Kitaip tariant, vairuotojo medicininė pažyma turės galioti nuolat, o ne tik vairuotojo pažymėjimo išsiėmimo ar keitimo metu. Apie šį pokytį vairuotojai buvo reguliariai informuojami nuo 2023 m. spalio mėnesio.
Dar gruodžio 5 d. surengtoje spaudos konferencijoje „Regitros“ vadovas Vaidas Dominauskas žurnalistams teigė, kad pasyviausiai sveikatą tikrinasi jaunesni asmenys, patenkantys į 25–30 amžiaus kategoriją – jų skaičiuojama beveik 25 tūkst. Aktyviausia – 40–50 amžiaus grupė.
Visgi, pasak V. Dominausko, įstatymas nebus dar kartą vėlinamas tam, kad visi asmenys suspėtų pasitikrinti savo sveikatą.
„Noriu nuraminti – jei vis dėlto sausio 2 d. asmuo pasitikrintų sveikatą, tai tik sausio 2 d. jis negalėtų dalyvauti eisme.
Papildomai daryti nieko nereikės, naujausią informacija apie atsinaujinusį medicininės pažymos galiojimą gausime skaitmeniniu būdu ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatytas, todėl pas mus apsilankyti poreikio net nebus“, – kalbėjo jis.
Jei gyventojams bus nustatyti, pavyzdžiui, regos, klausos, judėjimo sutrikimai ar demencija, tokiu atveju medicininė pažyma nebūtų išduodama.
Grės bauda
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad ši Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostata turėjo įsigalioti dar 2024 metų sausį, tačiau Seimas metams numatė pereinamąjį laikotarpį paaiškėjus, kad teisės vairuoti netektų apie 263 tūkst. gyventojų.
Kaip anksčiau skelbė policija, neturintiems galiojančios sveikatos pažymos taip pat gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.
Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikia atlikti kas dešimt metų, nuo 66 iki 79 – kartą per penkerius metus, o vyresniems nei 80 – kas dvejus metus.
Sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisiregistravęs, arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad vairuotojai, kurie dar nepasitikrino, iki kada galioja jų medicininė pažyma, yra kviečiami tai padaryti kuo skubiau. Tai galima padaryti dviem būdais:
- identifikavus save per el. valdžios vartus „Vairuotojų portale“;
- suvedus vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą „Regitros“ el. sistemoje.
Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.
„Regitros“ duomenimis, sveikatos iki šiol nepasitikrino dar daugiau kaip 72 tūkst. gyventojų.