• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienam gali atrodyti, kad sulaukus pensinio amžiaus pensija bus automatiškai pervedama į jų sąskaitą. Vis dėlto taip nėra – žmogus turi pats savarankiškai kreiptis į „Sodrą“ iki pensijos likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams, to nepadaręs – jos negaus. O pavėlavus praleista pensija bus grąžinta tik už 6 mėnesius.

Ne vienam gali atrodyti, kad sulaukus pensinio amžiaus pensija bus automatiškai pervedama į jų sąskaitą. Vis dėlto taip nėra – žmogus turi pats savarankiškai kreiptis į „Sodrą“ iki pensijos likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams, to nepadaręs – jos negaus. O pavėlavus praleista pensija bus grąžinta tik už 6 mėnesius.

REKLAMA

Anksčiau būdavo, pavėlavęs paprašyti pensijos, žmogus ją atgaudavo už 12 mėnesių ir šį terminą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada grąžinti, tačiau kada – nesako. Vis dėlto neriboto termino įvesti nežada.

Taigi jei žmogus, visą gyvenimą mokėjęs įmokas pensijai, jos nesikreipia laiku daugiau nei pusmetį, tai praranda jam priklausančius pinigus.

Vis tik „Sodra“ paaiškino, kokiu būdu žmonės gali gauti priminimus apie artėjančią pensiją, kad jos nepraleistų.

Pašnekovai taip pat papasakojo, kas vyksta su pensijomis, jei žmogus dirbo užsienyje, taip pat jeigu turėjo darbo stažą sovietmečiu, apie kurį „Sodra“ duomenų neturi, ir kas būna, jei sulaukęs pensinio amžiaus žmogus toliau dirba samdomą darbą ar savarankiškai.

REKLAMA
REKLAMA

Pensiją grąžins tik už 6 mėnesius – ne daugiau

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) teigimu, socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijų skyrimas yra sudėtinga procedūra, todėl automatiškai šių išmokų paskirti negalima.

REKLAMA

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič atkreipia dėmesį, kad jeigu žmogus dėl pensijos kreipėsi vėliau, nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta tik už paskutinius 6 mėnesius iki prašymo gavimo dienos ir ne daugiau.

Ji priduria, kad jei per tą laikotarpį pensijos pakilo, už praėjusį, t.y. praleistą laikotarpį ji bus mokama tokio dydžio, kokia žmogui priklausė tuo laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausus, kodėl asmuo, visą gyvenimą kaupęs pensiją ir netyčia ją pražiopsojęs, kreipęsis į „Sodrą“ negauna jos visos, o tik už paskutinius 6 mėnesius, SADM pabrėžia, kad iki 1995 m. visos pensijos buvo skiriamos tik nuo kreipimosi dienos – joks išmokėjimas už praeitį išvis nebuvo numatytas.

Ministerija primena, kad nuo 1995 m. atsirado pagerinimas  – grąžinimas už praeitį iki 12 mėn. O nuo 2018 m. dėl administravimo dalykų šis terminas buvo sutrumpintas iki 6 mėn.: „Tačiau ateityje siūlysime grąžinti į įstatymą anksčiau buvusį 12 mėn. terminą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto neriboto termino, kad pensiją būtų galima atgauti, pavyzdžiui, už 10, 15 ar 20 metų, niekada nebuvo ir nebus.

Anot SADM, kaip jau minėta, nuo 1995 m. galiojo 12 mėnesių pensijos grąžinimo terminas, ir jį planuojama atstatyti, tačiau neriboto laikotarpio numatyti neketinama.

Kad primintų apie pensiją, reikia išreikšti pageidavimą 

Vis tik žmogus neprivalo pats prisiminti apie artėjančią pensiją. M. Kozič paaiškina, kad jei žmogus yra išreiškęs pageidavimą gauti „Sodros“ žinutes, likus 6 mėnesiams iki pensinio amžiaus, „Sodra“ išsiunčia pranešimą, primenantį apie kreipimąsi dėl pensijos.

REKLAMA

Ji nurodo, kad gyventojas, kuris nori gauti „Sodros“ žinutes, www.sodra.lt/gyventojui asmeninėje paskyroje, skiltyje „Nustatymai“  – „Proaktyvus (išankstinis) informavimas“ – turi pažymėti, kad jis pageidauja gauti proaktyvias žinutes, nurodydamas jų gavimo būdą: el. paštu, SMS žinute ir t.t.

Tuomet žinutės ir pranešimai siunčiami į asmeninę paskyrą ir kitu žmogaus pasirinktu būdu (pavyzdžiui, elektroniniu paštu).

REKLAMA

„Sodros“ atstovė paaiškina, kad dėl senatvės pensijos skyrimo reikėtų kreiptis likus ne mažiau nei 3 mėnesiams iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau. Prašymą skirti pensiją galima užpildyti prisijungus prie asmeninės paskyros www.sodra.lt/gyventojui arba bet kuriame „Sodros“ priimamajame.

„Visus gyventojus raginame aktyviai naudotis „Sodros“ sukurtais įrankiais ir visiems prieinama informacija. „Sodros“ interneto puslapyje galima rasti visą informaciją apie pensijos apskaičiavimą, skyrimą ir mokėjimą. Pasinaudojusieji prognozuojamos pensijos skaičiuokle matys savo senatvės pensijos prognozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, nesinaudojantys internetu, visą reikiamą informaciją ras „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose: juose platinami lankstinukai, plakatai, atmintinės. Informacija reguliariai skelbiama nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje. Telefonu 1883 arba (+370) 5 250 08 83 teikiamos asmeninės konsultacijos“, – nurodo pašnekovė.

Taigi, anot M. Kozič, yra daug ir įvairių būdų gauti informaciją, konsultaciją, atsakymus į visus rūpimus klausimus. Tačiau svarbu, kad žmogus pats domėtųsi savo teisėmis ir naudotųsi teikiamomis galimybėmis.

REKLAMA

Dirbus sovietmečiu ar užsienyje pensija turi rūpintis pats

SADM atkreipia dėmesį, kad „Sodra“ savo duomenų bazėje turi duomenis apie stažus ir pajamas nuo 1994 m. Tačiau dabar į pensiją išeina (ir dar ilgai eis) karta, kuri nemažą dalį stažo yra įgijusi sovietmečiu:

„Duomenis apie  šiuos darbo laikotarpius „Sodrai“ turi pateikti pats asmuo (arba bent nurodyti, kada ir kur dirbo, kad „Sodra“ pati ieškotų šių duomenų archyvuose). Tik pats žmogus turi šią informaciją ir gali ją pateikti. Be to, vis daugiau yra žmonių, kurie dirbo užsienyje: ir Europos Sąjungoje (ES), ir už jos ribų.“

REKLAMA

Ministerijos atstovai nurodo, kad dirbus užsienyje pensijos skiriamos pagal ES koordinavimo reglamentus ar tarptautines sutartis – atsiranda būtinybė iš kitų valstybių gauti ir skiriant pensiją vertinti informaciją apie tose valstybėse įgytus asmens draudimo laikotarpius.

Jie pažymi, kad informacijos apie žmogaus darbo istoriją užsienyje „Sodra“ irgi neturi.   Tad žmogus, dirbęs ES valstybėse narėse, kreipdamasis dėl pensijos skyrimo turi tai nurodyti ir pateikti informaciją bei duomenis apie darbo laikotarpius tose valstybėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tada, ministerijos aiškinimu, „Sodros“ skyrius, užsiimantis pensijų skyrimu pagal ES reglamentus, kreipiasi į atitinkamos valstybės kompetentingas institucijas dėl minėtų laikotarpių patvirtinimo ir pensijos iš kitos valstybės narės pagal jos teisės aktus, dalies paskyrimo, jei tokia priklauso.

„Todėl savo pensijos reikalais pasirūpinti turėtų pats gavėjas“, – sako SADM.

Dirbantiems pensininkams – kitaip 

„Sodros“ atstovė taip pat primena, kad senatvės pensiją gaunantis žmogus gali vykdyti savarankišką veiklą.

REKLAMA

Pasak jos, toks asmuo gali nemokėti socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų: „Jeigu žmogus visgi norėtų mokėti socialinio draudimo įmokas (pvz., nori dar kaupti stažą), tokiu atveju jis turi teikti „Sodrai“ savarankiškai dirbančio asmens pranešimą.“

M. Kozič priduria, kad verslo liudijimą turintis asmuo, kuris gauna senatvės pensiją, turi mokėti PSD įmokas nuo minimalios mėnesio algos proporcingai išduoto verslo liudijimo galiojimo laikui. O socialinio draudimo įmokų mokėti nereikia.

REKLAMA

SADM papildo, kad jei po pensijos paskyrimo žmogus dirba – nesvarbu, ar tai būtų samdomas darbas, ar savarankiška veikla – pensijų dydžiai kasmet yra atnaujinami pagal žmogaus sumokėtas pensijų draudimo įmokas.

T. y. kasmet iki liepos mėn. „Sodra“ privalo perskaičiuoti pensijas dirbantiems jų gavėjams pagal praėjusių metų sumokėtas įmokas.

„Pavyzdžiui, pensija paskirta 2022 m. kovo mėn. ir žmogus toliau dirba. Skiriant pensiją buvo įvertintas visas žmogaus stažas iki 2022 m. vasario 28 d. (įskaitant ir sovietmečiu įgytą stažą) ir visos jo sumokėtos įmokos nuo 1994 m. iki minėtos datos.

Visos kitos pensijų draudimo įmokos, kurias „Sodra“ gaus už tą žmogų per laikotarpį nuo pensijos paskyrimo (2022 m. kovo mėn.) iki pat 2022 m. gruodžio 31 d., bus įvertintos 2023 m., perskaičiuojant jo pensiją. Didesnes pensijas dirbantiems jų gavėjams „Sodra“ privalo pradėti mokėti ne vėliau kaip kiekvienų metų liepą, išmokant nepriemoką, susidariusią nuo metų pradžios“, – pasakoja SADM atstovai.

Durniau nebūna : SODRA žino VISKĄ, kas reikalinga tai pensijai paskirti ir net į kokią sąskaitą mokėti, tačiau vistiek žmones vejoja kaip kokius benamius šunis... Ir dar : neužsiregistravus iš anksto, tai nė nebandyk ateiti... Ir pensija, ir kompensacijos, ir pašalpos, ir kitokios išmokos PRIVALO BŪTI IŠMOKAMOS BE JOKIŲ "PRAŠYMŲ" - tai elementaru ir priimta NORMALIOSE valstybėse,- juk valdžia žino apie mus viską... Bet ne, reikia dar žmones žeminti su "prašymais" ir bausti už tai, ko jie nenori duoti,- net užsidirbusiam tą nelemtą išmaldą, vadinamą "pensija", bet nepaprašiusiam jos prieš geroką laiko tarpą : "ne vėliau, kaip 3 mėn.,iki pensijos paskyrimo laiko"... Kitaip dar apvogs... Na, ir valstybė !
Kam tie romanai apie nieką - taupykite žmonių laiką, pirma apmąstykite ką norite pasakyti, po to parašykite. O apie tą sodrą - niekam tikusi organizacija, kurioje nuolat vyksta visokie nesusipratimai. Kai ką nors išieškoti, tai nėra jokių senaties terminų, kai mokėti įsiskolinimus - tai jau praleisti terminai. Jau nebe tie laikai, kai viskas buvo popieriuje. Kam leidžiamos begalinės sumos visokiems modernizavimams, jei vis tiek niekas neveikia? Neturi būti jokių pajamų nei mokesčių deklaravimų, kurie nebūtų vertinami visose institucijose, susijusiose su visokiais išvestiniais finansiniais reikalais, antraip tai liūnas, pelkė, o ne ekonominė sistema. Joje sukčiai gali daryti ką nori, tik sąžiningas žmogus - nieko.
Kas per biurokratų mašina sukurta toj Lt.Kaip žmogus jiems būna skolingas,tai užblokuoja sąskaitas,išskaičiuota net neklausdami, kai jie turi žmogui mokėti,tai,kas priklauso,tai turi pats žmogus rūpintis,nė vienoj normalioj Europos šalyje taip nėra.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų