Portalo tv3.lt skaitytoja Emilija pasakojo, kad artėja vasara, tačiau jos malonumais teks mėgautis tik savaitgaliais.
„Dirbu klientų aptarnavimo sferoje, vasarą turime daugiau darbo, todėl darbdavys nesutinka išleisti atostogų.
Tačiau atostogauti norime, jau netgi susitarėme su kolegomis. Dauguma sutiktų dirbti viršvalandžius, kad tik galėtume vieni kitus išleisti atostogauti. Tačiau darbdavys su tuo nesutinka“, – skundėsi moteris.
Ji tikino, kad darbu ir atlyginimu yra patenkinta.
„Tačiau ši situacija dėl atostogų pykdo daugumą darbuotojų. Jau netgi galvojome mesti darbą ar kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją. Juk darbdavys negali elgtis taip, kaip nori.
Beje, vadovas kiekvieną vasarą atostogauja“, – nusivylimo neslėpė moteris.
Tuo metu kita portalo tv3.lt skaitytoja Aušra pasakojo, kad jos darbe vasarą mažiau darbo.
„Todėl darbdavys varo neapmokamų atostogų. Jis sako, kad vasarą darbuotojų jam nebereikia, todėl galime atostogauti arba dirbti kitur.
Tačiau rudenį jis tikisi, kad grįšime atgal. Bet kaip mums atostogauti, jeigu negausime atostoginių. Nė vienas darbuotojas nenori imti neapmokamų atostogų“, – tikino ji.
Anot Aušros, darbuotojai nekalti, kad nėra darbo.
„Juk mes norime dirbti ir užsidirbti, o ne dykinėti visą vasarą“, – skundėsi moteris.
Darbuotojas ir darbdavys turi susitarti dėl atostogų
VDI komentavo, kad kiekvienoje konkrečioje situacijoje darbuotojo teisė į kasmetines atostogas ir atitinkama darbdavio pareiga jas suteikti įgyvendinamos šalių susitarimu.
„Juo turi būti siekiama maksimaliai suderinti besikertančius darbo sutarties šalių interesus (darbuotojo – pasirinkti norimos trukmės atostogas ir jam patogiu laiku, darbdavio – tinkamai organizuoti darbo procesą, kad dėl darbuotojų atostogų nenukentėtų įmonės, įstaigos ar organizacijos veiklos efektyvumas).
Darbdavys, gavęs darbuotojo prašymą dėl kasmetinių atostogų konkrečiu laikotarpiu, sprendžia dėl jų suteikimo darbuotojo pasiūlyta tvarka. Kadangi iniciatyvos teisė dėl suteiktinų atostogų datos, jų trukmės ar skaidymo priskirta darbuotojui, darbdavys vienašališkai nuspręsti dėl atostogų suteikimo tvarkos negali, tai yra dėl atostogų suteikimo fakto turi įvykti šalių susitarimas, o ne primetama vienos šalies valia“, – komentavo VDI.
Anot inspekcijos, bet kuriuo atveju darbdavio atsisakymas suteikti darbuotojo pageidaujamos trukmės atostogas konkrečiu metu turi būti pagrįstas ir sąžiningas.
Versti atostogauti – negali
Tačiau, anot VDI, kai sumažėja darbo, darbdavys neturi teisės reikalauti darbuotojo naudotis nemokamomis atostogomis (taip pat ir kasmetinėmis atostogomis).
„Iniciatyva dėl nemokamų (ar kasmetinių) atostogų suteikimo turi kilti iš darbuotojo pusės. Jei darbdavys negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo dėl objektyvių priežasčių ne dėl darbuotojo kaltės ir darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo, jis darbuotojui turėtų skelbti prastovą (visišką arbą dalinę) ir už ją apmokėti nustatyta tvarka“, – komentavo VDI.
Kurie darbuotojai turi pirmenybę pasirinkti atostogų laiką
VDI komentavo, kad kasmetinių atostogų suteikimo eilė darbovietėje sudaroma, atsižvelgiant į šių darbuotojų pageidavimus (prioriteto tvarka):
- nėščios darbuotojos ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki trejų metų;
- darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų;
- darbuotojai, auginantys du ir daugiau vaikų;
- darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu dešimt darbo dienų;
- darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų už praėjusius darbo metus.
Nepaisant to, kad atostogos suteikiamos šalių susitarimu, visgi yra išimčių. Darbdavys privalo tenkinti darbuotojų prašymus suteikti kasmetines atostogas:
- nėščioms darbuotojoms prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų;
- darbuotojams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų;
- darbuotojams, kurie mokosi nenutraukdami darbo, derindami kasmetines atostogas prie egzaminų, įskaitų laikymo, diplominio (bakalauro, magistro) darbo rengimo, laboratorinių darbų ir konsultacijų laiko;
- darbuotojams, slaugantiems sergančius šeimos narius ir neįgaliuosius, taip pat asmenims, sergantiems chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų, esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai, ir asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę.
Žmogus valstybės, bei įstatymų paliktas vienui vienas kovoti už save, ir niekam neįdomu, kad vykdoma visišką vergovę už minimalų atlyginimą.