Komitetas pritarė Seimo narių grupės siūlymui suvienodinti baudas ir netaikyti didesnių baudų už e. cigarečių pardavimą, kaip siūlė prezidentas Gitanas Nausėda – jis siūlė griežtinti verslo atsakomybę už e. cigarečių, o kai kuriais atvejais – ir visų tabako gaminių prekybos pažeidimus bei nustatyti du ir daugiau kartų didesnes baudas.
„Siūloma didinti baudas už pažeidimus paliekant tai, ką siūlo prezidentas, tačiau suvienodinant visoms tabako rūšims, kad nebūtų taip, kad „Malboro“ parduoti yra geriau, rūkyti yra geriau, mažiau baudžiama ir ypač kaitinamąjį tabaką, nes čia yra pagrindinis šito įstatymo nenuoseklumas. Kažkodėl yra išskiriama tik elektroninės cigaretės ir baudos, jeigu parduodi kitokį tabako gaminį, yra mažesnės“, – komitete sakė pataisų iniciatorė „laisvietė“ Morgana Danielė.
Komitetas svarstė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis būtų labiau ribojamas jų prieinamumas žmonėms iki 18-os metų.
Pataisomis siekiama diferencijuoti įmonių ir fizinių asmenų atsakomybę, ypač kai jos parduodamos nepilnamečiams. Siūlomos baudos siektų 4-6 tūkst. eurų (dabar – iki 3 tūkst. eurų), o už pakartotinį pažeidimą – 6-10 tūkst. eurų, taip pat būtų visam laikui panaikinamos licencijos verstis mažmenine prekyba.
Seimo narių grupė – M. Danielė, Tomas Vytautas Raskevičius, Vytautas Mitalas, Kasparas Adomaitis – siūlė šią nuostatą sušvelninti ir licenciją atimti tik vienai konkrečiai parduotuvei, o ne visam tinklui, tačiau komitetas šiam siūlymui nepritarė.
Panašius siūlymus teikė ir verslo atstovai.
„Galbūt galėtume kalbėti apie licencijos atėmimą tai rūšiai būtent to produkto, bet ne visų rūšių apskritai licencijos atėmimą (...) Mes kalbame apie tūkstančius darbuotojų, įvairių atvejų gali būti, mes tiesiog neteksime galimybės prekiauti viskuo, visu tabaku. Kviečiu pagalvoti, ar tikrai šitos priemonės atneš naudos“, – komitete sakė Lietuvos inovatyvios energetikos ir prekybos asociacijos (LIEPA) vadovė Kristina Čeredničenkaitė.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian teigė, kad tinklinės parduotuvės šiuo klausimu elgiasi itin atsakingai ir siūlė šio pasiūlymo nepriimti. Anot jos, padariusi pažeidimą įmonė galėtų atsidaryti parduotuvę šalia ir tęstų nelegalią prekybą, be to, kiltų sunkumų kontroliuojant internetines parduotuves.
„Iš tiesų dažnai būna, kad tam tikros parduotuvės keliasi į internetinę erdvę ir tada vyksta sandoris ir pardavimas nepilnamečiams būtent interneto pagalba, tai tada iš tikrųjų nustatyti, kokia konkreti vieta padarė, iš esmės yra neįmanoma, nes sandoris vyksta elektroninėje erdvėje“, – komiteto metu sakė ji.
G. Nausėda siūlė už e. cigarečių sudėties, kokybės ir ženklinimo pažeidimus įmones bausti nuo 1,5 tūkst. iki 3 tūkst. eurų, o už pakartotiną pažeidimą – 4-8 tūkst. eurų baudomis.