• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka Seime priimti įstatymų projektai, kuriuos įgyvendinus, šimtams tūkstančių šalies gyventojų būtų skirtos didesnės ar mažesnės išmokos dėl šiuo metu susidariusios padėties. Naujas išmokas gaus ir darbuotojai, ir studentai, dirbantys savarankiškai, taip pat pensininkai.

Ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka Seime priimti įstatymų projektai, kuriuos įgyvendinus, šimtams tūkstančių šalies gyventojų būtų skirtos didesnės ar mažesnės išmokos dėl šiuo metu susidariusios padėties. Naujas išmokas gaus ir darbuotojai, ir studentai, dirbantys savarankiškai, taip pat pensininkai.

REKLAMA

Posėdžio išvakarėse pačius projektus, atskirų Seimo narių teiktus naujus pasiūlymus jiems, taip pat Seimo Teisės departamento išvadas svarstė parlamentinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Palyginti su pirminiais Vyriausybės patvirtintais projektais, komitetas iš esmės dar labiau praplėtė ratą žmonių, kuriems galės būti skirtos jau dabar mokamos ir visiškai naujos išmokos, taip pat palengvino sąlygas, kam ir kiek paramos galės būti skirta.

Plenariniame posėdyje Seimas svarstys, ar patvirtinti komiteto patvirtintas įstatymų pataisų redakcijas, pritarti ar atmesti atskirus parlamentarų siūlymus.

REKLAMA
REKLAMA

Planuojama, kad naujus įstatymų pataisų projektus Seimas priims ketvirtadienio rytiniame posėdyje. Jeigu parlamentarų priimtas pataisas pasirašys ir nevetuos prezidentas, daugelis iš jų turėtų įsigalioti birželio 1 d.

REKLAMA

Šių projektų įgyvendinimui prireiks apie 1 mlrd. eurų. Kadangi tokių atliekamų pinigų Lietuva neturi, juos reikės skolintis. Skolą grąžins visi tie, kurie moka mokesčius.

Užimtumo įstatymo pataisos

Už jas balsavo 125 Seimo nariai, du susilaikė, o balsavusių prieš nebuvo.

Svarbiausias dalykas, kurio siekiama šio įstatymo pataisomis, yra įtvirtinti nuostatą, kad pasibaigus karantinui, darbdaviams ir toliau bent du mėnesius būtų mokamos subsidijos prastovose buvusių darbuotojų atlyginimui kompensuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių darbuotojų yra per 114 tūkst. Iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų pinigų jiems mokama daugiausia 607 arba 910,5 euro per mėnesį neatskaičius mokesčių.

Kita svarbi jau SRDK patvirtinta pataisa – tolesnis 257 eurų dydžio mėnesinės išmokos mokėjimas savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie prarado pajamas dėl karantino.

Priėmus pataisą, jos būtų mokamos dar du mėnesius pasibaigus karantinui. Dabar yra daugiau kaip 70 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų, paprašiusių tokios išmokos. Vyriausybė nesiūlė šios paramos priemonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daug kam aktuali gali būti ir pataisomis siūloma visiškai nauja darbo paieškos išmoka. Ji siektų 33 proc. minimalios mėnesinės algos arba kiek daugiau nei 200 eurų per mėnesį. Į šią išmoką galėtų pretenduoti ir studentai. Darbo paieškos išmoka būtų mokama iki 6 mėnesių, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Piniginė socialinė parama nepasiturintiems

Ją reguliuojančio įstatymo pataisomis siūloma įtvirtinti, kad 6 mėnesius po paskelbto karantino atšaukimo, nustatant teisę į piniginę socialinę paramą, bendrai gyvenančių arba vienam asmens turtas nebūtų vertinamas.

REKLAMA

Taip pat būtų sudarytos palankesnės sąlygos gauti piniginę socialinę paramą asmenims, kurių pajamos dėl koronaviruso paskelbto karantino sukeltų padarinių – prastovų, atleidimo iš darbo, darbo pajamų mažinimo – sumažėjo, ir turto vertinimas netaps kliūtimi gauti paramą tada, kai  labiausiai jos reikia.

Kaip teigiama šio projekto aiškinamajame rašte, karantino metu piniginės socialinės paramos teikimas būtų tęsiamas be atskiro asmens prašymo.

REKLAMA

Šio įstatymo pataisomis taip pat būtų kiek padidintos išmokos ir sumažinti reikalavimai paramai gauti.

Už šio įstatymo pataisas balsavo 123 parlamentarai, balsavusių prieš nebuvo, o susilaikė 3.

Išmokų vaikams įstatymo pataisos

Jomis būtų įtvirtinta nuostata, kad 6 mėnesius po karantino atšaukimo, papildomai skiriant išmoką vaikui nepasiturinčioms šeimoms (auginančioms 1 ar 2 vaikus), vidutines mėnesio pajamos būtų skaičiuoti ne pagal praėjusių 12 mėnesių, o 3 mėnesių pajamas ir papildomai išmoką vaikui skirti 3 mėnesiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad įsigaliojus pataisoms būtų suteikta adekvati finansinė parama nepasiturinčioms šeimoms, auginančioms vaikus, kurių pajamos dėl koronaviruso sumažėjo arba kurios neteko darbo.

Už šio įstatymo pataisas balsavo 126 Seimo nariai, vienas susilaikė.

Vienkartinės išmokos pensijų gavėjams

Pagal naują įstatymą, kiekvienam senatvės pensijos ir kitų rūšių (netekto darbingumo, našlių, našlaičių ir kt.) išmokų gavėjui numatoma skirti po 200 eurų vienkartinę išmoką.

REKLAMA

Šios išmokos turėtų būti išmokėtos šių metų rugpjūtį tokiu pačiu būdu, kokiu žmogui jau mokamos pensijos ar kitos išmokos – tai yra, pervedimu į banko kortelę, gyvai į namus ar pašto skyriuje.

Vienam žmogui 200 eurų bus mokama tik vieną kartą, nesvarbu, kiek skirtingų išmokų jis jau gauna. Pavyzdžiui, jei gyventojas gauna ir senatvės ir našlių pensiją, tai vienkartinė išmoka vis tiek bus mokama tik kartą. Ji bus pervedama be jokio prašymo – žmogui nieko nereikės daryti.

REKLAMA

Vos registravus projektą, jam Seimo nariai jau pateikė pataisų. Pavyzdžiui, jų siūlymu, išmokas reikėtų mokėti nuo birželio, jas vadinti ne „vienkartinėmis“, o „rinkiminėmis“.

Preliminariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, šio įstatymo įgyvendinimui turi būti skirta apie 182 mln. eurų. Vienkartines išmokas gautų apie 910 tūkst. asmenų.

Už įstatymą balsavo 88 Seimo nariai, prieš buvo 8, o susilaikė 6.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų