Sostinėje šiuo metu statoma maždaug dvigubai daugiau butų, nei gyventojai nuperka. Pasak ekspertų, pasiūlos padidėjimas gali lemti ir kiek mažesnes butų kainas metų pabaigoje, o perkaitimo rinkoje baimintis nederėtų – didžiausiais projektais užsiima patyrusios NT bendrovės.
„Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio nuomone, pažvelgus į daugiausiai butų statančių bendrovių pavadinimus matyti, kad dominuoja senieji rinkos dalyviai. Esą šiuo metu yra 6–7 bendrovės, kurios stato daugiau negu 100 butų, dauguma jų – žinomos ir prieš krizę dirbusios bendrovės „MG Valda“, „Hanner“, „Eika“, „Realco“. Tai nekelia abejonių, kad dauguma butų bus sėkmingai išparduota.
„Dauguma butus statančių bendrovių yra patikimos, tos, kurios ir sunkmečiu sukandusios dantis užbaigdavo statybas, – aiškino S. Vagonis. – Kita vertus, niekas negali paneigti, kad mažiau finansiškai pajėgūs plėtotojai gali vėl įšaldyti statybas.“
Pasak pašnekovo, išaugusi butų pasiūla leidžia manyti, kad metų pabaigoje norintys pirkti būstą žmonės turės geras pozicijas ir galbūt galės pasiderėti dėl būsto kainos.
Kaune – štilis
„Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius kalbėjo, kad, nors tendencijos sostinėje kol kas nesikeičia ir naujų butų statoma du kartus daugiau negu nuperkama, jau matyti, kad antrąjį pusmetį statybų tempai gali sulėtėti.
Pasak jo, pasiūlos augimą iš dalies lemia ir sprendimas atnaujinti per krizę sustabdytus projektus.
„Didžiausios bendrovės, kurios statė prieš krizę, stato ir šiandieną, jos daugiau ar mažiau įsivertina paklausą, stato pastoviu tempu ir didelių forsavimų nedaro. Padidėjusią paklausą matome dėl naujų rinkos dalyvių“, – kalbėjo A. Antanavičius.
Jis pridūrė, kad Klaipėdoje taip pat matomas suaktyvėjimas butų rinkoje, o Kaune, kaip įprasta, rinkoje nieko nevyksta. Tokias tendencijas ekspertai sieja su palyginti mažomis individualių namų kainomis – Kauno gyventojai vietoj butų renkasi pirkti namus.
Loftai pigesni
Šiemet vis daugiau NT plėtotojų pardavinėja ir loftų tipų būstus. A. Antanavičiaus manymu, sėkmingą loftų būstų pardavimą lemia palyginti nedidelės kainos – esą netrūksta pavyzdžių, kai Lietuvos didmiesčiuose panašiose vietose esančių butų ir loftų tipo butų kainos skiriasi keletą kartų.
S. Vagonis sako, kad žmones įsikurti loftuose daugiausiai skatina nestandartinės erdvės – aukštos lubos, neįprastas planavimas. Vis dėlto esą nors dabar parduodamų loftų skaičius gerokai išaugęs – prieš kelerius metus jų buvo dešimtys, o dabar jau šimtai, – iš anksto loftų pardavimui niekas neruošia.
„Ne visi NT plėtotojai stato ten, kur nori, – dažniausiai statoma ten, kur turi žemės sklypą, – pasakojo S. Vagonis. – Gyvenamąsias patalpas loftuose daugiausiai parduoda tie plėtotojai, kurie turi nelikvidžias, nepaklausias gamybines patalpas. Nėra taip, kad plėtotojai pirktų gamybines patalpas tik tam, kad padarytų loftą.“
Faktai
Nauji butai
„Ober-Haus“ skaičiavimais, daugiausiai butų šiuo metu stato „MG valda“ – susumavus dviejų objektų butus Antakalnyje ir Fabijoniškėse iš viso būtų apie 340 butų
Bendrovės „Eika“ skaičiavimais, Vilniuje antrąjį ketvirtį pradėta pardavinėti 500 naujų ekonominės klasės butų
Maždaug trečdalis naujų butų siūloma šiaurinėje ir vakarinėje miesto dalyse – Pašilaičiuose, Pilaitėje, Viršuliškėse, Karoliniškėse ir Baltupiuose. 12 proc. visos pasiūlos – Naujamiestyje