Pasak Lietuvos banko prezidento Stasio Kropo, vasario mėnesio duomenys rodo, kad situacija ekonomikoje prastėjo – įmonės veiklai finansuoti naudojo einamosiose sąskaitose esančias lėšas ir mažino santaupas terminuotųjų indėlių sąskaitose. Tačiau gyventojų nuostata taupyti niekur nedingo.
„Bendrasis paskolų portfelis toliau traukėsi, o bankų skolinimo aktyvumas išliko menkas. Tačiau aktyvūs vyriausybės veiksmai įgyvendinant ekonomikos gaivinimo priemones ir bankų ketinimai toliau stiprinti kapitalo bazę pernai gauto pelno sąskaita leidžia tikėtis, kad kreditavimo sąlygos gerės.
Bankai vasarį išlaikė gyventojų pasitikėjimą ir toliau didino indėlių apimtis. Per mėnesį terminuotųjų indėlių suma padidėjo 222 mln. litų, arba 1,35 proc. iki 16,701 mlrd. litų.
Tuo tarpu bendra indėlių apimtis per metus sumažėjo 900 mln. litų – nuo 39,163 mlrd. iki 38,262 mlrd.
Vasarį tęsėsi bendrojo paskolų portfelio traukimosi procesas. Bendra paskolų suma sumažėjo 529 mln. litų iki 70,511 mlrd. Tiesa, per metus bendrasis paskolų portfelis padidėjo 8,49 mlrd. litų – praėjusių metų sausį jis siekė 62,026 mlrd.
Pažymėtina, kad vasarį buvo pasirašyta naujų būsto paskolų tik už 78,123 mln. litų – tai mažiausias rodiklis per pastaruosius 1,5 metų. Tačiau kiek padaugėjo išduodamų vartojamųjų paskolų (suteikta 21,134 mln. litų), o jau kovą atsirado ženklų, rodančių, kad pamažu aktyvėja ir būsto paskolų rinka.
Vyriausybės įgyvendinamos ekonomikos gaivinimo priemonės ir bankų veiksmai leidžia spėti, kad verslo kreditavimo sąlygos gali gerėti. Bankai deklaruoja apie savo ketinimus praėjusių metų pelnu stiprinti kapitalo bazę, o užsienio kapitalo bankų galimybės skolintis iš patronuojančių bankų išlieka palankios.
Visi šie faktoriai yra labai svarbūs išlaikant pasitikėjimą rinkoje ir gerinant verslo bei gyventojų lūkesčius“, - rašoma LBA prezidento pranešime.