Pinigai jiems mokami iš specialaus Pensijų anuitetų fondo (PAF). Kiekvieną mėnesį „Sodra“ skelbia, kokio dydžio šias išmokas išmokėjo, kiek asmenų jas gavo, kiek pinigų yra minėtame fonde. Spalį, jau trečią mėnesį iš eilės šio fondo turtas sumažėjo.
Už visus pinigus – teisė gauti dalį pinigų kas mėnesį
Per spalio mėnesį į PAF pervesta daugiau nei 1,2 mln. eurų už įsigytus pensijų anuitetus. Šie pinigai „Sodrai“ pervesti iš privačių II pakopos pensijų fondų už tuos gyventojus, kurie baigė kaupimą ir išėjo į pensiją.
Tam, kad „Sodra“ kas mėnesį mokėtų anuitetą, žmogus jai turi sumokėti 2,5 proc. dydžio vienkartinį administravimo mokestį, skaičiuojamą nuo pervestų sumų. Pvz., jei anuitetą perkama už 10 tūkst. eurų, „Sodrai“ reikia sumokėti 250 eurų.
Spalio pabaigoje visa PAF turto vertė sudarė 33,8 mln. eurų. Šis turtas yra paskirstytas į tris portfelius: likvidumo, garantinį ir augimo.
Likvidumo portfelyje yra laikomi pinigai – šiuo metu jų yra beveik 840 tūkst. eurų.
Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti anuitetų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu (apie 15 metų). Šio portfelio lėšos investuojamos į vyriausybių, centrinių bankų ir kitus skolos vertybinius popierius, o jo vertė siekia 6 mln. eurų.
Augimo portfelio tikslas – uždirbti per ilgą laikotarpį (15–20 m.) tikslinę grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams, siekiant išlaikyti kuo didesnę išmokų perkamąją galią. o vertė spalio pabaigoje buvo 33,8 mln. eurų.
Vidutiniškai po 64 eurus per mėnesį
Rugsėjo pabaigoje pensijų anuitetus iš „Sodros“ buvo įsigiję iš viso 2642 gyventojai – 104 daugiau nei rugsėjį.
Jiems spalio mėnesį buvo mokama vidutiniškai 64,52 euro dydžio priedas prie pensijos arba anuitetas.
Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 348,09 euro, o mažiausia – 9,1 euro (ją gaunantis žmogus pensijų anuitetą įsigijo už 2,2 tūkst. eurų).
Populiariausias yra standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, jį įsigijo 68 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų.
Paveldimas standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.
Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Šios rūšies anuitetas nepaveldimas.
Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Šios rūšies anuitetas irgi nepaveldimas.
Turto vertė sumažėjo
PAF portfelių valdytojo komentare spalio mėnesio ataskaitoje teigiama:
„Investuotojų lūkesčiai, kad paskutinis metų ketvirtis bus geriausias, dar nesipildo. Spalis šiemet kol kas yra blogiausias mėnuo akcijų rinkoms. Turbūt labiausiai įtikinantis paaiškinimas glūdi bendrovių III ketv. rezultatuose ir prognozėse.“
Paprastai kalbant, valdydama pensininkų sukauptą ir jiems dar neišmokėtą turtą „Sodra“ praėjusį mėnesį nesugebėjo uždirbti pinigų.
Tiek augimo portfelio vertė krito trečią mėnesį iš eilės – vien per spalio mėnesį 3,42 proc.
Tiesa, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) išankstiniais duomenimis, šiemet sausį-rugsėjį šalies II pensijų pakopos vidutinė grąža sudarė +8,3 proc., o valdomo turto vertė pasiekė 6,6 mlrd. eurų.
Būtent iš II pakopos pensijų fondų gyventojų pinigai pervedami į minėtą „Sodros“ valdomą fondą.
LIPFA vadovas Tadas Gudaitis sako, kad šiemet šalies pensijų fondai išlaiko teigiamą grąžą.
„Nors pasaulio ekonomika išgyvena pakankamai komplikuotą laikotarpį, tačiau akivaizdu, kad finansų rinkos prisitaikė prie iššūkių ir surado galimybių augti toliau. Šie metai užtikrina mūsų šalies pensijų fondų valdomo turto, kuris svarbus kaupiančiųjų pensijai ateičiai, nuoseklų augimą.
Galima atsargiai prognozuoti, kad 2023 metus, tikėtina, pavyks užbaigti su pliuso ženklu, jei tik neįvyks neprognozuotų, ekonominę situaciją galinčių iš esmės pakeisti įvykių“, – teigia asociacijos vadovas.
Šiuo metu pensijų fonduose kaupia apie 1,4 mln. šalies gyventojų.