• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu, net jei vairuotojas turi negaliojančią medicininę sveikatos pažymą, jis vairuoti gali, tačiau po pusmečio ši situacija pasikeis, rašoma pranešime spaudai.

Šiuo metu, net jei vairuotojas turi negaliojančią medicininę sveikatos pažymą, jis vairuoti gali, tačiau po pusmečio ši situacija pasikeis, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Nuo kitų metų Lietuvos vairuotojų laukia nauja tvarka – vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su medicininės pažymos galiojimo trukme. Šiemet turėjusi įsigalioti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa atidėta metams – iki 2025 m. sausio 1 dienos.

„Nuo kitų metų pasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas.

Pasitikrinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatomas automatiškai. Naujoji tvarka turėjo įsigalioti nuo šių metų pradžios, tačiau buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis.

Jei jis nebūtų patvirtintas, „Regitros“ duomenimis, apie 263 tūkst. vairuotojų nuo šių metų pradžios nebūtų galėję sėsti prie vairo. Taigi, vairuotojai turi dar pusmetį suskubti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl sveikatos patikrinimo vairuotojo pažymėjimui“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, draudžiamųjų įvykių statistika rodo, kad sutrikus vairuotojo sveikatai eismo nelaimių metu nukenčia ne tik sunegalavęs vairuotojas bei jo transporto priemonė, bet ir kiti eismo dalyviai. „Esame užfiksavę atvejų, kai automobilis išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą, atsitrenkia į prieš jį ta pačia eismo juosta važiuojančią ar kelkraštyje stovinčią transporto priemonę.

REKLAMA

Pasitaiko eismo įvykių, kuomet vairuotojui pasijutus blogai, po smūgio į kitą automobilį transporto priemonė apvirsta. Į stotelėje stovėjusį vilkiką dėl vairuojančio asmens sveikatos sutrikimo atsitrenkus jo vairuojamam automobiliui atlyginti nuostoliai siekė 14 tūkst. eurų, nuvažiavus į kelkraštį ir apgadinus kito žmogaus turtą – 9 tūkst. eurų.

Eismo nelaimių vidutinė žala, kai įvykis nutinka dėl sutrikusios vairuotojo sveikatos, siekia tūkstantį eurų“, – pasakoja draudikė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį, kai vairuotojo pažymėjimo galiojimas sustabdytas, žalą atlyginęs draudikas gali pareikšti reikalavimą sugrąžinti išmokėtas sumas. „Taigi, sveikatos nepasitikrinimas vairuotojams gali turėti ne tik formalių administracinių, bet ir finansinių pasekmių“, – teigia draudimo bendrovės atstovė.

Nesilaikantiems reikalavimų – administracinė atsakomybė

Pasak V. Katilienės, naujoji tvarka leis sumažinti eismo nelaimių, kurios kyla dėl vairuotojų sveikatos būklės, skaičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Praktika rodo, kad vairuotojai dėl regėjimo ar klausos problemų, širdies sutrikimų ir dėl neurologinių ar psichikos ligų sukelia eismo nelaimes. Tokių eismo įvykių padažnėja šiltuoju sezonu, kai į kelius išrieda tie vairuotojai, kurie, esant sudėtingesnėms eismo sąlygoms šaltuoju metų laiku, nevairuoja“, – sako draudimo bendrovės atstovė.

Vairuotojams, norintiems sužinoti iki kada galioja jų medicininė pažyma, V. Katilienė rekomenduoja apsilankyti „Regitros“ interneto svetainėje ir, patvirtinus savo tapatybę, peržiūrėti medicinines pažymas.

REKLAMA

Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų sveikatos pažyma galioja 10 metų, nuo 66-erių iki 79-erių – penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – dvejus metus. Dirbantiems pagal darbo sutartis – krovininių automobilių, taksi, greitosios pagalbos, specialiųjų tarnybų ir kitiems vairuotojams – iki 80 metų – dvejus metus, nuo 80 metų – vienerius metus.

Už reikalavimų nesilaikymą vairuotojams gresia administracinė atsakomybė: bauda nuo 30 iki 50 eurų.

REKLAMA

Savanoriškai tikrinasi maža dalis vairuotojų

Pasak klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Veslavos Buzan, vairuotojų sveikata yra tiesiogiai susijusi su eismo saugumu, nes žmogaus savijauta daro įtaką jo dėmesio koncentracijai, judesių koordinacijai ir gebėjimui saugiai vairuoti.

„Visos ligos, galinčios sukelti staigius negalavimus, didina eismo nelaimių riziką. Dažniausiai tai yra širdies ir kraujagyslių ligos, dėl kurių įvyksta staigūs kraujotakos sutrikimai, nervų sistemos ir kiti susirgimai, galintys sukelti staigius cerebralinės – galvos smegenų – veiklos sutrikimus”, – sako šeimos gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, pasak V. Buzan, pasibaigus medicininės pažymos galiojimui didelė dalis pacientų apsilanko pas gydytoją iš pareigos, bet ne dėl to, kad sąmoningai norėtų pasitikrinti sveikatą.

„Dažnai vairuotojai skuba, nes jau būna pasibaigęs pažymos galiojimo terminas. Kreipiasi į gydytoją, pas kurį apsilankyti galima greičiausiai, o ne į savo gydantį mediką”, – pasakoja gydytoja.

Jos teigimu, profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ne tik privalomuosius medicininius tyrimus, bet ir numatytą atsakomybę perduoti gydytojui visą informaciją apie esamus arba ankstesnius sveikatos sutrikimus.

REKLAMA

„Tai leidžia nustatyti galimų susirgimų riziką ir tinkamai įvertinti asmens galimybę vairuoti. Gydytojas gali neturėti visų sveikatos duomenų medicininiuose asmens dokumentai.

Neretai tuo pasinaudoja pacientai, bandydami nuslėpti rimtus susirgimus ar negalavimus, ypač, kai dėl vairuotojo medicininės pažymos kreipiasi ne į savo gydantį gydytoją“, – sako V. Buzan.

REKLAMA

Nors sveikatos patikrinimas, pasak šeimos gydytojos, aktualus visiems, jis ypač svarbus vairuotojams nuo 50 metų, nes su amžiumi atsiranda daugiau sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos ir gebėjimui vairuoti.

„Sveikatos pažymos vairuotojams gali būti neišduodamos sergant epilepsija, esant regėjimo sutrikimams, judėjimo sistemos negalavimams, kurie kelia pavojų saugiam transporto priemonės vairavimui, taip pat  – susirgimams, kurie gali sukelti staigius širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, pavyzdžiui, sunkias aritmijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vairuotojams, sergantiems tam tikromis psichinėmis ligomis ar turintiems priklausomybių, vairuotojo pažyma taip pat nebus išduota“, – pabrėžia V. Buzan.

Būtina pateikti teisingą informaciją

Jos teigimu, pažymos asmuo taip pat gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę.

„Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus. Tokiais atvejais šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis“, – pasakoja šeimos gydytoja.

REKLAMA

Pasak V. Buzan, didesnė dalis vairuotojų į šį patikrinimą, deja, žiūri neatsakingai.

„Svarbu  neatidėti vairuotojo sveikatos patikrinimo paskutinei minutei, tai ypatingai aktualu tiems vairuotojams, kurie turi lėtinių susirgimų, nes neretai prireikia tyrimų ar specialisto konsultacijos dėl galimybės vairuoti įvertinimo.

Toks ištyrimas kartais gali užtrukti iki kelių mėnesių. Dėl vairuotojo sveikatos pažymos išdavimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes jus gydantis medikas tiksliausiai įvertins jūsų galimybę vairuoti“, – pataria V. Buzan.  

tv3.lt

Valstybėj kur ir taip baudos yra praktiškai už viską??? Valdžia tik apsidžiaugs. Tiek baudų surinks,kad Landsbergis nebe vilą Graikijos saloj nusipirks - o visą salą.
Mano asmenine nuomone medicininem komisijom sergančių nepagydys, kai dėl ligos norint patekti pas specialistą, reikia laukti eilėje po kelis mėnesius. Sutrikus širdies ritmui, atstatė tik per pusę metų. Taip ,kad visų pirma ne komisijos, o ligų gydymą reikėtų paspartinti, nes ligos nelaukia
263 tūkst. vairuotojų svarbiausia toliau neiti daryt pazyma, ir jie nukelines data iki be galybes, nes bijos tokiam kiekiui zmoniu atimt teises.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų