Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė klaipėdiečių verslininkų apeliacinį skundą ir paliko galioti Mokesčių administratoriaus sprendimą, kuriuo nekilnojamojo turto pardavimu besivertusiems, tačiau mokesčių vengusiems sutuoktiniams į valstybės biudžetą teks sumokėti beveik 300 tūkst. litų mokesčių, delspinigių ir baudų.
Klaipėdos AVMI išsiaiškino, kad Klaipėdos rajone kelis žemės ūkio paskirties žemės sklypus įsigiję ir jų paskirtį pakeitę sutuoktiniai, siekdami mokestinės naudos, nekilnojamuoju turtu prekiavo prisidengdami formaliais sandoriais. Sklypai pirmiausia buvo išskaidyti į mažesnius gyvenamajai statybai skirtus sklypus, vėliau sutuoktiniai jais tarpusavyje susimainė, o gautų pajamų natūra nedeklaravo. Tais pačiais metais buvo sudaryti jiems nuosavybės teise priklausiusių sklypų dovanojimo sandoriai – dalis sklypų buvo perduoti artimų giminaičių nuosavybėn, pastarieji juos netrukus pardavė žemesnėmis arba tomis pačiomis, kaip nurodyta dovanojimo sutartyse, kainomis.
„Akivaizdu, kad šiuo atveju tikėtasi mokestinės naudos. Formaliais dovanojimo sandoriais buvo siekiama įteisinti didesnę turto vertę, išvengiant tiesioginio pardavimo sandorio ir pareigos sumokėti mokesčius valstybei. Be to, nekilnojamojo turto sandoriai vykdyti tęstinį laikotarpį, ši veikla buvo savarankiška ir atitiko kitus individualios veiklos požymius, todėl žemės sklypų dovanojimo sandoriai buvo eliminuoti, o pajamos, gautos iš sklypų pardavimo, pripažintos mokėtojo pajamomis ir apmokestintos. Šis galutinis Teismo sprendimas patvirtina VMI sprendimus ir suformuoja vieningas mokesčių taikymo taisykles byloje nagrinėtu klausimu“, - sakė Klaipėdos AVMI viršininkas Audrius Morkūnas.
Sutuoktiniams bendrai teks sumokėti ne tik per 197 tūkst. gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčio bei „Sodros“ įmokų, bet ir beveik šimtatūkstantinę sumą delspinigių ir baudų. Mokestiniai ir teisminiai ginčai, kuriuose buvo prašoma panaikinti tokį Mokesčių administratoriaus nurodymą, truko beveik dvejus metus. Galutinį žodį šioje istorijoje tarė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas išaiškinęs, kad Mokesčių administratorius teisėtai ir pagrįstai nurodė pareiškėjams sumokėti mokesčius, baudas ir delspinigius, o pirmosios instancijos teismas teisėtai ir pagrįstai atmetė pareiškėjo skundus dėl tokio sprendimo panaikinimo.