„Ekonomikos plėtra Vidurio ir Rytų Europos (VRE) šalyse per pastaruosius 20 metų buvo itin sėkminga. Pereinamuoju laikotarpiu regione BVP vienam gyventojui išaugo beveik tris kartus. Pagrindinis veiksnys, lėmęs šią sėkmę, buvo gili VRE integracija į globalią ekonomiką.
Šiandien VRE šalių ekonomika yra atvira, o bendros prekybos apimtys sudaro 70 proc. jų BVP. Šiam regionui įveikti finansinę krizę ir atsigauti iš karto, kai pasaulinė paklausa vėl pradės augti, leis regiono konkurencingumas ir sugebėjimas išsaugoti savo gamybos pajėgumus,“ – įsitikinusi „UniCredit Group“ Strateginės analizės skyriaus VRE šalims vadovė Debora Revoltella.
Ypatingai sėkminga buvo prekybos integracija į Europos Sąjungos bendrąją rinką. D. Revoltellos teigimu, daugelyje sektorių, tokių kaip mašinų detalės, elektros ir optinės įrangos gamyba, automobilių, transporto, tekstilės bei gumos, VRE šalys tapo pagrindiniais gamintojais ES. Tai užtikrina geras ateities perspektyvas, nes daugelis iš šių sektorių, kuriame specializuojasi regionas, yra laikomi sėkmingais pasauliniu mastu. Tiesioginės užsienio investicijos suvaidino pagrindinį vaidmenį kuriant naujus gamybos pajėgumus regione ir šis sėkmingas procesas padėjo sukurti didelę vidaus rinką, kuri šiuo metu yra net didesnė nei Kinijos ar Vokietijos.
VRE regiono konkurencingumą lemia ne tik mažesnė darbo jėgos kaina, bet ir aukštas produktyvumas, darbuotojų kvalifikacija, veiklos aplinkos kokybė, lankstumas bei teisinių ir reguliavimo mechanizmų suartėjimas su ES.
„VRE sėkmė taip pat atsisuko ir į tas šalis, kurios tikėjo šiuo regionu, kaip Austrija, Suomija, Vokietija, Italija ir Švedija. Vakarų bendrovėms VRE regionas buvo puiki rinka produkcijai realizuoti ir leido delokalizuoti gamybą. Neatsitiktinai sektoriai, labiau integruoti VRE regione, yra tie patys, kurie labiau augo ir Vakarų Europoje. Gamybos perkėlimas į VRE dabar yra neatskiriama įmonių strategijos dalis,“ – aiškino „UniCredit Group“ Strateginės analizės skyriaus VRE šalims vadovė.
Žinoma, finansų krizė paveikė ekonomiką visame pasaulyje. Pasaulio prekybos organizacija ir Tarptautinis valiutos fondas 2009 m. prognozuoja pasaulinės paklausos kritimą apytiksliai 10 proc. ar net daugiau. „UniCredit Group“ analitikai prognozuoja, kad 2009 m. VRE valstybėse eksportas sumažės (pirmą kartą per dešimtmetį) 65 mlrd. eurų, lyginant su 2008 m., be to, neigiamos investicijos išaugs apie 10 proc., gerokai sumažės tiesioginės užsienio investicijos (beveik perpus lyginant su 2008 m.) ir sparčiai didės nedarbas.
Tačiau tarptautinės bendruomenės įsipareigojimai remti regioną yra dideli. Tiek valstybiniai, tiek tarptautiniai subjektai tęsia savo veiklas, o itin svarbų vaidmenį čia atlieka bankai.
„Būdami ilgalaikiais investuotojais regione, bankai sunkiais laikais gali remti vietos ekonomiką ir pasirengti būsimam pagerėjimui. Per pastaruosius 20 pertvarkos metų, regionas įgijo priemonių ir įgūdžių, kurie VRE regionui leidžia būti vis dar patraukliam užsienio investuotojams,“ – teigė D. Revoltella.