Kažkada jis buvo atleistas nuo įmokų, tad dabar jam buvo sumažintas darbo stažas. Dėl to žmogus ne tik negali palankesnėmis sąlygomis į pensiją išeiti anksčiau, bet ir pinigų gaus mažiau. Vyras prašo jį perskaičiuoti, bet „Sodra“ padėti negali.
Kur dingo darbo stažas
Portalo tv3.lt skaitytojas Romas (tikrieji vardas ir pavardė žinomi) skundėsi, kad „Sodra“, jo nuomone, pradangino pusantrų metų pensijos stažą.
„Esu ūkininkas, dirbti fizinį darbą darosi vis sunkiau, tad prieš keletą metų nusprendžiau išeiti į išankstinę pensiją.
Kitų metų pradžioje man sueis 60 metų, būtent tokio amžiaus jau ir galiu išeiti į išankstinę pensiją. Tad neseniai kreipiausi į „Sodrą“ dėl pensijos. Darbuotoja suskaičiavo, kad turiu 38 metus stažo, tačiau jos parengtame dokumente matyti, kad 2005 metais ji paskaičiavo vos 2 mėnesius darbo stažo, o 2006 metais – 5 mėnesius. Tačiau juk aš dirbau visus metus“, – skundėsi vyras.
Jis prašė „Sodros“ darbuotojos paaiškinti, kur dingo pusantrų metų darbo stažo.
„Normalaus atsakymo taip ir negavau, man tik aiškino, kad tuo laikotarpiu buvo nemokėti mokesčiai. Tačiau kaip jų galėjau nemokėti, jeigu dirbau, visada deklaruodavau pajamas. Kreipsiuosi dar kartą į „Sodrą“ ir prašysiu perskaičiuoti stažą“, – tikino vyras.
Pasak jo, kiekvienas darbo stažo mėnuo yra svarbus, juk nuo to priklauso pensijos dydis.
„Juk jeigu turėčiau daugiau nei 40 metų stažo, man būtų sumažinta pensija tik tris metus. Tačiau jei neturėsiu visą laiką gausiu mažesnę pensiją. Tad jeigu „Sodra“ neperskaičiuos stažo, teks kol kas atsisakyti planų išeiti į išankstinę pensiją ir dar dirbti, kol sukaupsiu reikiamą darbo stažą. Tik kažin, ar sveikata atlaikys.
Keista, kad „Sodros“ darbuotojai visai nesuinteresuoti padėti žmonėms. Sunku gauti atsakymus į rūpimus klausimus, vis tenka skambinti ir skambinti. O paprastai nueiti irgi negalima, būtina užsiregistruoti išankstiniam vizitui. O nuėjus vis tiek negauni normalaus atsakymo“, – piktinosi Romas.
2005–2006 metais buvo taikoma išimtis
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikino, kad 2005–2006 metais, taip pat ir vėlesniais metais, ūkininkai, kaip ir kiti savarankiškai dirbantys asmenys už save turėjo mokėti socialinio draudimo įmokas.
„Tačiau buvo numatyti atvejai, kada šie asmenys socialinio drausimo įmokų galėjo nemokėti ir įmokų nemokėjimo laikotarpis neįsiskaitė nei į draudžiamąsias pajamas, nei į socialinio draudimo stažą.
Tad jei asmuo 2005–2006 metais nebuvo mokėjęs įmokų, arba mokėjo mažesnes nei nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA), tai tikėtina, kad „Sodra“ ir apskaičiuoja proporcingai mažesnį stažą“, – komentavo ministerija.
Anot jos, „Sodros“ duomenų bazėje yra fiksuojami visi socialinio draudimo įmokų mokėtojų atlikti mokėjimai, o sumokėtos įmokos priskiriamos draudžiamosioms pajamoms.
„Jei asmens turimi duomenys neatitinka „Sodros“ duomenų bazėje esančių duomenų, reiktų kreiptis į Valstybinio socialinio draudimo fondo teritorinį skyrių dėl duomenų sutikslinimo.
Socialinio draudimo stažai visada savarankiškai dirbantiems buvo įskaitomi tik sumokėjus visas socialinio drausimo įmokas“, – sakė ministerija.
Stažas priklauso nuo pajamų ir įmokų
„Sodra“ komentavo, kad žmogaus įgytas pensijų socialinio draudimo stažas priklauso nuo jo darbo užmokesčio ir kitų pajamų, nuo kurių priskaičiuojamos pensijų socialinio draudimo įmokos.
„Jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu 12 tais metais galiojančių minimalių mėnesio atlyginimų (MMA), į stažą įskaitomi 1 metai. Jei įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 MMA, į stažą įskaitoma proporcingai mažesnė metų dalis. Per kalendorinius metus negali būti įskaityta daugiau kaip 1 metai stažo.
Ši stažo apskaičiavimo tvarka taikoma visiems įmokų mokėtojams“, – teigė „Sodra“.
Anot jos, skaičiuojant išankstinės senatvės pensijos dydį taikomas mažinimas po 0,32 procento už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus.
„Kai žmogus sulaukia senatvės pensijos amžiaus, paskirtoji senatvės pensija mažinama po 0,32 procento už kiekvieną išankstinės senatvės pensijos gavimo mėnesį. Šis mažinimas netaikomas tiems žmonėms, kurie išankstinę senatvės pensiją gavo ne ilgiau nei 3 metus ir kurių stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją, yra ne mažesnis nei:
2021 m. ir anksčiau – 40 metų; 2022 m. – 40 metų 3 mėnesiai; 2023 m. – 40 metų 6 mėnesiai, ir toliau kiekvienais metais ilginant šį laikotarpį 3 mėnesiais“, – skaičiavo „Sodra“.