Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtoms pataisoms Vyriausybė pritarė vienbalsiai. Dabar įstatymo projektas bus perduotos skubos tvarka svarstyti Seimui.
Numatoma, kad galutinai priimtos įstatymo pataisos įsigaliotų nuo kitų metų pradžios, bet papildomi pinigai gyventojams būtų mokami nuo kitų metų liepos 1 d.
Dėl to šalpos pensijos būtų mokamos nepaisant to, kad jų gavėjai dirba. Teisę į šalpos negalios pensiją įgytų ir tie asmenys, kurie bus pripažinti netekusiais 45-55 proc. dalyvumo po 24 metų sukakties dienos. Galiausiai būtų suvienodintas šalpos negalios pensijų dydžių nustatymo principas, todėl daliai asmenų augs šalpos pensijos.
Aktualu vyresniems neįgaliems
Ministerija skaičiuoja, kad siūlomi pakeitimai turėtų įtakos daugeliui gyventojų – didesnio dydžio šalpos negalios pensijas gautų apie 13 tūkst. asmenų, šalpos pensijas apie – 5 tūkst. asmenų.
Pataisomis siekiama sudaryti galimybę (atsisakant tai ribojančios nuostatos) asmenims, neįgaliais pripažintiems po 24 metų sukakties dienos, gauti šalpos neįgalumo pensiją ir šalpos senatvės pensiją senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims, jeigu jie dirba ir yra draudžiami valstybiniu pensijų socialiniu draudimu.
Taip pat siekiama praplėsti šalpos negalios pensijos gavėjų ratą: teisę gauti šalpos negalios pensiją nustatyti ir tiems gyventojams, kurie asmenimis su negalia buvo pripažinti po 24 metų sukakties dienos (atskirais atvejais – po 26 metų), ir yra netekę 45-55 proc. ar daugiau dalyvumo (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – darbingumo), taip pat 45-55 proc. dalyvumo (iki 2023 m. gruodžio 31 d. – darbingumo) netekusiems tėvams (įtėviams), globėjams ar rūpintojams, kurie ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose neįgalius asmenis, bei motinoms, išauginusioms penkis ar daugiau vaikų.
Be to, visiems gavėjams šalpos negalios pensijų dydžius siūloma suskirstyti kas 5 netekto dalyvumo procentus, taip nustatant vienodą šalpos negalios pensijų dydžių nustatymo logiką, neatsižvelgiant į tai, kokiame amžiuje asmuo buvo pripažintas asmeniu su negalia.
Kam kiek didės išmokos
Vyriausybės patvirtintomis pataisomis taip pat tikslinami koeficientai, kurie taikomi apskaičiuojant šalpos negalios pensijų dydžius:
- šalpos pensija asmenims, neįgaliais pripažintiems iki 24 metų (atskirais atvejais – iki 26 metų), netekusiems 45-60 proc. dalyvumo – didės nuo 25 iki 74 eurų (priklausomai nuo nustatyto dalyvumo lygio);
- asmenims, neįgaliais pripažintiems po 24 metų (atskirais atvejais – po 26 metų), netekusiems 60 proc. ir daugiau dalyvumo didės nuo 15 iki 90 eurų (priklausomai nuo nustatyto dalyvumo lygio);
- 60 proc. ir daugiau dalyvumo netekusiems tėvams (įtėviams), globėjams (rūpintojams), kurie ne mažiau kaip 15 metų slaugė namuose neįgalius asmenis, bei motinoms, išauginusioms 5 ar daugiau vaikų – nuo 49 iki 110 eurų.
Skaičiuojama, kad iš viso 2024 m. (II pusm.) įstatymo nuostatoms įgyvendinti papildomai reikėtų apie 9 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų šalpos išmokoms mokėti, 2,1 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų bendrajai socialinio draudimo pensijos daliai mokėti ir 1,7 mln. eurų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto.
2025–2026 m. kasmet reikės apie 20 mln. eurų iš valstybės biudžeto šalpos išmokoms mokėti, apie 2 mln. eurų iš valstybės biudžeto bendrajai socialinio draudimo pensijos daliai mokėti ir apie 2 mln. eurų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, nevertinant šalpos pensijų bazės ir socialinio draudimo pensijų indeksavimo.
„Jau nuo sausio įvyks didelis pokytis – bus įgyvendinama negalios reforma, kurios vienas pagrindinių tikslų – būti dar arčiau žmogaus su negalia, teikiant specialiai jam pritaikytą pagalbą. Šalpos pensijų skyrimo pokyčiai taip pat prisidės prie žmonių su negalia gyvenimo kokybės gerinimo.
Norime teisingesnės sistemos, kad šalpos išmokų gavėjai turėtų vienodas galimybes dirbti, neprarasdami teisės gauti šalpos išmoką, o ją gautų visi, nepaisant amžiaus, kada nustatyta negalia“, – ministerijos pranešime cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Šalpos išmokas skiria ir moka „Sodra“. Remiantis jos 2023 m. III ketvirčio duomenimis, šalpos išmokas gauna virš 62,3 tūkst. asmenų.
Dauguma gauna šalpos neįgalumo pensiją (virš 45 tūkst. žmonių), šalpos senatvės pensiją – beveik 11,5 tūkst. asmenų, šalpos našlaičių pensiją – apie 4 tūkst. asmenų, šalpos kompensaciją – beveik 1,6 tūkst. asmenų.