Kalbėdama forume Pekine, TVF generalinė direktorė teigė, kad 2023-ieji bus „dar vieni iššūkių kupini metai“, nes pasaulinis augimas sulėtės iki žemiau 3 proc. dėl karo Ukrainoje, pinigų politikos sugriežtinimo ir pandemijos „randų“.
„Neapibrėžtumas yra ypač didelis“ ir tikėtina, kad pasaulinės ekonomikos perspektyvos vidutiniu laikotarpiu išliks silpnos, Kinijos plėtros forume sakė pareigūnė.
„Taip pat akivaizdu, kad rizikos finansiniam stabilumui išaugo“, – pridūrė ji.
„Didesnių skolos lygių metu spartus perėjimas nuo ilgą laiką vyravusių žemų palūkanų normų prie daug aukštesnių palūkanų normų, būtinų kovojant su infliacija, neišvengiamai sukelia įtampą ir pažeidžiamumą, kaip rodo naujausi pokyčiai bankų sektoriuje kai kuriose pažengusios ekonomikos šalyse.“
K. Georgieva komentarus išsakė po to, kai finansų sektorių sukrėtė „Silicon Valley Bank“ (SVB) žlugimas bei didžiausiam Šveicarijos bankui UBS teko perimti varžovą „Credit Suisse“, nerimaujat dėl bankrotų užkrėtimo plitimo.
Bankų akcijos penktadienį smuko, vėl kilus nuogąstavimai dėl finansų sektoriaus būklės, o Vokietijos kancleris Olafas Scholzas suskubo raminti rinkas dėl „Deutsche Bank“ padėties.
K. Georgieva teigė, kad politikos formuotojai ėmėsi ryžtingų veiksmų, reaguodami į rizikas finansiniam stabilumui.
„Šie veiksmai tam tikru mastu sumažino įtampą rinkoje, tačiau neapibrėžtumas yra didelis, o tai pabrėžia, jog reikia išlikti budriems“, – sakė ji.
Visgi TVF vadovas atkreipė dėmesį į Kinijos atsigavimą kaip vilčių teikiantį dalyką.
TVF prognozuoja, kad šiais metais Kinijos ekonomika augs 5,2 proc., paskatinta privataus vartojimo atsigavimo.
„Tvirtas atsigavimas reiškia, kad Kinijai 2023 metais teks maždaug trečdalis pasaulinio augimo, o tai suteiks sveikintiną pakilimą pasaulio ekonomikai“, – sakė ji.
„Bendrojo vidaus produkto (BVP) augimui Kinijoje padidėjus 1 procentiniu punktu, kitų Azijos ekonomikų augimas vidutiniškai padidės 0,3 procentinio punkto – tai sveikintinas postūmis.“
K. Georgieva paragino Kinijos politikos formuotojus siekti padidinti našumą ir subalansuoti ekonomiką, perorientuojant ją nuo investicijų ir link tvaresnio vartojimo skatinamo augimo.
„Į rinką orientuotos reformos, sulyginančios privataus sektoriaus ir valstybės valdomų įmonių sąlygas, kartu su investicijomis į švietimą gerokai pakeltų ekonominės veiklos našumą“, – sakė ji.