• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne paslaptis, kad didžiuosiuose miestuose patekti į darželį norimoje vietoje ir grupėje pasiseka tikrai ne visiems, ypač, jei tėvai per vėlai pateikia prašymus. Tuomet galima rinktis privatų – už jį teks nemažai pakloti, bet ir valstybiniai darželiai vaiką gali išmesti už nedidelę skolą.

Ne paslaptis, kad didžiuosiuose miestuose patekti į darželį norimoje vietoje ir grupėje pasiseka tikrai ne visiems, ypač, jei tėvai per vėlai pateikia prašymus. Tuomet galima rinktis privatų – už jį teks nemažai pakloti, bet ir valstybiniai darželiai vaiką gali išmesti už nedidelę skolą.

REKLAMA

Vilnietė Kamilė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) papasakojo, kad dėl tam tikrų aplinkybių savo vaikus turėjo vesti į privatų darželį, už kurį šiuo metu jau nebeišgali mokėti, tad nori pereiti į kitą, pigesnį.

Vis tik, anot moters, dabartinis darželis neleidžia jos vaikams išeiti, kol nebus apmokėta visa skola.

„Tai aš skolą moku po truputį, bet mes ir norime pereiti į kitą darželį, nes nėra galimybės lankyti šitą. Bet jie atrėžė, kad mes niekur neišeisim.

REKLAMA
REKLAMA

Esą negali iš sąrašų išbraukti, kol visko nesumokėsiu. Dar esu girdėjusi, kad ir kiti gali dėl skolos nepriimti. Ar tai tiesa?“ – teiravosi Kamilė.

REKLAMA

Valstybinių darželių kainos ir kas jas lemia

Vilniaus miesto savivaldybės darželiuose tėvams tenka mokėti už vaikų maitinimą (iki 3,20 euro per dieną) ir už kiekvieną vaiko lankytą ar nelankytą dieną (po 1 eurą).

Darželiai Kaune per mėnesį vidutiniškai atsieina apie 70 eurų.

Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo ir sveikatos departamento Švietimo skyriaus vedėjos Vidos Bubliauskienės aiškinimu, kaina gali skirtis dėl grupės (lopšelis, darželis, priešmokyklinė), pasirinkto dienos maitinimų skaičiaus ir lankytų dienų skaičiaus.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžyje, neskaitant maitinimo, yra nustatytas mėnesinis 15 eurų mokestis įstaigos reikmėms, kuris, nutraukus ugdymą, tėvams gali būti grąžintas.

O Šiauliuose tėvams reikia mokėti 10 eurų mėnesinį mokestį už ugdymo aplinkos išlaikymą; 0,58 euro už patiekalų gamybą; nuo 0,60 iki 3,50 euro už maisto produktus.

660 eurų per mėnesį, bet tėvų finansai – nesvarbu?

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje esantys darželiai „Vaikystės sodas“ vienam vaikui kainuoja 660 eurų, Panevėžyje – 520 eurų per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atstovė Vaidilė Šeškevičienė patikino, kad jokių reikalavimų vaikams ar jų tėvams (pvz., dėl finansinės jų situacijos) netaiko.

Kaune esančio darželio „Medutis“ kaina per mėnesį siekia 380 eurų, lankant pusę dienos ar 4 d. per savaitę – 350 eurų.

Direktorė Sigita Mumgaudienė patikino, kad prieš priimant vaiką su tėvais yra kalbamasi apie vertybes, pedagogiką, bet niekada nebuvo pokalbio apie pajamas, kadangi tai nėra esminis objektas:

REKLAMA

„Kartais pirmo pokalbio metu aš užsimenu, kad, jei atsitiktų kažkokia finansinė krizė šeimoje, visada galima kreiptis į mane ir mes bandysime ieškoti kažkokios pagalbos.“

Vieni už skolas iš darželio išmeta, kiti ieško išeičių

Anot savivaldybių atstovų, jeigu ugdymo įstaiga 2 mėn. iš tėvų negauna minėtų pinigų, juos įspėjus gali būti pradėtas ikiteisminis ar teisminis skolos išieškojimo procesas.

REKLAMA

O vaikas, įspėjus prieš 2 savaites, gali būti išbraukiamas iš sąrašų, t. y. išmetamas iš darželio.

Vis tik privačiuose darželiuose politika – kiek švelnesnė. Pvz., „Vaikystės sodo“ atstovė tikino, kad šeimoms susidūrus su laikinais finansiniais sunkumais visuomet yra kalbamasi ir ieškoma individualių sprendimų:

„Stengiamės sudaryti sąlygas, kad net ir šeimai patiriant laikinų sunkumų, vaikas ir toliau galėtų tęsti ugdymą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jai antrino darželio „Medutis“ direktorė, kuri pabrėžė, kad finansai neturėtų būti iškeliami aukščiau vaiko interesų. Taigi visada stengiamasi bendrauti ir ieškoti išeičių.

„Kartais šeima gali būti ir atleidžiama nuo mokesčio, mėnesinis mokestis sumažinamas ar mokėjimas atidedamas.

Net jei šeima ir nesugebėtų toliau mokėti, bet norėtų lankyti darželį, vis tiek ieškotume, kaip galima šeimai padėti“, – komentavo S. Mumgaudienė.

REKLAMA

Ar darželis gali drausti pereiti į kitą dėl skolos?

Savivaldybės tikino, kad net ir turint skolą darželis negali uždrausti pereiti į kitą, nors, kaip pripažino kai kurių miestų atstovai, tokių atvejų pasitaiko.

„Skolos iš tėvų išieškomos teisės aktų nustatyta tvarka. Vadinasi, įstaiga negali uždrausti išeiti ar pereiti į kitą darželį, kol yra skola, o turi vadovautis aprašu“, – nurodė Šiaulių savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Živilė Nakčiūnienė.

REKLAMA

Privataus darželio „Medutis“ direktorė teigė, kad nėra buvę atvejų, kuomet turinti skolą šeima nori pereiti į kitą darželį, tačiau, pašnekovės spėjimu, būtų bandoma kalbėtis, viską išspręsti bendradarbiaujant:

„Jei tėveliai norėtų išeiti, tikrai jų nelaikytume, nes kiekvienas konfliktas ar negatyvi mintis kenkia vaikui ir jo vystymuisi.“

Darželio „Vaikystės sodas“ atstovė antrino, kad šeimos gali keisti ugdymo įstaigas. O, jeigu lieka skola, su šeima yra suderinamos grąžinimo sąlygos – į antstolius kreipiamasi tik tada, kai šeima nesilaiko sutartų terminų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik tvarka Panevėžyje skiriasi tiek nuo kitų savivaldybių, tiek nuo privačių darželių. 

Pasak Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Silvijos Sėrikovienės, nutraukti sutartį galima tik visiškai atsiskaičius už suteiktas paslaugas:

„Sutarties nutraukimas neatleidžia tėvų nuo pareigos atsiskaityti su ikimokyklinio ugdymo mokykla už vaiko išlaikymą iki nutraukiant sutartį.”

Ar darželis gali nepriimti vaiko dėl tėvų skolos?

Pasak savivaldybių atstovų, skola ankstesniame darželyje taip pat neturėtų kaip nors apriboti vaiko patekimo į kitą darželį, kadangi tėvai vis tiek nebus atleidžiami nuo atsakomybės ją sumokėti.

REKLAMA

„Ribojimų dėl įsiskolinimo darželiui nėra numatyta ir nėra uždrausta patekti į kitą“, – teigė Kauno savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė.

O Klaipėdos Švietimo skyriaus vedėja paminėjo, kad tokios informacijos, kaip skola praeitame darželyje, kitas darželis nemato dėl duomenų apsaugos.

Darželių tinklo „Vaikystės sodas“ atstovė antrino, kad niekada nebuvo susidūrusi su sistema, rodančia šeimų įsiskolinimus kitoms ugdymo įstaigoms.

REKLAMA

Vis tik Panevėžyje tvarka vėlgi kiek skiriasi: „Nauja sutartis pasirašoma, jei tik vaiko tėvai visiškai atsiskaito su anksčiau lankytu lopšeliu–darželiu.“

O S. Mumgaudienė paminėjo – jei vaikas dar nebūtų išregistruotas iš ankstesnės įstaigos ir norėtų pereiti į „Medutį“, pokalbio metu su to darželio administracija būtų galima sužinoti apie skolą.

O tuomet esą būtų analizuojama konkreti šeimos situacija, ieškoma sprendimo: „Tačiau, žinoma, būtų labai sudėtinga priimti šeimą, kai kitoje įstaigoje yra įsiskolinimai.

Aš visada už tai, kad būtų pagarba ir santykis ne tik su tėveliais, bet ir su kitomis ugdymo įstaigomis.“

Tai kiek reikia uz dirbti , kad vien uz darzeli tiek moketi na kaip amerikoj …
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų