Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbtame ministro įsakyme nurodoma, kad nuo sausio 1 d. pirmosios pagalbos vaistinėlėse turės atsirasti papildomos priemonės, galinčios padėti nelaimės atveju.
Pakoreguoto įstatymo gairėse aiškinama, kad nuo šiol vaistinėlės rinkinyje turės būti vienkartiniai šalčio maišeliai (bent 2 vnt.), turniketas, kuris padėtų sustabdyti stiprų kraujavimą galunėse (2 vnt.), taip pat vienkartinės apsauginės plėvelės, pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti (2 vnt.), vienkartinės medicininės pirštinės (2 komplektai), tvarstis (1 vnt.)
Tiesa, jeigu vaistinėlė buvo įsigyta ne anksčiau kaip iki 2019 metų sausio 1. d., ją bus galima tiesiog papildyti įsigyjant papildomus medicinos reikmenis, t.y. 2 turniketus.
Kaina sieks ir 30 eurų?
Techninių apžiūrų įmones vienijančios asociacijos „Transeksta“ komunikacijos vadovas Renaldas Gabartas pasakoja, kad, kaip ir anksčiau, vaistinėles tikrins specialistai, o jeigu rinkinyje nebus papildomų priemonių, specialistai pažymės „nedidelį trūkumą“.
„Vaistinėlės ir jų turinys vizualiai apžiūrimas techninės patikros procedūros pradžioje. Jei jos nėra ar ji nesukomplektuota – fiksuojamas „nedidelis trūkumas“.
Vėliau vairuotojas gauna teigiamą apžiūros išvadą, drauge prisiimdamas įsipareigojimą tą trūkumą pašalinti – nusipirkti vaistinėlę ar trūkstamas pirmosios pagalbos rinkinio dalis. Pakartotinai atvykti į TA stotį, jei kitų techninių problemų automobilis neturėjo, nereikia“, – paaiškino pašnekovas.
Tiesa, medicininės priemonės vairuotojams kainuos papildomai.
„Įsigyti vaistinėles galima visose vaistinėse ar automobilių reikmenų parduotuvėse. Taip pat ir kai kurių TA stočių kasose. Iki šiol vaistinėlės kainavo apie 8 eurus.
Tikslios kainos su naujais pirmosios pagalbos reikmenimis (turniketu, vienkartiniu ledo maišeliu, apsaugine plėvele dirbtiniam kvėpavimui) kol kas nežinome, bet spėjama, kad kaina galėtų siekti 30 eurų“, – kalbėjo R. Gabartas.
„Transeksta“ atstovas teigia, kad patikrų metu didžioji dalis automobilininkų vaistinėles turi, o tokių, kurie M1/N1 klasės transporto priemonėse pirmosios pagalbos priemonių neturėjo, skaičius siekė 3,2 proc.
Gali grėsti ir bauda
Pagal dabartinius įstatymus, policijos pareigūnai taip pat gali skirti baudą už įstatyme nurodytų reikalavimų nesilaikymą.
Jeigu vairuotojai neatnaujins medicininių vaistinėlių, policijos atstovai gali ne tik įspėti, bet ir skirti baudą, kuri pirmąjį kartą siekia 5 eurus. Visgi už pakartotinį nusižengimą bauda gali būti didesnė ir siekti 10 arba 12 eurų.
SAM atstovų teigimu, poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį kilo atsižvelgiant į tai, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai.
Skirs papildomą dėmesį numerių patikrai
Be būtinybės atnaujinti medicinines vaistinėles vairuotojai taip pat turės atkreipti dėmesį, ar transporto priemonės valstybiniai numeriai yra pritvirtinti tinkamai.
„Kitąmet atsiras keletas naujų reikalavimų, iš kurių bene svarbiausias susijęs su valstybinių numerių tvirtinimu – jie negalės būti priveržiami ar kniedijami tokiose vietose, kurios galėtų suklaidinti automatinės numerių nuskaitymo sistemas“, – kalbėjo R. Gabartas.
Pavyzdžiui, jeigu transporto priemonės numerio ženklai pritvirtinti varžtais, jie negali būti įsukami ant raidžių ar skaičių kombinacijų.
Aiškinama, kad tokiu būdu siekiama išvengti netikslumų tolimesnių procedūrinių veiksmų metu. Štai, jeigu varžtas yra įsuktas į skaičių „8“, gali kilti abejonių, ar tai nėra skaičius „0“.