LB vadovas daro prielaidą, kad būtent dėl žemų mokesčių tarifų, palankios sistemos kurtis užsieniečiams, kuriais garsėja Kipras, pasirinktas šalies gelbėjimo planas apmokestinti indėlius. Tiesa, Kipro vyriausybė balsavimą dėl šių priemonių taikymo nukėlė į antradienį.
„Kalbant apie mokesčio nustatymą indėliams, o ne jų palūkanoms, toks sprendimas yra įdomus. Matyt, jis iš dalies paremtas faktu, kad didžioji dalis indėlininkų – ne rezidentai. Žinoma, diskriminacijos tarp rezidentų ir ne rezidentų būti negali, todėl siūlomas bendras sprendimas. Spėčiau, kad bendro sprendimo siūlymo priežastis - pakakankamai žemas apmokestinimas, mokestinis režimas, kuris egzistuoja Kipre", - svarsto V. Vasiliauskas.
Anot jo, didžioji dalis Lietuvos verslo investicijų Kipre, kurių suma praėjusių metų pabaigoje siekė bene pusę milijardo litų, yra popierinės, taigi, indėlių apmokestinimas realios grėsmės Lietuvai nekelia.
„Įprastai Kirpas naudojamas verslo struktūrose, ten įkuriamos kontroliuojančiosios bendrovės. Ne paslaptis, kad Kipre taikomos palankios dvigubo apmokestinimo vengimo sutartys su Rytų kaimynais. Atskirčiau poveikį realiems finansams, ekonominei situacijai nuo hipotetinio. Mano nuomone, realių investicijų masė nėra kritinė“, - teigia pašnekovas.
Statistikos departamento duomenimis, praėjusių metų trečiąjį ketvirtį Kipras buvo trečias pagal Lietuvos tiesiogines investicijas užsienyje, o investuotoa suma siekė siekė 574 mln. litų.
"Lietuvai dar svarbesnis Kipro gelbėjimo programos elementas yra reikalavimas padidinti bazinį pelno mokesčio tarifą nuo dabar galiojančių 10 proc. iki 12,5 procento. Jei tai taptų realybe, ši šalis būtų šiek tiek mažiau patraukli ir Lietuvos įmonėms, siekiančioms sumažinti savo mokestinę naštą. Šiame kontekste Lietuva turėtų paskubėti patobulinti pelno mokesčio įstatymą – pagaliau visai neapmokestinti reinvestuojamo pelno. Dėl to įmonės turėtų daug mažiau paskatų steigti holdingo kompanijas mažesnių mokesčių valstybėse, o ilgesniame laikotarpyje Lietuvoje didėtų ne tik investicijos, darbo vietų skaičius ir BVP, bet ir iš kitų mokesčių surenkamos biudžeto pajamos", - pirmadienį išplatintame komentare teigė "Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Siūloma Kipro bankuose esančius indėlius apmokestinti vienkartiniu 6,7 proc. mokesčiu, jeigu banke laikoma suma yra iki 100 tūkst. eurų, o jeigu suma viršija 100 tūkst. eurų - taikomas 9,9 proc. mokestis. Tokios priemonės indėlininkų sąskaita esą padėtų surinkti 5,8 mlrd. eurų.