Taip nutiko ir vienam gyventojui, kuris anonimiškai socialinio tinklo „Facebook“ grupėje pasidalino pranešimu iš „Regitros“.
Jame buvo rašoma, kad dėl teorijos egzamino tvarkos pažeidimo asmuo kitam egzaminui galės registruotis ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo pažeidimo dienos.
„What? (liet. ką) Išlaikiau 2023-08-21 teoriją“, – stebėjosi jis.
Komentatoriai ėmė aiškinti, kad taip jau būna, kai egzamino metu sukčiauji. Tačiau įrašo autorius tikino, kad egzamino metu esą tikrai nesukčiavo.
Kada jus gali pasiekti toks pranešimas?
„Regitros“ atstovas spaudai Lukas Vosylius tv3.lt portalui aiškino, kad tokį pranešimą gauna tik tie asmenys, kurie registruojasi į vairavimo egzamino teorinę arba praktinę dalį ir yra pažeidę Vairuotojų teorinių žinių patikrinimo vykdymo tvarkos aprašo reikalavimus.
T. y. teorijos egzamino metu jie bandė sukčiauti naudodamiesi neleistina įranga arba egzaminą už juos bandė laikyti kiti asmenys.
Remiantis minėtų aprašu, egzamino metu su savimi yra draudžiama turėti ir ant stalo / kėdės laikyti asmeninių daiktų.
Pavyzdžiui, apyrankių, kaklo pakabukų, segių ir kitų didesnių papuošalų. Taip pat akinių, jei jie nėra skirti tik regėjimo korekcijai, laikrodžių, fotoaparatų, mobiliojo ryšio ir kitų informacijos priėmimo, perdavimo, įrašymo priemonių ir kt.
Mokiniai negali dėvėti lauko drabužių (striukės, palto), kepurės ar kito galvos apdangalo.
Nusiėmęs ar nusivilkęs lengvą aprangos elementą, pavyzdžiui, megztinį, švarką, šaliką ar pan., egzaminuojamasis privalo pakabinti jį ant kėdės atlošo
Taip pat egzamino metu yra draudžiama naudotis literatūra, akiniais (jei jie nėra skirti tik regėjimo korekcijai), fotoaparatais, mobiliojo ryšio bei kitomis informacijos priėmimo, perdavimo, įrašymo priemonėmis (išskyrus dėl medicininių priežasčių, pvz., klausos aparatai).
Egzamino metu yra draudžiama trukdyti ir kalbėti su kitais asmenimis.
Darbuotojui paprašius, egzaminuojamasis privalo parodyti, ar drabužiuose ir po jais neturi paslėptų egzamino metu draudžiamų naudoti informacijos priėmimo, perdavimo, įrašymo priemonių.
Tokį apribojimą gavo 26 asmenys – galima skųsti?
Paklaustas, kodėl pranešimas apie pažeidimą gyventoją pasiekė praėjus daugiau nei pusmečiui, L. Vosylius atsakė taip:
„Jei vairavimo teorijos egzaminą bandė laikyti kitas asmuo, policija atliko tyrimą. Tam prireikė laiko, tad ši informacija klientą pasiekia vėliau. Konkretaus minimalaus ar maksimalaus termino nėra.“
Jis pridūrė, kad informaciją apie pažeidimus klientai taip pat gali rasti „Regitros“ informacinėje sistemoje – „Vairuotojų portale“.
Anot atstovo, dažniausi pažeidimai teorijos egzamino metu ir yra bandymas sukčiauti naudojantis neleistina įranga arba kai egzaminą už egzaminuojamąjį bando laikyti kitas asmuo.
Jis atskleidė, kad vienerių metų apribojimą registruotis ir laikyti egzaminus nuo 2023 iki 2024 metų šios dienos yra gavę 26 asmenys.
Pašnekovas nurodė, kad nežinant, už ką buvo gautas toks pranešimas, reikėtų kreiptis į „Regitros“ padalinį ir išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių asmeniui buvo pritaikytas toks apribojimas.
L. Vosylius paminėjo, kad sprendimą neleisti laikyti egzaminų vienerius metus gyventojai gali skųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba administraciniam teismui.
Viskas stebima 360° kampu, prireikus - kviečiama policija
Minėtame apraše teigiama, kad prieš egzaminą yra patikrinama kiekvieno mokinio asmens tapatybė. Jeigu yra nustatoma, kad laikyti egzaminą atvyko kitas asmuo, apie tai nedelsiant yra informuojama policija.
Egzamino nėra leidžiama laikyti, jei mokinys nesutinka būti patikrintas prevencijai skirtomis priemonėmis (detektoriais) dėl draudžiamų turėti su savimi daiktų ar atsisako juos palikti rakinamoje spintelėje.
Nustačius, kad egzaminuojamasis su savimi turi paslėptų mobiliojo ryšio ir kitų informacijos priėmimo, perdavimo, įrašymo priemonių, jo yra paprašoma nusiimti paslėptas draudžiamas priemones ir jas perduoti darbuotojui.
Tokiu atveju asmuo turi pasilikti klasėje tol, kol atvyks policijos pareigūnai.
Mokiniams yra draudžiama kopijuoti ar kitaip platinti egzamino klausimus – tą padarius „Regitra“ turi teisę reikalauti atlyginti su šiuo platinimu susijusius nuostolius.
Egzaminų klasėse įrengta vaizdo, garso įrašymo ir saugojimo įranga fiksuoja bendrą egzaminų klasės vaizdą 360° kampu kartu su garso įrašymu.
Taip pat 180° kampu yra fiksuojamas kiekvienos darbo vietos vaizdas, aprėpiant egzaminuojamąjį ir erdvę už jo, kartu su garso įrašymu.
Egzaminą vykdantis darbuotojas privalo nuolat stebėti, ar egzaminuojamieji laikosi minėtų reikalavimų.
Kilus įtarimams, kad egzaminuojamasis nesilaiko reikalavimų, darbuotojas privalo paprašyti parodyti, ar mokinys nesinaudoja literatūra, ir naudodamasis prevencijai skirtomis priemonėmis (detektoriais) patikrinti, ar egzaminuojamasis su savimi neturi paslėptų informacijos priėmimo, perdavimo, įrašymo priemonių.
Jei egzaminuojamasis tą daryti atsisako arba priemonės būna aptinkamos, jo egzaminas yra nutraukiamas ir įvertinamas neigiamai.
28 proc. gyventojų užima 60 proc. egzamino vietų
Kaip didžiausią iššūkį „Regitra“ atstovas įvardijo prastėjantį egzamino išlaikymo procentą.
Per pastaruosius 3 metus B kategorijos egzaminų išlaikymas suprastėjo apie 30 proc.
L. Vosylius atkreipė dėmesį, kad per 2023 m. B kategorijos praktikos egzaminą laikė 37 635 gyventojai, o „Regitra“ priėmė net 107 865 B kategorijos praktikos egzaminus.
Vadinasi, jeigu visi egzaminą būtų išlaikę pirmą kartą, būtų net 70,2 tūkst. daugiau vietų jiems laikyti.
„72 proc. laikiusiųjų egzaminą laikė 1, 2 arba 3 kartus. Likusieji 28 proc. gyventojų praktikos egzaminą laikė vidutiniškai 6 kartus.
Šie 10 537 gyventojai praktikos egzaminą laikė iš viso 60 437 kartus. Tai reiškia, kad 28 proc. gyventojų užima beveik 60 proc. praktikos egzamino vietų. Todėl mes pabrėžiame būtinybę atsakingai ruoštis vairavimo egzaminams“, – komentavo pašnekovas.
Jis įvardijo, kad vienas iš uždavinių – siekti geriausios klientų patirties, kai vidutinė laiko trukmė nuo egzaminuojamojo asmens užsiregistravimo praktiniam vairavimo egzaminui datos iki egzamino datos būtų ne ilgesnė kaip:
- 2022 m. – 26 dienos;
- 2023 m. – 23 dienos;
- 2024 m. – 21 diena.
„Iki 2027 m. turi būti pasiektas ne ilgesnis kaip 11 dienų vidutinis laukimo laikas“, – pridūrė atstovas.
Ir nurodė, kad nuosekliai trumpinamą klientų laukimo laiką patvirtina statistiniai duomenys už praėjusius laikotarpius, kai nuo 2021 m. iki šiandien vidutinis laukimo laikas sutrumpėjo 9,6 dienos.
„Atkreipiame dėmesį, kad vairuotojus egzaminuojame 12 egzaminavimo centrų visoje Lietuvoje ir klientų laukimo eilės miestuose skiriasi.
Didžiausios eilės formuojasi Vilniaus padalinyje ir B kategorijai šiuo metu siekia iki 27 kalendorinių dienų“, – komentavo L. Vosylius.
Utenos filelo monitoriams 20metu! Jai jusu regejimas ne 100proc. Geriau pasiimkit akinius. Jie sureguliuoti spec. Lieti atvaizda.
Egzaminuotojai trukdo, trukdo atlikti vairavimo uzduotis. Fiziskai.
Klausimams teorijaj butina sprest uzduotis tiksliau pirkt papildomai valandas... nes klausimu sudarytojai pasistengia, kad vien teorijos neuztektu is knygeles.
Labiausiai gaila ne pinigu, o laiko. Jus branginkit testus. Man neidomu. Bet kai, nesaziningai bandoma apgauti tai juokinga...
As asmeniskai norejau jau imti tiek vaizdo medziaga tiek skust visa veikla. Bet gi kas is to jie man grazins 50eur ir sakys eik laikyt egzamino is naujo... debilu dalbajobu regitra.