Gegužės mėn. metinė vartotojų kainų infliacija (VKI) Lietuvoje ir toliau augo iki 5,0 proc. ir buvo nežymiai didesnė nei mūsų prognozes (4,9 proc.)
Kaip ir buvo tikėtasi, didžiausią poveikį infliacijai darė brangstantys maisto produktai. Tačiau gegužės mėn. taip pat ženkliai brango būsto išlaikymas bei drabužiai ir avalynė. Šių tendencijų, deja, nekompensavo atpigusios transporto prekės ir paslaugos. Maisto produktų brangimas iš esmės nulemtas globalių tendencijų, tačiau tikėtina, kad ateinančius mėnesius kainų augimas sumažės dėl pigesnių sezoninių šviežių vaisių ir daržovių.
Drabužių ir avalynės brangimas taip pat yra daugiau sezoninis veiksnys, susijęs su vasaros kolekcijų atsiradimu, tačiau per ateinančius mėnesius šio veiksnio įtaka turėtų mažėti. Vidaus paklausa kol kas neturi įtakos kainų didėjimui, tačiau vartojimas auga sparčiau nei mes prognozavome ir yra tam tikra rizika, kad vidaus paklausos poveikis kainoms gali ženkliai sustiprėti.
Kainų tendencijos iš esmės atitinka mūsų prognozes – infliacija šiais metais sieks apie 4,6 proc., 2012 m. – sumažės iki 3,2 proc.
Violeta Klyvienė,
Danske banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims