Be kita ko, poįstatyminiuose dokumentuose siūloma numatyti konkrečias leidžiamas chemines medžiagas elektroninėse cigaretėse ir jų pildyklėse, suteikiančias joms tabako kvapą ir skonį. Nereikėtų įspėjimų apie galimą žalą sveikatai ant pakuočių, jeigu šių produktų sudėtyje nėra nikotino.
Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį pritarė tokiems Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimams. Dabar jas svarstys Seimas.
Komitetas taip pat pritarė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) siūlymui apriboti elektroninių cigarečių ir jų pildyklių, kurių skystyje nėra nikotino, dydį. Dabar rinkoje draudžiama prekiauti šiais produktais, jei į juos telpa daugiau negu 10 mililitrų skysčio su nikotinu.
„Norėtume, kas tas draudimas būtų taikomas bet kokiam elektroninių cigarečių skysčiui – ne tik su nikotinu“ – komitete teigė NTAKD laikinoji direktorė Gražina Belian .
„Matome, kad tos pildyklės yra pakankamai didelės talpos, o jeigu jame nėra nikotino, nereiškia, kad tas skystis nėra pavojingas ar kenksmingas“, – tvirtino G. Belian.
Seimas Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė tokį pasiūlymą pavadino „nesąmone“.
„Vietos fantazijai pilna – tuoj atsiras specialūs, daugiakartinio naudojimo įvairiaspalviai indeliai, skirti susimaišyti tirpalą ir visi norės tų gražių įvairiaspalvių indelių“, – teigė ji.
Gydytojas toksikologas Robertas Badaras sako, kad elektroninių cigarečių problemos prasidėjo, kai į jas pradėti dėti sintetiniai kanabinoidai – medžiagos, kurios „kaip chameleonas keičia savo rūbą“.
Psichologas, paauglių konsultantas Liudas Sinkevičius sako, kad per metus padaugėjo pacientų, rūkančių elektronines cigaretes.
„Penkis-šešis kartus per pusę metų padaugėjo vaikų, kurie pilasi sintetinius smailus. Pats konsultavimas nebetenka prasmės, nes vaikai nebesiorientuoja, jiems jau reikia kitos pagalbos. Sprendimai turi būti greiti, nes padėtis yra ekstremali“, – komitete teigė jis.
Nuo 2022 metų liepos Lietuvoje uždrausta prekiauti elektroninėmis cigaretėmis su įvairiais skoniais ir kvapais, tačiau jomis ir toliau prekiaujama.