Lietuvos bankas finansinės piramidės principu veikusią kriptovaliutų platformą paskelbė nelicenzijuota ir perspėjo žmones, kad jie rizikuoja netekti savo pinigų. Tačiau žmonėms tai nė motais – dėl neva didelio uždarbio jie metė darbus, ėmė netgi greituosius kreditus, į šią aferą įtraukė savo gimines ir draugus.
Pasak Lietuvos banko, tokio masto finansinės piramidės principu grįstos kriptovaliutų schemos šalyje dar nebuvo.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Vaizdo įrašas kuriame vyras kviečia investuoti į „Lwex“ kriptovaliutų platformą apie porą savaičių sukosi „TikTok“ programėlėje:
„Į dieną realiai gautumėt du signalus. Investuojat štuką dolerių, per du mėnesius realiai uždirbat štuką eurų, atsiimat ir toliau galit sėkmingai su tais signalais žaist. Aišku, kuo daugiau šaibų, tuo daugiau ir pliuso pasiimat.“
Vyras tikino, kad toks neva investavimas nėra sukčiavimas:
„Jeigu būtų scam’as, kažkas, aš jums, ta prasme, nesiūlyčiau, nes nesu kažkoks aferiūga, kad bandyčiau apgauti žmones.“
Veikla suabejojo po renginio
Greitai ir lengvai uždirbti su „Lwex“ tikėjosi ir Ignas. Jis pasakoja, kad platforma į dieną neva generavo kosminį atlygį.
„Uždirbi 60-65 procentus. 35 procentai „DS Invest“ už tuos signalus. Kaip ir pamačiau, kad visi uždirba, gal ir ne trikampinė ta piramidė, ne ponzi schema. Tai taip ir susigundžiau“, – pasakojo vyras.
Ignas į „Lwex“ kriptovaliutas investavo 1000 eurų ir esą išėjo su 500 eurų į pliusą. Visgi vėliau paaiškėjo, kad ši platforma veikia finansinės piramidės principu. Kuo daugiau žmonių pakvieti – tuo daugiau signalų uždarose „Telegram“ ar kitose programėlėse gauni.
„Lwex“ rengė ir verslo renginius, svečius vaišindavo silkute. Panašiame renginyje dalyvavo ir Ignas viename Kauno viešbutyje. Po jo vyras ir suabejojo šios platformos veikla.
„Pamačiau kokia liaudis ten. Pensininkai, galima sakyti, visi aplinkui – kas patikimiausia įtikinti“, – sakė Ignas.
Lietuvos banko įspėjimų nepaisė
Lietuvos bankas perspėjo gyventojus, kad investuodami savo pinigus „Lwex“ rizikuoja juos prarasti. Lietuvos bankas ne kartą yra įspėjęs, kad „Lwex“ veikla Lietuvoje yra nelegali, o investavimas per šią platformą turi finansinės piramidės požymių.
„Mano giminaičiai jau visi yra įlindę. Nežinau, ką daryti. Kažkas metė darbus jau, nes uždirba čia neva nemažai pinigų, nes prikvietė visą giminę“, – sakė investuotojas, verslininkas Gintaras Pociūnas.
Tačiau žmonės nepaisė nei Lietuvos banko įspėjimų, nei viešojoje erdvėje pasirodžiusių išaiškinimų, kad jei ši įtartina schema sugrius, jie neteks savo pinigų. Ėmė netgi greituosius kreditus, kad galėtų investuoti. Štai ir „TikTok“ platformoje ilgailaikio makiažo specialistė Kaune rodė, kaip ji neva skina vaisius nuo kriptomedžio ir išsiima lengvai uždirbtus pinigus bei kviečia prisijungti ir kitus.
Lietuvių, įtikėjusių, kad investavus į šią platformą, pinigai kone kris iš dangaus, pasak G. Pociūno, keliolika tūkstančių.
„Lwex“ finansinė kriptovaliutų piramidė, pasak ekspertų, itin gudriai ir profesionaliai sudėliota sukčiavimo schema – ji veikė tol, kol buvo naujų pinigų įnešėjų. Žmonėms įtarimo nesukėlė ir tai, kad šiai kriptovaliutų aferai vadovauja kažkoks mistiškas profesorius Anthony.
„Gali būti, kad šitą laikotarpį jūs pasiimsit pinigus, bet kokia kaina. Čia nėra absoliučiai jokio produkto. Kažkas turi prarasti, kad kažkas uždirbtų, tai vadinasi tie pinigai atkeliauja iš naujų, naivių žmonių. Dažniausiai iš pensininkų, iš vyresnių žmonių, kurie turi savo santaupas“, – aiškino G. Pociūnas.
„Žmonės nori lengvai uždirbti daug pinigų ir jie neras jokių lengvų būdų tai padaryti. Galbūt galima tikėti sėkme, pirkti loterijos bilietą, o čia jums yra sakoma, kad jūs garantuotai uždirbsite didžiulius pinigus“, – kalbėjo tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas.
Pinigų išsigryninti nebegali
Žmonės prieš savaitę sulaukė žinios, kad nebegalės išsigryninti į „Lwex“ sudėtų savo pinigų. Tačiau iškart atsirado gudruolių, siūlančių investuoti į kitas, panašias sukčiavimo schemas.
Tokios sukčiavimo schemos, pasak S. Malinausko, griauna žmonių gyvenimus.
„Man liūdniausia yra, kad iš pradžių įdėję 100 eurų, gavę atgal 110 eurų, jie pradeda galvoti, jog viskas, aš pagavau savo gyvenimo svajonę, man nebereikės dirbti. Aš turėsiu gerą automobilį, važinėsiu po triskart į metus atostogų, ir jie sudeda viską. Aš turėjau epizodą, kai žmogus nusižudė. Moteris nusižudė, kai išleido savo šeimos santaupas“, – pasakojo tinklaraštininkas.
Kad apeitų Lietuvos banko „Lwex“ puslapio ribojimus, žmonės įsigyja netgi VPN – virtualius privačius interneto tinklus. „Lwex“ Lietuvoje veikia jau apie pusantrų metų ir veiks tol, kol bus naivuolių atiduodančių savo pinigus sukčiams, arba kai tiesiog vieną dieną ši finansinė piramidė sugrius, po griuvėsiais palaidodama ir jūsų pinigus.
Jeigu identifikavotės „Lwex“ sistemoje, tai reiškia, kad atidavėte savo asmeninius duomenis, prisijungimus, kurie nukeliavo į Rusiją, nes „Lwex“ – rusiška sukčiavimo schema. Tai reiškia, kad praradus savo pinigus, šansai Lietuvos teisėsaugai juos atgauti lygūs maždaug nuliui.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:













































































































































































































































