Seimo Kaimo reikalų komitetas trečiadienį pritarė tokiems Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimams, kurie, be kita ko, numato ir naują jų auginimo uždarame grunte sąlygas.
Šias pataisas pateikė grupė Seimo valdančiųjų, tarp kurių yra ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė sako, kad pluoštinių kanapių augimviečių plotai Lietuvoje menksta, nes kitos kultūros yra labiau konkurencingos ir pelningesnės.
„Šiuo metu galioja ribojimai ir draudimai, kurie nebuvo palankūs biotechnologijų plėtrai ir kuriuos bandome koreguoti. Iš biotechnologijų pusės žiūrime tam, kad sukurtų aukštos pridėtinės vertės produktą, pavyzdžiui, vaistus, kosmetikos priemones, kurios yra aukštesnės pridėtines vertės nei vien kanapių lapai ar kokios iš kanapių vytos virvės ir jeigu įstatymo projektui būtų pritarta, tikimės, padėtų kurti iš tų produktų aukštesnę pridėtinę vertę“, – komitete kalbėjo viceministrė.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Geresnio reglamentavimo ir verslo priežiūros politikos grupės vadovė Justė Bulytė pasiūlė Seimui papildomai įdėti kelius saugiklius, kurie užkirstų kelią psichiką veikiančio tetrahidrokanabinolio (THC) plitimui.
„Siūlome įvesti dvigubą priežiūros mechanizmą, kai prižiūrimi ir iš pluoštinių kanapių gaminami gaminiai, ir galutinio produkto tiekimas į rinką. Taip pat siūlome koreguoti THC kiekius ir dar siūlome neleisti tiekti tarpinio produkto į rinką (...), o tokį, kad į jį įeitų ne tik kanapės žaliava, bet ir tam tikros pagamintos medžiagos, pavyzdžiui, ekstraktai, kristalai, kas galėtų būti naudojama tolesnei gamybai. Tada bus lengviau užkardyti neteisėtą veiklą ir būtų lengvesnė priežiūra“, – kalbėjo J. Bulytė.
Pakeitimais siūloma panaikinti reikalavimą įmonėms, tiekiančioms Lietuvos rinkai produkciją, turėti pažymą, kad kitose ES šalyse pagaminti produktai gauti ar pagaminti iš pluoštinių kanapių, kuriose THC kiekis neviršija leidžiamos 0,3 proc. ribos.
Pataisos autorių nuomone, vartotojų saugai užtikrinti svarbu, kiek THC yra galutiniame gaminyje, o ne žaliavoje, nes tai priklauso ne vien nuo žaliavos, bet ir nuo galutinio gaminio gamybos technologijos.
Anot pataisos iniciatorių, pakeitimai ypač reikalingi mokslinių tyrimų įmonėms, daugiausia gaminančioms sveikatos priežiūros gaminius ir kosmetikos komponentus.
Pakeitimai, be to, leistų Lietuvoje auginti Ukrainoje išvestas pluoštinių kanapių veisles. Tokiu būdu šalyje būtų leidžiama auginti daugiau pluoštinių kanapių veislių, plėtojamos jų panaudojimo galimybės.
Po pataisų svarstymo Seime bus daroma kelių mėnesių pertrauka, per kurią pataisas reikės notifikuoti.