„Kad šie grąžintų nuo 2021 m. liepos 15 d. iš buitinių vartotojų ir mažų bei labai mažų įmonių gautas netesybas ir kitus mokesčius, pritaikytus keičiant elektros tiekėją ar nutraukiant sutartį“, – informuoja VERT.
Anksčiau rinkos reguliuotojas yra tikinęs, jog netesybos netaikomos nuo birželio sudarytoms sutartims.
Taryba taip pat prašo tiekėjų atsisakyti „visų šiuo metu pareikštų reikalavimų dėl netesybų ir bet kokių mokesčių mokėjimo“, nutraukti jų išieškojimo veiksmus.
Dar prašoma tiekėjų atnaujinti tiek su buitiniais vartotojais, tiek su smulkiomis ar vidutinėmis įmonėmis sudarytas sutartis, jose numatant, kad netesybos ar kiti mokesčiai nutraukiant sutartis ar keičiant tiekėją negalėtų būti taikomi.
Savo poziciją rinkos reguliuotojas pateikė po diskusijų Europos Komisija (EK) dėl europinės direktyvos nuostatos.
Nuo birželio galioja Elektros energetikos įstatymo 47 str. 3 dalis, draudžianti elektros tiekėjams reikalauti netesybų ar kitokių mokesčių iš buitinių vartotojų ir labai mažų bei mažų bendrovių.
Nuostata, kad ši vartotojų grupė turėtų galimybę nemokamai nutraukti elektros tiekimo sutartis, numatyta 2019 metų ES direktyvoje, į nacionalinius teisės aktus ji perkelta 2021 metais.
„Lietuvos atveju ši direktyva į nacionalinę teisinę bazę perkelta taip, jog namų ūkiai bei mažos įmonės neturi mokėti nepriklausomo elektros tiekėjo pakeitimo ar sutarties nutraukimo mokesčių.
Todėl VERT laikosi nuomonės, jog elektros tiekėjai neturėjo teisės iš vartotojų reikalauti susimokėti netesybas ir kitus mokesčius, todėl dabar turi prievolę gautas lėšas grąžinti“, – teigia VERT.
Problema, esą tiekėjai nesilaiko įstatymo nuostatų ir iš buitinių vartotojų bei smulkaus verslo reikalauja susimokėti netesybas ar kitus mokesčius už nutrauktą sutartį, praėjusią savaitę nagrinėta Seimo Ekonomikos komitete, o pirmąkart jame buvo iškelta dar lapkritį.