Nauja tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios. O labiausiai dėl jos nukentės Lietuvos elektronikos pramonė ir bendrovė „Teltonika“, gaminanti sekimo įrangą transporto sektoriui, taip pat interneto tinklo įrangą, pavyzdžiui, maršrutizatorius.
Įmonės įkūrėjas ir vadovas Arvydas Paukštys pirmadienį apie tai kalbėjo Žinių radijo laidoje „Verslo pozicija“.
Anot verslininko, I. Šimonytė minėtą sprendimą priėmė iš karto po to, kai jis viešai iškėlė problemas dėl numatomų investicijų naujai gamyklai. A. Paukščio teigimu, nauja tvarka yra „manipuliacija“ ir „anekdotas“.
Buvusios Vyriausybės nutarimas šokiravo
„Nauji metai prasideda nuo iššūkių. Dabar turime spręsti „galvosopę“, kaip siųsti prekes į mūsų biurus, kurie veikia Lotynų Amerikoje, Pietų Azijoje. Iš tikrųjų šokiravo sprendimas“, – apie naujus ribojimus kalbėjo A. Paukštys.
Jo nuomone, ne tik jo įmonėse gaminamos, bet visas kitos prekės gali turėti dvigubą paskirtį. Pavyzdžiui, šaukštu galima „išlupti akį“.
„Mes už ES ribų eksportuojame 37 proc. savo produkcijos. Į Lotynų Ameriką, Aziją, Saudo Arabiją. Mums nukerta trečdalį apyvartos.
Tas pačias prekes, pasirodo, gali vežti žeme. Bet kaip man žeme nuvežti iki Lotynų Amerikos? Reikia labai ilgo tilto. Dėti į laivą, yra kaip variantas, bet jis labai ilgai plaukia“, – aiškino verslininkas.
Jis pasakojo, kad įmonės ilgai kariavo, kad iš kinų atsikovotų rinkas Pietų Amerikoje. Ten 5-iose valstybėse „Teltonika“ esą yra įkūrusi biurus, į kuriuos dabar negali siųsti prekių oro transportu.
„Didelis klausimas, kodėl mes vėl tas rinkas turime atiduoti kinams su valdžios pagalba“, – svarstė A. Paukštys.
Rusai gali nusipirkti pigiau
„Teltonika“ vadovas tikino, kad nuo rusų karo prieš Ukrainą pradžios įmonės eksporto apimtys į Rusiją, Kazachstaną ar Azerbaidžaną sumažėjo 3 kartus. Tuo pačiu eksportas į Ukrainą trigubai išaugo.
„Sutinku, kad gali būti koks teroristas ar koks kenkėjas, kuris pasiims 100 gaminių, nusiveš į Rusiją ir sakys, štai, žiūrėkit, dabar aš prekiausiu rusijoje. Bet čia provokacijos, jų niekam neuždrausi daryti, bet mes ėmėmės apsaugos priemonių.
Kadangi parduodame mobiliąją technologiją, tai mes blokuojame rusiškus operatorius. Kas iš to, kad nusiveši tas prekes, įsidėsi į tą rusišką techniką ir ką tada darysi su ja?“ – retoriškai klausė A. Paukštys.
Jis sutiko, kad rusai yra geri hakeriai, bet jiems esą neapsimoka pirkti lietuviškos aparatūros, kadangi iš kinų gali nusipirkti daug pigesnės, ką esą jie ir daro.
„Galbūt sankcijos turi būti labiau nukreiptos į ne į kažkokį gatavą produktą, iš kurio mažai naudos, bet į komponentus. Kinų, Taivano, Amerikos komponentai yra visoje karinėje technikoje ir raketose, ką ukrainiečiai ir aptinka.
Bet tai – komponentai: lustai, sudėtingi optikos, elektronikos gaminiai, kurie yra tikrai pritaikomi karinei technikai. O mūsų gaminiai yra skirti daugiau buitinei technikai, buitiniam stebėjimui. Tad aš nelabai suprantu, kokia nauda iš to, kad kažkas nusivežtų“, – kalbėjo verslininkas.
Kerštauja už paviešintas problemas?
Paklaustas apie naujų ribojimų atsiradimo aplinkybes A. Paukštys prisiminė, kad tokia iniciatyva atsirado lapkričio mėnesį. Esą iš karto po to, kai buvo surengtas pasitarimas dėl „Teltonikos“ patiriamų problemų statant naują gamyklą.
„Sako, sutapimai, bet ne sutapimai. Čia jau sistema. Kadangi kabelio (į statomą gamyklą Vilniuje, red. past.) nukirpti neišėjo, tai dabar nukirpkime, kad jūs nesiųstumėt prekių lėktuvu“, – kalbėjo A. Paukštys.
Jis sakė nesuprantantis, kodėl reikia stabdyti, neleisti siųsti prekių Lotynų Ameriką ir kaip jos valstybės yra susijusios su rusija.
Paklaustas, ar tai gali būti susiję su asmeniniu kerštu už tai, kad iškėlė institucinio gebėjimo spręsti „Teltonikos“ investicijų problemą, verslininkas kalbėjo:
„Vėl mane apkaltins, kad aš čia kuriu sąmokslus, bet aš sakau, kad kodėl tiek daug sutapimų? Kodėl tas nutarimas priimtas ne spalio mėnesį, ne rugsėjį?
Kodėl išeinant (senai Vyriausybei) ir dar po viso to, kas čia įvyko, dar įkalamas vinis, kuris skaudžiausiai paliečia ką? Skaudžiausiai paliečia mus. Nes iš visos Lietuvos pramonės mes pusę nuostolių ir patiriame.“
Jis ironizavo, kad, jeigu Lietuvai nereikia sėkmingo elektronikos verslo, tai gal nereikia ir žemės ūkio.
„Galbūt čia iš tikrųjų nenaudinga, kad kažkokios gamyklos atsiras rusijos pašonėje, kad ji paskui jas užgrobs. Gal čia negalima statyti, gal čia yra noras neleisti, kad jos atsirastų.
Tada mano pasiūlymas: tai dirbamą žemę užsėkime miškais, kad net grūdų neužaugtų, kad rusai nesuvalgytų.“
A. Paukščio nuomone, absurdiška vadovautis taisykle, kad, jei bus blogai, tai nieko nedarykime.
„Visos aukštos technologijos gali būti naudojamos kažkokiais blogais kėslais. Pagal mūsų valdžios logiką, kadangi „Tesla“ automobilis susprogo prie viešbučio, reikia uždrausti juos gaminti, nes jais galima bloga padaryti“, – ironizavo verslininkas.