Tačiau daugybė gyventojų dar gali atsiimti pinigus ir už ankstesnius metus. Kaip skaičiuoja VMI, jiems priklauso ne vienas milijonas eurų.
Iš viso 12,8 tūkst. Lietuvos gyventojų dar nepasiėmė jiems priklausančių 4,9 mln. eurų. Taigi, kiekvieno iš jų laukia vidutinė 392 eurų suma.
Gyventojams pinigų nepaėmus, jie lieka valstybės biudžete.
Gali tekti tikslinti deklaracijas
VMI viršininkės pavaduotojas Martynas Endrijaitis priminė, kad duomenis apie gyventojų pajamas ir gyventojų pajamų mokestį (GPM) mažinančias išlaidas darbdaviai, kredito įstaigos ir kt., VMI teikia iki vasario vidurio.
„Tačiau praktikoje duomenys yra tikslinami iki pat kovo mėnesio.
Apie gautą reikšmingą trečiųjų šaltinių duomenų kiekį, perkeltą į visiškai parengtas deklaracijas, gyventojus informuosime ir viešai, tai, tikėtina, kaip ir kasmet bus kovo pradžioje“, – informavo pavaduotojas.
Jis patikino, kad susigrąžinti GPM permoką yra labai paprasta, kai ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją, o tai padaro didžioji dauguma.
„Vis dėl to, ankstesnių metų praktika parodė, kad gyventojai aktyviai teikė pajamų mokesčio deklaracijas tretiesiems šaltiniams dar nepateikus duomenų apie gyventojų gautas pajamas, t. y., iki preliminarių pajamų mokesčio deklaracijų suformavimo.
Deja, daliai šių gyventojų vėliau teko deklaracijas tikslinti iš trečiųjų šaltinių sulaukus papildomų duomenų, pvz., informacijos apie patirtas mokslo, draudimo ir kitas išlaidas, dėl kurių gali susidaryti GPM permokos, paaiškėjo, kad gyventojo savarankiškai pateikti duomenys buvo nepilni ar netikslūs“, – įspėjo M. Endrijaitis.
Liko nepaimta 4,9 mln. eurų
VMI viršininkės pavaduotojas taip pat priminė, kad tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia.
Tokiu atveju permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.
Deklaracijas pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos.
Šiuo metu, apie 12,8 tūkst. gyventojų nėra patikslinę ar pateikę duomenų už 2022 m., o pagal VMI turimus duomenis – negrąžinta ir valstybės biudžete likusi GPM permokos suma yra apie 4,9 mln. eurų.
„Atkreipiame dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba pakisti jo suma“, – akcentavo M. Endrijaitis.
Jo teigimu, dažniausios klaidos, kurias padarius ir nepatikslinus metinės pajamų deklaracijos, VMI negali grąžinti GPM permokos įprasta tvarka, yra tokios:
- gyventojai deklaruoja ne visas pajamų mokestį mažinančias išlaidas (GPM deklaracijas teikia metų pradžioje, dar iki VMI skelbiamo deklaravimo starto, o tretieji šaltiniai dar tikslina savo duomenis);
- neteisingi duomenų apie patirtas išlaidas (gyventojai deklaruoja išlaidas, kuriomis negali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, pvz., draudimo įmokas moka kiti asmenys, įmokos ne už kaupiamąjį draudimą, draudžia anūkus);
- apmokestinamąsias pajamas deklaruoja kaip neapmokestinamąsias (dėl gautų neapmokestintų draudimo išmokų, kurios turi būti apmokestintos);
- gyventojai neteisingai deklaruoja parduoto turto įsigijimo kainą (ji nesutampa su trečiųjų asmenų informacija);
- gyventojai deklaruoja ne visas pajamas (pvz., pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto pardavimo pajamas, automobilių pardavimo pajamas, finansinių priemonių pardavimą, individualios veiklos pajamas).
Ankstesnių metų pajamos paprastai deklaruojamos iki einamųjų metų gegužės 2 d.