Vienoje iš „Facebook“ grupių užgimusi idėja sukurti atskirą puslapį, kuriame būtų galima išvysti nežymėta policijos automobilio nuotrauką, sužinoti jo modelį, spalvą ar netgi valstybinio numerio ženklinimą.
Be to, priduriama, kad bus galima pamatyti ne tik automobilio specifikaciją, bet ir sužinoti, kurioje Lietuvos apskrityje toks automobilis gali būti sutinkamas dažniausiai.
Socialinio tinklo grupės įkūrėjui pasiteiravus, ar tokia idėja sulauktų kitų narių pritarimo, komentuoti apie palankiai vertinamą idėją suskubo tūkstančiai.
Policijos atstovai tikina – trūksta sąmoningumo
Tačiau minėtai idėjai pritaria ne visi – štai Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Žilinskė sako, kad toks pasiūlymas simbolizuoja sąmoningumo stoką.
„Tai galime vertinti tik kaip tam tikros asmenų grupės sąmoningumo stoką. <...> Svarbu mums, visuomenės nariams, ugdyti savo sąmoningumą, keisti požiūrį ir supratimą apie saugų dalyvavimą eisme.
Turime suprasti, kad ne kažkas kitas yra atsakingas už tavo elgesį ir saugumą kelyje, bet tu pats. Privalome gerbti save, kitus, esančius šalia, paisyti visuotinai priimtų elgesio normų. Ir neturime jausti baimės, kad policijos pareigūnai vykdo, šiuo atveju, eismo dalyvių elgesio kontrolę, nes taip užtikrinimas visų mūsų saugumas kelyje“, – įvertino policijos atstovė.
Tiesa, D. Žilinskė pastebi, kad toks informacijos dalijimasis nepažeidžia įstatymų – kiekvienas žmogus turi teisę išsakyti savo nuomonę, išreikšti pasiūlymus.
Policijos atstovė viliasi, kad jeigu tokia iniciatyva padės sumažinti skaudžių eismo įvykių skaičių, tuomet tuo galima pasidžiaugti, tačiau taip pat priduria, kad turi būti nepamirštamas ir sąmoningumo faktorius, leidžiantis laikytis nustatytų KET reikalavimų kelyje.
„Demokratinėje valstybėje visi turime teisę išsakyti savo nuomonę. Tikrovę atitinkančios informacijos dalijimasis socialiniuose tinkluose nėra neteisėta veika. Jeigu tai padės mažinti daromų Kelių eismo taisyklių pažeidimų skaičių, išvengti nors vieno eismo įvykio – galime tik džiaugtis. Ir tikėkimės, kad tai prisidės prie pačių „iniciatorių“ sąmoningumo, kad kelyje privaloma paisyti nustatytos tvarkos.
Policija kaip dirbo, taip ir dirbs: viešajai tvarkai užtikrinti, nusikalstamoms veikoms, administraciniams nusižengimams atskleisti ir jiems užkardyti taikomi viešasis, neviešasis ir mišrusis patruliavimo būdai“, – pridūrė pašnekovė.
Siūlo skirtingą idėją
Idėjos prasmė ir vizija užkliūva ne tik policijos atstovams. Štai Susisiekimo ministerijos saugaus eismo ekspertas Vidmantas Pumputis tikina, kad uždrausti tokių iniciatyvų demokratinėje visuomenėje negalima, tačiau priduria, kad kur kas naudingesnė idėja būtų ne stengtis identifikuoti tarnybinius pareigūnų automobilius, bet stengtis pranešti policijai apie daromus pažeidimus.
„Mes gyvename laisvoje visuomenėje ir jeigu žmonės nufotografuoja automobilį bei pasidalija informacija tarpusavyje, tai tikrai nematau čia nieko blogo.
Žinoma, šiek tiek neramina tai, kad siekiama identifikuoti policijos automobilius, bet nekalbama apie tai, kad geriau jau elgtis taip, kaip reikalauja kelių eismo taisyklės.
Manyčiau, žymiai patrauklesnė iniciatyva būtų, jeigu žmonės praneštų policijos pareigūnams apie pažeidėją, tad toks puslapis, kur būtų skelbiama visa informacija apie policijos darbą, šiek tiek kelia abejonių“, – mano V. Pumputis.
Pašnekovas priduria, kad toks automobilių atpažinimas nėra tinkamas ir dėl to, kad policijos pareigūnai nežymėtomis transporto priemonėmis atlieką svarbią misiją – nustato itin grubius pažeidimus, todėl j
„Pasižiūrėkime į Europą – čia dažniausiai galima surasti informaciją apie matavimo prietaisus, išskyrus Vokietiją ir Šveicariją. Tai nėra kažkokia slapta informacija, bet, pavyzdžiui, duomenys apie nežymėtus policijos pareigūnų automobilius nėra vieši.
Kiek žinau, kartais pareigūnai keičia ir valstybinius numerius tam, kad jie nebūtų identifikuojami, ir plius tie automobiliai tarnauja ne tik kelių eismo taisyklių identifikavimui. Jie stebi ir kitus kriminalinius veikėjus, kurie yra, pavyzdžiui, paieškomi.
Mano patarimas būtų toks, kad geriau reikia ieškoti galimybių, kaip geriau elgtis, o ne kaip visais būdais identifikuoti visus pareigūnus“, – įvertino saugaus eismo ekspertas.
Policija vykdys reidus
Policijos atstovai primena, kad gruodžio mėnesį numatytos ir bus organizuojamos prevencinės priemonės: transporto priemonių vairuotojų blaivumo patikrinimai, vairuotojų mobiliojo ryšio priemonių naudojimo ir veiklos, nesusijusios su vairavimu, taip pat privalomų saugos priemonių (saugos diržų, vaikams skirtų specialių sėdynių) naudojimo kontrolė.
Taip pat pažeidžiamiausių eismo dalyvių, pėsčiųjų, dviračių vairuotojų elgesio kelyje kontrolė (saugos priemonių – atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais naudojimas), vairuotojų pareigų pėstiesiems laikymasis, dviračių vairuotojams vykdymo užtikrinimas ir kontrolė.