• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje augo gana sparčiai. Tačiau didesnis vidurkis neparodo, kad vieniems atlyginimai augo itin sparčiai, o kitiems visai nepasikeitė arba neviršijo kainų augimo. Tokių darbuotojų yra daugiau kaip trečdalis.

Pastaruoju metu vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje augo gana sparčiai. Tačiau didesnis vidurkis neparodo, kad vieniems atlyginimai augo itin sparčiai, o kitiems visai nepasikeitė arba neviršijo kainų augimo. Tokių darbuotojų yra daugiau kaip trečdalis.

REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį visą mėnesį dirbusių gyventojų vidutinės darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, išaugo 220 eurų (16,6 proc.), palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, ir pasiekė 1539 eurus. 

Darbo pajamos „į rankas“, palyginti su praėjusiais metais, išaugo 128 eurų (15 proc.) ir siekė 979 eurus. Praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu darbo pajamos gaunamos į rankas vidutiniškai padidėjo 54 eurais, arba 7 proc. 

„Pernai antrąjį metų ketvirtį COVID-19 pandemija tik įsisiūbavo, buvo įvestas karantinas. Dalis žmonių neteko darbų, kiti buvo prastovose ar turėjo nedarbingumo pažymėjimus, dėl to vidutinės darbo pajamos augo lėtai. Šių metų antrąjį ketvirtį ribojimai jau buvo švelninami, daug sektorių dirbo įprastai.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų darbo pajamų augimas siejamas ir su minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) padidinimu  nuo 607 eurų iki 642 eurų. Statistiniams rodikliams įtakos taip pat turėjo padidintas valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis, pasikeitusi neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiavimo tvarka ir kitos priežastys“ – pastebi „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja K. Zitikytė.

REKLAMA

Balandžio-birželio mėnesiais pajamų didėjimą galėjo pajusti kas antras apdraustasis – 46 proc. darbuotojų pajamos augo daugiau nei 10 proc. Palyginti, pernai tuo pačiu laikotarpiu tokių apdraustųjų buvo 40 proc. Vidutinių darbo pajamų sumažėjimą galėjo patirti 4 proc. apdraustųjų. 23 proc. darbo pajamos nesikeitė. 

Greičiausiai atsigauna apgyvendinimo ir maitinimo veikla

Per metus sparčiausiai – apie 40 proc. – augo elektrinės ir elektroninės įrangos surinkėjų darbo pajamos. Ikimokyklinio ugdymo mokytojų pajamos padidėjo 32 proc., maitinimo paslaugų prekystalių pardavėjų – 24 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp greičiausiai atsigaunančių sričių išsiskyrė apgyvendinimo ir maitinimo veikla – čia šių metų birželį, palyginti su 2020 m. birželiu, vidutinės darbo pajamos ūgtelėjo 18 proc. Tiesa, pajamos šiame sektoriuje išliko palyginti neaukštos – po padidėjimo siekė 791 eurus per mėnesį.

Tuo tarpu sveikatos priežiūros darbuotojų pajamų augimas sulėtėjo – jei 2020 m. birželį pakilimas siekė 25 proc., tai šiemet šių darbuotojų pajamos buvo 9 proc. didesnės nei pernai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lėtesnis nei pernai augimas siejamas su tuo, jog pernai sveikatos priežiūros sektoriuje buvo mokami įvairūs priedai prie atlyginimų, papildomos išmokos. Šiais metais pajamų šuolis nebuvo toks ryškus, vis dėlto pajamos ir toliau augo visuose sektoriuose“ – pabrėžia Kristina Zitikytė.

Išankstinis metinės (2021 m. rugsėjį, palyginti su 2020 m. rugsėju) infliacijos arba prekių ir paslaugų augimo įvertis sudaro 6,3 proc.

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, transporto, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainų padidėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų