Nemaža dalis, nusprendusių imti paskolą, dažnai tai daro stokodami žinių, dėl ko vėliau susiduria su finansiniais sunkumais. Tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubo“ klientų aptarnavimo vadovė Edita Makarevičė pasakoja apie dažniausiai klientų daromas klaidas, skolinantis ir dalinasi patarimais, kaip jų išvengti.
Čiumpa pirmą gautą pasiūlymą
Paradoksalu, bet ketindami įsigyti, pavyzdžiui, buities prietaisą ar automobilį, daugelis ilgai lyginasi skirtingų tiekėjų kainas, domisi specifikacijomis ar garantijos laikotarpiu, tačiau kalbant apie finansines paslaugas, nemaža dalis nesigilinę į paskolos gavimo sąlygas ir nepasilyginę su kitais konkurentais rinkoje, skuba pasirašyti sutartį.
Anot E. Makarevičės, imant paskolą lygiai taip pat, kaip ir perkant daiktą, norėdami gauti geriausią pasiūlymą, vartotojai turėtų rinktis iš kelių pasiūlymų. Itin svarbu susipažinti su sutarties sąlygomis, įsivertinti, kokius papildomus mokesčius reikės mokėti, pasižiūrėti, ar pasiūlytos mažiausios jums įmanomos palūkanos.
„Pasitaiko visko, gali nutikti ir taip, kad išsirinkote tikrai gerą pasiūlymą, bet niekas nėra apsaugotas nuo to, kad po kelių mėnesių ar metų pamatysite, kad kita finansų įstaiga pradėjo siūlyti geresnes sąlygas. Tačiau turint žinių, iš šios situacijos taip pat yra išeitis – egzistuoja refinansavimo galimybė, kai savo turimas paskolas galima perkelti į kitą finansų įstaigą ir susimažinant palūkanas, mokėti mažesnes mėnesio įmokas“, – apie refinansavimo galimybę pasakoja „Paskolų klubo“ atstovė.
Šoka aukščiau bambos, neįsivertinę galimybių
Vis dar daugelis paskolos turėjimą laiko finansine našta, kurią reikia kaip įmanoma greičiau nusimesti. Yra manančių, kad geriau mokės dideles mėnesio įmokas, bet grąžins paskolą greičiau ir bus laisvi nuo šio įsipareigojimo. Viskas gerai, jei tik galimybės leidžia mokėti didesnes įmokas, tačiau pasitaiko klientų, kurie neįsivertinę savo situacijos vėliau pradeda vėluoti dengti paskolą, o tokiu atveju kyla rizika susigadinti kreditingumo istoriją ateičiai.
„Žmonių noras greitai išsimokėti paskolą – visiškai suprantamas. Tačiau būdami tam nepasiruošę žmonės gali prisišaukti priešingą variantą – įklimpti į dar didesnes skolas ir gyventi įtampoje dėl slegiančių per sunkių įsipareigojimų. Todėl paskolos dydį ir laikotarpį reikėtų rinktis įsivertinant esamą finansinę padėtį ir kaip ją matote ateityje – jūsų pajamos, darbo stabilumas, planuojami pirkiniai.
Dažnu atveju, imant paskolą, pavyzdžiui, už 25 tūkst. eurų, geriau rinktis ilgesnį laikotarpį, tarkime, iki 10-ties metų, stabiliai mokėti įmokas, bet neapsisunkinti savo kasdienybės, o paaugus pajamoms, paskolą visada galima grąžinti anksčiau“, – pasakoja E. Makarevičė.
Neturi konkretaus tikslo ir tolimesnio plano
Turint svarbių finansinių įsipareigojimų kaip paskola, planavimas ir pinigų srautų kontroliavimas turėtų būti vienas pagrindinių veiksmų, norint jaustis finansiškai stabiliai ir saugiai. Rekomenduojama turėti savo pajamų ir išlaidų planą, matyti, kiek ir kur išleidžiate per mėnesį, neviršyti nusistatytų normų ir nuosekliai atsidėti pinigus paskolos įmokoms bei taupymui.
Apskritai, kuo atsakingiau bus žiūrima į asmeninius finansus, tuo lengviau pavyks ne tik juos valdyti ir palaipsniui didinti pajamas, bet ir išvengti stresinių situacijų, kai pinigų pradeda trūkti. Dėl to skolinimasis taip pat negali būti impulsyvus sprendimas – be pasilyginimo tarp kelių įstaigų, sąlygų įsigilinimo, reikėtų aiškiai įsivardinti tikslą, kuriam skolinatės, kokia suma reikalinga jam pasiekti? Atsakyti sau į klausimą, kaip pasikeis gyvenimas turint paskolą ir ar sugebėsiu ją laiku grąžinti? Jeigu greitu laiku ketinate išeiti iš darbo, planuojate dar kitus svarbius pirkinius, pagalvokite, ar paskola šiuo metu tikrai neapsunkins esamos padėties.
„Jeigu žmonės aiškiai atsakytų sau į šiuos klausimus ir atsakingai pagilintų savo finansines žinias, būtų lengviau pasirinkti ir tinkamą paskolos dydį, ir terminą bei išvengti visų minėtų klaidų. Dėl to ir patys stengiamės
edukuoti savo klientus finansinio raštingumo klausimais, rengiame seminarus, kaip efektyviai valdyti skolas. Svarbu turėti omenyje, kad net ir suklydus, turint žinių, visada galima rasti išeitį, kaip pasilengvinti paskolos grąžinimą, reikia tik daugiau pasidomėti“, – teigia pašnekovė