Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės, atsakydamos į Kremliaus karinę invaziją į Ukrainą, įvedė Rusijai griežtas finansines sankcijas, tačiau Maskva iki šiol sugebėjo vykdyti skolinius įsipareigojimus.
Vis dėlto abejojama, ar ir ši valstybė, sankcijų atkirsta nuo savo tarptautinių oficialiųjų atsargų reikšmingos dalies, ir toliau bus pajėgi vykdyti įsipareigojimus kreditoriams, ypač po to, kai gegužės 25-ąją baigsis Vašingtono paskelbto atsiskaitymų išimties tvarka galiojimo laikotarpis.
„Rusijos negebėjimo vykdyti skolinius įsipareigojimus tiesioginis poveikis likusiam pasauliui būtų gana ribotas, nes skaičiai, kuriuos matome, tarptautiniu mastu yra palyginti nedideli. Tai nėra sisteminė rizika pasaulio ekonomikai“, – pažymi TVF ekspertai.
Tarptautinės sankcijos faktiškai nutraukė Rusijos ryšius su pasauline finansų sistema, įšaldė jos Vakaruose sukauptas 300 mlrd. JAV dolerių vertės atsargas tvirta valiuta.
Praėjusią savaitę Maskva išvengė įsipareigojimų nevykdymo, sumokėdama 117 mln. JAV dolerių palūkanų už dvi obligacijų emisijas, šiuos pinigus pervesdama į „JPMorgan“ ir „Citigroup“ sąskaitas, o JAV Iždo departamentui patvirtinus, kad tokie sandoriai leidžiami.
Iš pradžių Maskva buvo nusprendusi mokėjimus atlikti rubliais, tačiau tai, kaip vienbalsiai perspėjo tarptautinės kredito reitingų agentūros, neabejotinai būtų laikoma įsipareigojimų nevykdymu.
Įsipareigojimų nevykdymas turėtų rimtų pasekmių Rusijai, nes sugrįžti į tarptautinę paskolų rinką po pasitikėjimo praradimo nėra jau taip paprasta, perspėjo tarptautiniai finansų analitikai.
Pastarąjį kartą Rusija skolinių tarptautinių įsipareigojimų neįvykdė 1918 metais, kai bolševikų perversmo lyderis Vladimiras Leninas atsisakė pripažinti nuverstos caro valdžios įsiskolinimus užsieniui.
Per stiprią 1998 metų finansų krizę Rusijoje jos vyriausybė laiku nesumokėjo tik vietos kreditoriams, skolinusiems rubliais.