Tačiau, nors prekybininkai sako, kad augintinius vėsinančios prekės kasmet tik populiarėja, veterinarai savo ruožtu pasakoja, kad augintiniui atvėsinti ypatingos priemonės ne visada reikalingos.
Naudoja įvairias priemones
Socialiniame tinkle viešai pasiteiravus, kaip vartotojai per karščius prižiūri savo augintinius, bene didžioji dalis dalijosi natūraliais būdais ir specialių priežiūros priemonių neįvardino.
„Šlapias rankšluostis ant nugaros katinui“, „išmaudau“, rašė socialinio tinklo vartotojos. Vienas vaikinas pridėjo, kad per karščius ypatingai stengiasi reguliuoti temperatūrą namuose, visuomet palikti pakankamai vandens savo šuniui, taip pat patrumpina ir augintinio plaukus.
Apie augintinius vėsinančias priemones – šaldančius kilimėlius – užsiminė tik kelios merginos. Tačiau abi teigė, kad ši priemonė – „tikrai pasiteisino“.
Paklausūs ne tik kilimėliai
Gyvūnų prekių parduotuvių tinklo „Kika“ atstovė žiniasklaidai Karolina Tuminauskaitė dalijasi, kad pastaruoju metu, per didžiausius karščius, vėsinantys kilimėliai buvo perkami labai aktyviai.
„Ši priemonė – viena populiariausių ir veiksmingiausių. Taip pat kilimėliu yra paprasta naudotis, jam nėra reikalinga elektros energija ar vanduo, o įprastą gyvūno temperatūrą kilimėlis palaiko net kelias valandas“, – prekės populiarumą paaiškina K. Tuminauskaitė.
Ji prideda, kad pirkėjai, ieškodami augintinius vėsinančių priemonių, dažnai renkasi ir specialius ventiliatorius, kurie tvirtinasi prie transportavimo boksų ar aptvaro ir pučia gaivų orą, vėsina gyvūną.
„Populiarūs ir vėsinantys žaislai bei liemenės. Aprengus šunį tokia liemene, galima nebijoti saulės ar šiluminio smūgio, nes liemenė vėsins šuns kūną, taip neleisdama jam perkaisti.
Dar viena populiari prekė – guminiai rankšluosčiai, kuriuos sudrėkinus reikia dėti gyvūnui ant nugaros, galvos ar kaktos. Tai yra ypatingai svarbu tiems šunims, kurie turi sudėtingą kvėpavimo sistemą, t. y. trumpų ir bukų snukių bei mažos veislės šunys (Pomeranijos špicai, Čihuahua, Karaliaus Karolio spanieliai ir pan.)“ – sako įmonės atstovė.
Parduotuvės internetiniame puslapyje skelbiama, kad bene pigiausia priemonė augintiniui atvėsinti – antkaklis-liemenė. Šios prekės kaina prasideda nuo 7,99 euro.
Tuo metu bene brangiausia priemonė augintiniui atvėsinti – vėsinantis guolis. Brangiausio kaina internetinėje parduotuvėje – virš 41 euro. Tiesa, tai didžiausio dydžio guolis, renkantis tos pačios technologijos, bet mažesnio dydžio guolį, atitinkamai mažesnė ir jo kaina.
„Kitas svarbus dalykas, padėsiantis augintiniui neperkaisti būnant lauke, – gertuvė. Svarbu rinktis tokią gertuvę, iš kurios galima lakti kaip iš dubenėlio. Taip aprūpinsite savo augintinį švariu, gaiviu ir vėsiu vandeniu“, – paaiškina K. Tuminauskaitė.
Jos minimos gertuvės internetinėje parduotuvėje kainuoja nuo 4,59 iki beveik 33 eurų.
Parduotuvės atstovė taip pat prideda, kad gyvūnams nerekomenduojama gerti iš ežerų ir kitų vandens telkinių, nes nuo žydinčio ir nešvaraus vandens gali kilti problemų, tokių kaip viduriavimas, alerginės reakcijos.
K. Tuminauskaitė sako, kad vėsinančios prekės turi didelę paklausą kasmet, ši vasara – ne išimtis.
„Didysis bumas, žinoma, prasidėjo į Lietuvą atėjus didiesiems karščiams ir šeimininkams pastebėjus, jog jų gyvūnams karštį pakelti yra taip pat sunku kaip ir žmonėms. (...) Kadangi tai yra sezoninės prekės, jų pardavimai vasaros metu visuomet ūgteli“, – sako K. Tuminauskaitė,
Vėsinančios prekės populiarėja kasmet
Prekybos centro internete „Pigu.lt“ komunikacijos vadovas Nerijus Mikalajūnas taip pat dalijasi, kad aktualiausios šios prekės tampa būtent užplūdus pirmiesiems karščiams.
„Pastebime, kad augintinius vėsinančios prekės – kilimėliai, liemenės, antkakliai, dubenėliai ir žaislai – parduotuvėje kasmet vis populiaresnės. Šį sezoną prekyba augintinius vėsinančiomis priemonėmis suaktyvėjo nuo birželio mėnesio“, – sako N. Mikalajūnas.
Vėsinančių kilimėlių kainos internetinėje parduotuvėje prasideda nuo 8,49 ir siekia daugiau nei 60 eurų. Tuo metu vėsinančios liemenės augintinių šeimininkams atsieina apytiksliai 24-28 eurus. Vis dėlto, pati populiariausia iš šio tipo prekių yra augintinius vėsinantys kilimėliai.
N. Mikalajūno teigimu, šių prekių per vasarą nuolat mažėja, o kadangi tai – sezoninės prekės, jų, vasarai besibaigiant, parduotuvė dažniausiai nebelaiko sandėlyje, tačiau jų visada galima užsakyti.
Pravers ir namuose turimos priemonės
Ir nors karštasis metų sezonas daugeliui keturkojų šeimininkų gali tapti tikru galvos skausmu, o jų augintiniams – išbandymu, veterinarijos specialistė sako, kad tinkamai prižiūrint augintinių kailį bei laiku pastebėjus simptomus, išduodančius, kad gyvūnui yra per karšta, vasaros sezonas taps kur kas lengvesnis.
„Didelis šuns lekavimas bei nerimas rodo, kad jis perkaito saulėje. Karštomis dienomis šeimininkai gali pastebėti ir paraudusius augintinio akių obuolius, šuns bandymus pačiam susirasti vandens šaltinį. Jeigu perkaitimas yra stiprus bei užsitęsęs, gyvūnas tampa vangus, o gulint jam smarkiai kilnojasi krūtinė“, – sako veterinarijos gydytoja Kamilė Ausmanė.
Gydytoja sako, kad trumpalaikis augintinio perkaitimas saulėje paprastai apsieina be sunkesnių fizinės ar emocinės būklės traumų. Vis dėlto, vertėtų sunerimti, jei gyvūnas kaitroje praleido ganėtinai ilgą laiką. Tokiu atveju, šunį galima pagirdyti didesniu vandens kiekiu, kad atsistatytų patirta dehidratacija ir stengtis jo neperšerti.
„Pastebėjus pirmuosius perkaitimą saulėje išduodančius augintinio simptomus gyvūnus reikėtų girdyti vėsiu, tačiau ne per daug šaltu vandeniu. Taip pat, tiek kates, tiek šunis rekomenduotina kuo skubiau perkelti į pavėsį, o jų kūną apdengti vėsiame vandenyje sudrėkintu rankšluosčiu“, – pataria specialistė.
Ji prideda, kad, norint iš anksto pasirūpinti, kad gyvūnas neperkaistų, patariama imtis specialių priemonių. Ne visada būtina turėti jų specialių, mat kai kurias, praversiančias atvėsinti augintinį, bene kiekvienas turi namuose.
„Pavyzdžiui, einant į lauką šeimininkams pravartu su savimi turėti skėtį, kad prireikus galėtų gyvūnui sukurti pavėsį. Esant kaitriai saulei, asfalto danga tampa ypatingai karšta, o tai gali sukelti augintinio pėdučių išsausėjimą bei skilinėjimą, todėl rekomenduotina augintinio pėdutes patepti specialiu kremu. Patartina pasirūpinti ir gertuve bei vėsinančiu kilimėliu. Šios priemonės gali pagelbėti ir kelionių automobiliu metu“, – prideda gydytoja veterinarė.