Tokį sprendimą komitetas priėmė antradienį, apsvarstęs Laisvės frakcijos narės Morganos Danielės pataisą – ji siūlo skysčiui be nikotino taikyti 0,12 euro už mililitrą tarifą.
Dabar ši rūkalų rūšis neišskiriama ir tokiems skysčiams, nesvarbu, yra juose nikotino ar ne, taikomas 0,12 euro tarifas. Vyriausybė Seimui siūlo nuo kitų metų nustatyti dukart didesnį – 0,25 euro akcizą.
M. Danielė sako, kad skystis be nikotino yra mažiau žalingas nei su nikotinu, todėl jį galima apmokestinti mažiau. Pasak jos, palikus dabartinį akcizą, tai būtų paskata vartotojams rinktis skysčius be nikotino.
Be kita ko, ji pripažino, kad rūkantieji elektronines cigaretes skysčius su nikotinu ir be jo gali maišyti.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad kaina yra vienas svarbiausių faktorių, turinčių įtakos rūkalų prieinamumui ir vartojimui, ypač tarp vaikų ir jaunimo.
„Puikiai žinome, kokia didelė problema mokyklose yra su elektroninių cigarečių naudojimu“, – pareiškė jis.
Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas prielaidą, kad jaunimas, parūkęs tokias cigaretes be nikotino pereis prie nikotino turinčių produktų, pavadino „skylėta“.
„Be nikotino produktas yra geresnis nei su nikotinu ir tai turi atsispindėti akcizų politikoje“, – kalbėjo jis.
Seimas antradienį turėtų patvirtinti akcizus rūkalams ir alkoholiui, kurie galios iki 2024 metų.
Jeigu Seimas patvirtintų Vyriausybės siūlomus tarifus, cigarečių (20 vnt.) pakelis 2022-2024 metais brangtų po 17-20 centus, cigarai ir cigarilės (20 g) – po 27-39 centus, rūkomasis tabakas (20 g) – po 17-20 centų, kaitinamojo tabako produktai (20 vnt.) – po 27-47 centus, o elektroninių cigarečių skystis (2 ml) – 7-15 centų.