„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas paaiškino, kaip šiuo metu Rusijai sekasi kovoti energetinio karo fronte.
„Rusijai nepavyko sušaldyti Europos nes šilti žiemos orai, išaugęs suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) importas bei sumažėjęs dujų vartojimas lėmė tai, kad gamtinių dujų kainos Europoje nukrito iki ~50 eur/MWh, o nukritus dujų kainoms – sumažėjo ir elektros kainos.
Dujų kainos Europoje vis dar yra 2–3 kartus didesnės, palyginti su 2015–2019 m. periodu, tačiau yra kone 10 kartų mažesnės, nei vasarą prognozavo/gąsdino D. Medvedevas, užsukęs „Nord Stream“ dujotiekį“, – kalbėjo ekonomistas.
Pasak Ž. Maurico, Rusijai taip pat nepavyksta pakelti pasaulinės naftos kainos, nors ir buvo grasinama ne tik sumažinti naftos gavybą, bet ir neparduoti žaliavų „nedraugiškoms šalims“, kurios, kaip teigia ekonomistas, įvedė rusiškos naftos kainų lubas, siekiančias 60 JAV dolerių už barelį.
„Rusiškos „Urals“ naftos kaina nesiekia nei 50 JAV dolerių už barelį, nes Rusija yra priversta pardavinėti savo naftą su didele nuolaida „draugiškų šalių“ rinkose (pvz., Kinijoje, Indijoje, Turkijoje ar Egipte).
Maža „Urals“ naftos kaina nėra gera žinia Rusijai, nes ši suplanavo šių metų biudžetą, darydama prielaidą, kad kaina sieks 70 JAV dolerių už barelį (2022 metais planavo, kad sieks vos 44 JAV dolerius už barelį)“, – pastebėjo Ž. Mauricas.
Ekonomistas atkreipia dėmesį, kad dabar nukritusios gamtinių dujų ir naftos kainos neabejotinai mažina Rusijos biudžeto pajamas.
„Tai nėra gera žinia Rusijai, nes biudžeto išlaidos dėl karo Ukrainoje augo kaip ant mielių. 2023 m. sausio mėn. biudžeto pajamos buvo 35 proc. mažesnės nei prieš metus, o biudžeto išlaidos – net 59 proc. didesnės (pagrinde dėl išaugusio finansavimo karinei invazijai Ukrainoje), tad biudžeto deficitas siekė 1,76 trilijono rublių.
Įdomu tai, kad Rusijos finansų ministerija prognozavo, kad visų 2023 metų biudžeto deficitas sieks vos 2,8 trilijonus rublių (2 proc. nuo BVP). Tačiau vien per sausio mėn. jau „pasiekta“ 60 proc. metinio tikslo, tad neatmesčiau tikimybės, kad Rusijos biudžeto deficitas šiais metais viršys 10 proc. BVP, o tai būtų labai bloga žinia Rusijai. 2022 metais, nepaisant rekordinių pajamų iš naftos ir dujų eksporto, Rusijos biudžetas buvo deficitinis (2,3 proc. nuo BVP) dėl itin sparčiai išaugusių išlaidų (ypač metų pabaigoje paskelbus mobilizaciją)“, – vertino jis.
Ž. Mauricas pastebi, kad Rusija, naudodama nacionalinio gerovės fondo lėšas, kurios turėjo būti skirtos gyventojų pensijoms, kamšo biudžeto skyles.
„Fonde esančios likvidžios lėšos greitai senka (~4 proc. BVP), o kita dalis fondo lėšų yra įšaldytos, nes, pvz., jos yra panaudotos Rusijos valstybinių įmonių gelbėjimui (pvz., „Aeroflot“). Rusija taip pat bando skolintis vidaus rinkoje, o taip pat atsiranda vis daugiau raginimų nusavinti „nedraugiškų šalių“ ar „nedraugiškų piliečių“ turtą ir jį perskirstyti „draugiškiems piliečiams“ (dažnai naudojama autoritarinių režimų taktika).
Tačiau jei tendencijos tęsis, tik laiko kausimas, kada į Rusiją ateis (labai) ilgai truksiantis „diržų veržimosi“ laikotarpis“, – teigė Ž. Mauricas.
VERT: visuomeninė elektros kaina nuo kovo – 28 centai
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) trečiadienį patvirtino dukart mažesnę visuomeninę elektros kainą maždaug 470 tūkst. vartotojų, priklausančių trečiajam rinkos liberalizavimo etapui ir iki 2026 metų neprivalančių pasirinkti nepriklausomo tiekėjo.
Standartinis vienos laiko zonos tarifas nuo kovo 1 dienos bus 28 centai už kilovatvalandę (dabar – 56,5 cento), dviejų laiko zonų dienos tarifas be valstybės kompensacijos bus 32 centai (dabar – 63 centai), o nakties – 19,3 cento (42,5 cento).
Energetikos viceministrė Inga Žilienė anksčiau teigė, kad reguliuotojui patvirtinus naują tarifą, trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojai, kurie moka visuomeninę kainą, mokės 28 centus – tiek pat, kiek dabar, tačiau jiems nebebus mokamos valstybės kompensacijos, išskyrus atvejus, kai tarifas didesnis nei 28 centai.
Pasak jos, nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems vartotojams iki 28,5 cento kompensacija kol kas lieka galioti.
Visuomeninė elektros kaina, kurią moka tik dalis vartotojų, nuo sausio buvo padidėjusi beveik du kartus iki 56,5 cento. Tačiau su 28,5 cento valstybės kompensacija ji padidėjo 17 proc. iki 28 centų (su PVM).
Visuomeninė elektros kaina ir dujų tarifai buitiniams vartotojams paprastai nustatomi du kartus per metus – nuo sausio ir liepos.