pagamintas „Porsche Panamera 4“.

Viename didžiausių automobilių portalų „mobile.de“ tokių pačių metų minėtą „Porsche“ modelį, priklausomai nuo jo būklės ir komplektacijos, galima nusipirkti už maždaug 60–90 tūkst. eurų.

Dar vienas V. Siegel įmonei priklausantis automobilis – taip pat 2017 m. pagamintas „Opel Insignia Grand Sport“. Tokių metų šie automobiliai portale „mobile.de“ yra įvertinti 12–20 tūkst. eurų.

REKLAMA

Galiausiai įmonei priklauso ir L. Suodaičiui esą dovanotas „medžioklinis“ visureigis „Nissan NP300 Navara“, kurio pirma registracija buvo 2016 m. Toks automobilis šiuo metu įkainotas 19–30 tūkst. eurų.

Tikina, kad viskas yra teisėtai

Prasidėjus viešam konfliktui nuomonės formuotoja socialinių tinklų įrašuose ne kartą tikino, kad visi jos ar jos įmonės pirkiniai, dėl kurių sutuoktinis pažėrė abejonių, buvo visiškai teisėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kai L. Suodaitis viešai atskleidė, kad minėtas „medžioklinis“ visureigis registruotas įmonės vardu, socialiniame tinkle „Instagram“ V. Siegel paaiškino, kad dėl to visi mokesčiai buvo sumokėti.

„Kadangi tai liečia ne tik mane, bet ir mano įmonės reputaciją, tai pašnekėkime apie tai. Taip, tai yra įmonės automobilis, kuris buvo nupirktas pagal visus įstatymus, todėl valstybės biudžetas nė kiek nenukentėjo“, – komentavo moteris.

REKLAMA

Ji pasidalijo ir detalesne informacija, kaip buvo įsigytas naudotas visureigis.

„Pridėtinės vertės mokestis nebuvo atskaitytas, pelno mokesčio atžvilgiu nei automobilio nusidėvėjimas, nei visa vertė nebuvo priskirta leidžiamiems atsiskaitymams, kurie mažintų apmokestinamąjį pelną ir tuo pačiu mokėtiną pelno mokestį.

Remiantis įstatymais, jeigu įmonės automobilis yra naudojamas ir darbuotojo asmeniniais tikslais, tokiu atveju skaičiuojama nauda darbuotojui kaip pajamos natūra. Kas ir buvo daroma šiuo atveju“, – aiškino V. Siegel.

REKLAMA

Kodėl gali apsimokėti pirkti įmonei, o ne darbuotojui

Daugelis gyventojų automobilius paprastai perka iš savo santaupų ar lizingu imdami paskolą.

Tarkime, jūs norite pirkti automobilį už 10 tūkst. eurų. Kad gautumėte tokią sumą kaip algą į sąskaitą, jūs pats ir darbdavys dar turės papildomai sumokėti apie 6,5 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų.

Ne vienas įmonės savininkas ar vadovas supranta, kad taip pirkti automobilį iš gauto legalaus darbo užmokesčio gali neapsimokėti. Mat įvertinus visus mokesčius, automobiliui skirta pinigų suma gali išaugti ir 65 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu automobilis perkamas įmonės vardu, jai iš karto nereikia papildomai mokėti mokesčių Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir įmokų „Sodrai“.

Tačiau darbdavys turi pats nustatyti, kiek darbuotojas naudoja automobilį asmeninėms reikmėms ir pagal tai susimokėti mokesčius. Panašu, kad V. Siegel šiuo atveju veikiausiai būtų ir darbdavys, ir darbuotojas. Pati spręstų ir deklaruotų, kiek automobilį naudoja asmeninėms, kiek darbo reikmėms.

REKLAMA

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė paaiškino, kad įmonės vardu įsigytas turtas, taip pat ir automobiliai, turi būti naudojami įmonės veikloje pagal paskirtį, t. y. pajamoms uždirbti bei ekonominei naudai gauti. 

„Tokį turtą nėra draudžiama naudoti asmeniniams poreikiams tenkinti, tačiau tada galioja tam tikros papildomos mokestinės taisyklės, t. y. jis turi būti teisingai apskaitytas ir sumokėti atitinkami mokesčiai“, – komentavo departamento direktorė.

REKLAMA

Kaip atskirti, kada įmonės, kada asmeninėms reikmėms

Inspekcijos atstovė pažymėjo, kad privačių poreikių tenkinimas įmonių lėšomis – viena iš sričių, kuriai VMI skyrė ir toliau skirs išskirtinį dėmesį. 

„Atliekant mokesčių mokėtojų rizikingumo vertinimą, VMI nuolat vertina turimus ir mokesčių mokėtojų deklaruotus duomenis, analizuoja informaciją gautą iš trečiųjų šaltinių, o taip pat ir viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir pan. Kai atliekat rizikingumo vertinimą kyla pagrįstų abejonių, yra sprendžiama dėl kontrolės veiksmų iniciavimo“, – aiškino R. Virvilienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, privačių poreikių atžvilgiu visoms įmonėms, t. y. tiek mažosioms bendrijoms, tiek uždarosioms akcinėms bendrovėms ir kt, taikomi tie patys apskaitos ir apmokestinimo principai.

Kai įmonės turtas, pvz. automobilis, suteikiamas darbuotojui naudotis asmeniniais tikslais neperduodant nuosavybėn, dėl to darbuotojo gauta nauda laikoma jo pajamomis, gautomis natūra ir apmokestinamos taikant 20 proc. (arba 32 proc.) GPM tarifus (nuo jų taip pat skaičiuojamos „Sodros“ įmokos).

Iš darbdavio gautos pajamos (ir pinigais, ir natūra) yra priskiriamos A klasės pajamoms, todėl pats darbdavys privalo apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą pajamų mokestį.

Vis dėlto gali būti gana sunku atskirti, kada tas pats darbuotojas įmonės automobilį naudoja asmeninėms, o kada darbo reikmėms. Pvz., jeigu darbuotojas gyvena Vilniuje, bet turi namus ir pajūryje, o ten pat yra ir įmonės filialas, tai atskirti, ar jis važiuoja prie jūros darbo ar asmeniniais reikalais, yra gana keblu.

Pridėtinės vertės mokesčio atskaitymas

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojas, kokia yra ir „shopbysiegel“, turi teisę įsigytų prekių (paslaugų) pirkimo PVM traukti į PVM atskaitą tik tuo atveju, kai jos yra skirtos vykdomai ekonominei veiklai ir PVM mokėtojas turi jo vardu tinkamai išrašytas PVM sąskaitas faktūras.

REKLAMA

Pasak R. Virvilienės, jeigu PVM mokėtojas įsigyja prekių (pvz. ne darbo rūbai, ne darbui skirti daiktai), kurios nebūtinas darbo funkcijoms atlikti ir kurios yra naudojami darbuotojų asmeniniams poreikiams, tai tokių prekių pirkimo PVM atskaita negalima, t. y. PVM iš biudžeto negrąžinamas.

Tos pačios nuostatos taikomos ir dėl krovininio automobilio pirkimo PVM atskaitos.

Jeigu įsigytas krovininis automobilis nėra skirtas PVM apmokestinamai veiklai vykdyti, jo pirkimo PVM į PVM atskaitą netraukiamas ir iš biudžeto negrąžinamas. 

Tuo atveju, jei krovininis automobilis, kurio pirkimo PVM ar jo dalis buvo įtrauktas į PVM atskaitą, perduodamas neatlygintinai naudotis kitam asmeniui (pvz., įmonės darbuotojui), tai laikoma paslaugų teikimu PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti, krovininio automobilio perdavimas įforminamas išrašant PVM sąskaitą faktūrą bei apmokestinamas PVM.

Pagal įstatymo nuostatas dėl lengvųjų automobilių pirkimo PVM atskaitos, jei PVM mokėtojo įsigytas lengvasis automobilis (išskyrus M1 klasės elektromobilį) skirtas ne tiekimui, nuomai ar keleivių vežimo už atlygį paslaugoms teikti, o darbuotojams važinėti (tiek darbo, tiek asmeniniais tikslais), tokio automobilio pirkimo PVM į PVM atskaitą netraukiamas ir PVM iš biudžeto negrąžinamas.

REKLAMA

Tokį automobilį kartu su kuru perdavus darbuotojams naudoti asmeniniais tikslais, prievolių dėl PVM nuo paties automobilio neatsiras, tačiau  prievolė apskaičiuoti pardavimo PVM, kaip už privatiems poreikiams sunaudotas prekes, gali atsirasti nuo kuro, jei  kuro pirkimo PVM įmonė buvo įtraukusi į PVM atskaitą.

Pelno mokesčio mokėjimas

Anot VMI atstovės, vertinant, ar sąnaudos yra įprastinės veiklai, kurią vykdant įmonė jas patiria, būtina įvertinti vykdomos veiklos pobūdį bei nustatyti sąnaudų ryšį su ta komercine ar gamybine veikla, kuria siekiama pajamų ar kitokios ekonominės naudos. 

Įmonė turi pagrįsti būtinumą įsigyti tam tikrą turtą bei jo panaudojimo pagrįstumą. Kitaip tariant, jei įmonės įsigytas turtas nėra būtinas pagal įmonės veiklos pobūdį ir konkrečias sąlygas, tokio turto įsigijimo išlaidos nėra būtinos išlaidos.

Jei turtas įmonės veikloje nenaudojamas, tai tokio turto nusidėvėjimo ir eksploatacijos išlaidos apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, iš pajamų neatskaitomos, o jei naudojamas - turto nusidėvėjimo, draudimo, remonto ir eksploatacinės išlaidos atskaitomas iš įmonės pajamų PMĮ nustatyta tvarka. 

Apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, iš pajamų atskaitomiems leidžiamiems atskaitymams priskiriamos visos išlaidos darbuotojų naudai, jei ši darbuotojų gauta nauda yra gyventojų pajamų mokesčio objektas (PMĮ 17 str. 1 dalis). 

REKLAMA

Tuo atveju, kai vienetas leidžia darbuotojui nemokamai naudotis jam priklausančiu turtu (pvz., automobiliu) darbuotojo privatiems poreikiams tenkinti ir toks turto naudojimas pripažįstamas darbuotojo pajamomis natūra, tai leidžiamiems atskaitymams priskiriamos to turto nusidėvėjimo, draudimo, eksploatavimo ir remonto išlaidos.

„Atkreiptinas dėmesys, kad vieneto leidžiamiems atskaitymams nepriskiriamos darbuotojo iš vieneto gautos pajamos natūra, kai jas teikdamas vienetas išlaidų nepatiria, todėl gyventojo gauta pajamų natūra vertė priskiriama neleidžiamiems atskaitymams“, – nurodė R. Virvilienė.

Panašu, Suodaitis prarado vištelę, dedancią auksinius kiaušinius, todėl ir lakstinėja po TV studijas, gal Suodaičio rėmėjas Valinskas surengs jam paramos koncertą naujam kostiumui nusipirkti, kurio jis negali atgauti iš Siegel.
Protingos moterys iki mirties šeimoje pragyvena! taip kad nekišk čia savo iškrypimu jeigu pati ar pats esi iš išsiskyrusios šeimos tai nereiškia kad kiti tokie turi būti.Nezinai kas yra normali šeima tai ir patylek!
Pirmoj nuotraukoj kaip pabėgusi beprotė su pižama ir šūdu ant galvos
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų