Taip pat yra vaiko išlaikymo išmokos, mokamos tais atvejais, kai išsiskyrę tėvai nemoka teismo nustatytų alimentų.
Visos minėtos išmokos yra susietos su dydžiu, kuris vadinamas bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžiu. Nuo šių metų pradžios jis yra 70 eurų (buvo 55 eurai).
Vaiko išlaikymo išmokos
Kai skolininkas, pavyzdžiui, išsiskyrusios šeimos vaiko tėvas, nemoka alimentų, tuomet jo vaikui išlaikymo išmokas moka „Sodra“.
Už vaiką sumokėtas sumas vėliau ji gali išieškoti tėvo – jo sąskaitos banke ar kito turto.
Vaikų išlaikymo išmoka vienam vaikui per mėnesį negali būti didesnė negu 1,8 BSI dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį mokama išmoka.
Tai reiškia, kad už 2024 m. gruodžio mėnesį vaiko išlaikymo išmoka dar bus 99 eurai, o jau už šių metų sausį – 126 eurai.
Vaikų išlaikymo išmoka mokama už praėjusį mėnesį ne anksčiau kaip kiekvieno mėnesio 23 dieną ir ne vėliau kaip kiekvieno mėnesio paskutinę dieną.
Kitos išmokos vaikams
Nepriklausomai nuo to, ar tėvai dirba ir jiems priklauso motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos iš „Sodros“, iš valstybės biudžeto lėšų savivaldybės moka ir kitas išmokas, susijusias su vaiko gimimu ar jo auginimu. Tokios išmokos yra:
- vienkartinė išmoka vaikui;
- išmoka vaikui („vaiko pinigai“);
- išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui;
- išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui;
- išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai;
- vaiko priežiūros kompensacinė išmoka;
- vienkartinė išmoka nėščiai moteriai;
- globos (rūpybos) išmoka;
- globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas;
- vaiko laikinosios priežiūros išmoka;
- vienkartinė išmoka įsikurti;
- išmoka įvaikinus vaiką.
Kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 11 BSI dydžio vienkartinė išmoka. Nuo sausio 1 d. tai bus 770 eurų.
Kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų mokama 1,75 BSI dydžio išmoka per mėnesį. Tai yra 122,5 eurai. Papildoma 72,1 euro išmoka skiriama vaikams, kurie auga daugiavaikėse, nepasiturinčiose šeimose, taip pat neįgaliems vaikams.
Kai vienu metu gimsta 2 ar daugiau vaikų, vienam iš tėvų yra skiriama išmoka, kuri yra mokama nuo vaikų gimimo dienos iki jiems sukaks 2 metai.
Kai vienu metu gimsta 2 vaikai, skiriama 4 BSI dydžio išmoka per mėnesį – 280 eurų. Kai vienu metu gimsta daugiau kaip 2 vaikai, išmokos dydis didinamas 280 eurų už kiekvieną paskesnį vaiką.
Kiekvienam privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui jo tėvo ar motinos tarnybos laikotarpiu skiriama 1,5 BSI dydžio išmoka per mėnesį – 105 eurai.
Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai sudaro 6 BSI per mėnesį. Tai yra 420 eurų.
Vaiko priežiūros kompensacinė išmoka yra 5,2 BSI arba 364 eurai per mėnesį. Ji skiriama ir mokama vienam iš vaiką auginančių tėvų ar globėjui.
Moteriai, neturinčiai teisės iš „Sodros“ gauti motinystės išmoką, likus 70 dienų iki numatomos gimdymo datos skiriama 6,43 BSI dydžio – 450,1 euro – vienkartinė išmoka nėščiai moteriai.
Vaikui, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje, jo globos (rūpybos) laikotarpiu skiriama ir mokama globos (rūpybos) išmoka nuo 5,2 BSI arba 364 eurų (kol vaikus sukaks 6 metai) iki 6,5 BSI arba 455 eurų (nuo 12 iki 18 metų).
Asmenims, kuriems buvo nustatyta vaiko globa (rūpyba), pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo, skiriama 75 BSI dydžio vienkartinė išmoka įsikurti – 5250 eurai.
Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos
Vaiko tėvams „Sodra“ taip pat moka motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas. Jos mokamos nėštumo ir gimdymo, tėvystės, taip pat vaiko priežiūros atostogų metu.
Teoriškai minėtos išmokos yra skirtos ne vaikui išlaikyti, o su kompensavimu pajamų, kurių dėl laikino nedarbingumo, susijusio su vaiko gimimu, tėvai negauna dirbdami.
Minimali motinystės išmoka yra 8 bazinės socialinės išmokos dydžiai. Taigi nuo 2025 m. pradžios mamos gaus mažiausiai 560 eurų per mėnesį (buvo 440 eurų).
Taip pat didėja ir minimali tėvystės, taip pat vaiko priežiūros minimali išmoka.
Maksimalios motinystės išmokos priklauso nuo mamos gauto atlyginimo, o tėvystės – nuo jo atlyginimo ir vidutinio darbo užmokesčio šalyje.
Maksimali motinystės išmoka neribojama, o maksimali tėvystės išmoka nuo šių metų pradžios didėja iki 3452 eurų, vaiko priežiūros – iki 3471 euro.