Šiaulių miesto savivaldybė, siekdama sutaupyti, biudžetinėse įstaigose ketina atsisakyti sargų paslaugų. Manoma, kad pasamdžius saugos tarnybas pastatų apsaugai bus išleidžiama penkis ar net dešimt kartų mažiau nei dabar. Biudžetinių įstaigų vadovai supranta, kad laikas prisitaikyti prie XXI amžiaus, tačiau baiminasi dėl paslaugos kokybės. Saugos tarnybos neapsaugos išpuoselėtų vaikų lopšelių-darželių teritorijų, be to, be darbo gali likti daugiau nei 100 žmonių. Kas nulems – taupumas ar rūpestis šiauliečių šeimomis?
Atleidus žmones, nukentės jų šeimos
Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pastatą ir teritoriją saugo trys sargai. Per metus už darbą darželis sargams sumoka 37 500 litų. Įstaigos direktorė Regina Usienė „Šiauliai plius“ teigė, kad sargų darbu yra patenkinta, nes jie rūpinasi ne tik pastato, bet ir teritorijos apsauga. Sargai išvaiko darželio teritorijoje besilankančius girtaujančius asmenis.
Nenorėjusi, kad būtų paviešinta pavardė, vieno miesto lopšelių-darželių vadovė sako, kad savaime suprantama, jog laikas įžengti į XXI amžių. Klaipėdoje lopšelius-darželius jau saugo saugos tarnybos, tačiau ten susiduriama su problema, kad teritorijos yra niokojamos. „Reikėtų pastatyti aukštas tvoras, kad asocialūs asmenys nepatektų į teritorijas, nesudegintų vaikams skirtų pastatų, neišvogtų želdinių“, – sakė ji.
Vedėja jau pati kūrė planus, kad pastato teritoriją saugotų vaizdo kameros. „Žinoma, ir sargas visko neapsaugos. Nei jis pagaus įsibrovėlį, nei iš anksto pamatys, kad chuliganas taikosi į langą akmeniu“, – situaciją vertina ji.
Svarbiausiu dalyku šioje situacijoje pašnekovė laiko tai, kad apie šimtą miesto biudžetinių įstaigų sargų neteks darbo. Kiekvienas žmogus – atskiras pasaulis, tad jiems netekus darbo nukentės ne vienas žmogus, o ištisos šeimos.
„Kaip gali dabar tie žmonės jaustis, kai žino, kad bus atleisti? Žinoma, kad išgyvena. Ir man baisu, kai reikės žmones atleisti iš darbo. Geriau tokių situacijų neišgyventi“, – sakė darželio vedėja.
Sargai „kainuoja“ 5 mln. per metus
Siekiant sutaupyti, sargų paslaugų norima atsisakyti ne tik mokyklose ir darželiuose, bet ir kitose biudžetinėse įstaigose. Viktoras Strups, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, sako, kad kol kas negalima tiksliai pasakyti, kada sargai bus pradėti atleidinėti. Šiuo metu iš biudžetinių įstaigų yra renkami pageidavimai, vertinamos jų teritorijos, pastatų plotas. „Norime padaryti pigiau, bet ne prasčiau, nei buvo. Kalbamės su įstaigų vadovais“, – sakė jis.
Vienareikšmiškai vertinti darželių ir mokyklų teritorijų negalima. Mokyklų sargai didelių teritorijų ir taip nesaugojo, tačiau jose nėra ir lengvai sugadinamo turto. Darželiai, kuriuose daug statinių ir gėlynų, turi būti apsaugoti. Anot V. Strups, yra tariamasi, kad darželių teritorijos būtų saugomos vaizdo kameromis. Yra vertinama apsaugos sistemomis besinaudojančių darželių ir mokyklų patirtis.
Sargų paslaugomis Šiauliuose jau nesinaudoja Gegužių progimnazija ir lopšelis-darželis „Žilvitis“. Įstaigų vadovai džiaugiasi, kad sutaupo lėšų, o gaunamos paslaugos – kokybiškos.
„Viena mokykla sako, kad sargams išleidžia 2400 Lt per mėnesį, o ta, kuri naudojasi apsaugos sistemomis, lygiai tiek išleidžia per metus. Štai kokie skirtumai susidaro ir aiškiai matyti, kiek galima sutaupyti. Per metus sargai savivaldybės biudžetui kainuoja penkis milijonus litų, nors galėtų kainuoti milijoną“, – sakė pašnekovas.
V. Strups pabrėžė, kad absoliučiai visų sargų atleisti neketinama. Yra įstaigų, kur sargai yra būtini. „Gal ne visi 100 procentų bus atleisti. Žiūrime, koks bus poreikis“, – sakė jis.
Iš kultūros įstaigų vienintelis Šiaulių kultūros centras naudojasi sargų paslaugomis. Kitos samdo saugos tarnybas, tačiau Šiaulių kultūros centre repetuojama iki vėlaus vakaro, kolektyvai iš koncertų grįžta ir po vidurnakčio, todėl sargai ten labai reikalingi.
Dėl sargų atleidimo Šiaulių miesto savivaldybės administracija nepriėmė sprendimo. Kiek žmonių liktų be darbo ir kiek jiems reikėtų išmokėti išeitinių kompensacijų, kol kas nepaskaičiuota.
O. Laurutytė