Portalo tv3.lt skaitytojas vilnietis Romas pasakojo, kad neseniai gavo pranešimą iš „Sodros“ apie susidariusią skolą.
„Pasirodo, kad prieš 10 metų susikaupė privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skola. Nieko apie ją nežinojau, tačiau tuomet dirbau savarankiškai užsienyje. Matyt, kažko nesumokėjau ir skola kaupėsi.
Tačiau ar neturėtų jai būti taikomas senaties terminas. Juk praėjo jau 10 metų“, – klausė vyras.
Kitas portalo tv3.lt skaitytojas vilnietis Linas apie PSD skolą sužinojo tik nuvykęs pas gydytoją.
„Teko už tyrimus susimokėti, nes, pasirodo, turiu PSD skolą. Tačiau apie ją nieko nežinojau. Kodėl man niekas nepranešė iš anksto?
Jeigu valdžios institucijos negali sužiūrėti, kas ir kiek joms skolingos, kodėl turiu joms mokėti, vos gaunu priminimą. Juk dabar pats gydymo įstaigoje patyriau nuostolių“, – piktinosi vyras.
Siunčia priminimus
„Sodra“ skaičiavo, kad 210 tūkst. savarankiškai PSD besidraudžiančių asmenų, „Sodrai“ yra skolingi 249 mln. eurų.
„Sodros“ Įmokų skyriaus patarėja, Lina Žukauskienė tikino, kad skolininkams yra siunčiamos priminimo žinutės.
Jei žmogus negali iškart sumokėti visos PSD įmokų skolos, jis gali pateikti prašymą dėl PSD įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo. Įsiskolinimą galima atidėti, jei skolos suma didesnė nei 125 eurai ir jei asmuo neturi galiojančio sprendimo dėl skolos atidėjimo.
PSD įmokų skola gali augti dėl to, kad žmogus yra išvykęs į užsienį ir nedeklaravęs savo išvykimo. Pateikus „Sodrai“ dokumentus, patvirtinančius sveikatos draudimą užsienio valstybėje, PSD įmokų skola bus perskaičiuota. Už laikotarpį, kai įmokos buvo mokėtos užsienio valstybėje, nereikės mokėti PSD įmokų Lietuvoje.
Kada skolą nurašo?
L. Žukauskienė pastebėjo, kad skolininkai turi prievolę grąžinti skolas.
„Tačiau skolos gali būti pripažįstamos beviltiškomis. Tada jos būna nurašomos jeigu atitinka tam tikras sąlygas“, – komentavo specialistė.
Socialinę paramą gaunantiems žmonėms skola gali būti nurašyta. Jei žmogaus ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki, jam yra teikiama piniginė socialinė parama nepasiturintiems gyventojams, tai PSD įmokų skola gali būti nurašyta.
Tokiu atveju reikia pateikti „Sodrai“ prašymą dėl PSD įmokų skolos nurašymo. „Sodra“ įvertins asmens turtinę, ekonominę, socialinę padėtį ir priims sprendimą.
Skola gali būti nurašyta, jei besikreipiantis žmogus atitinka visas šias sąlygas:
- yra praėję 5 metai nuo tada, kai buvo paskutinį kartą priskaičiuotos PSD įmokos;
- asmens ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki;
- asmuo neturi turto arba turtas yra nelikvidus arba mažai likvidus.
Nuo 2024 m. liepos 1 d. skolininkams, kurie dirba legaliai, sumažėjo privalomos išskaitos iš atlyginimo. Dabar, jei skolininko pajamos siekia iki 1 minimalios mėnesinės algos (MMA), leidžiama išskaityti iki 10 proc., jei uždirbama nuo 1 MMA iki 2 MMA, išskaita gali siekti 30 proc., jei atlyginimas viršija 2 MMA, galima išskaityti iki 50 proc. Išskaitos nemažėja, jei skola atsirado dėl asmens padarytos žalos ar vaiko mamai/tėčiui nesumokėtų sumų už vaiko išlaikymą.
Pasak „Sodros“, pradėję dirbti nuo 2024 m. gruodžio 1 d. žmonės galės pasinaudoti iki 6 mėnesių skolų atostogomis, nepriklausomai nuo skolos tipo. Skolų atostogų laikotarpiu visa atlyginimo suma liks dirbančiajam. Dėl skolų atostogų reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą bei teikti prašymą antstoliui.
Kas gali apskritai nemokėti PSD?
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis. Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris, esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius.
PSD įmokų taip pat nereikia mokėti, jei žmogus:
- slaugo neįgalųjį asmenį;
- augina 1 vaiką iki 8 metų ar 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų;
- turi būtinąjį stažą senatvės pensijai arba iki 2017 m. gruodžio 31 d. įgijo 30 metų darbo stažą;
- atlieka savanorišką praktiką ar yra praktikantas;
- turi meno kūrėjo ar dvasininko statusą;
- yra tarptautinės tarnybos tarnautojo žmona arba vyras;
- gauna sporto stipendiją.