• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug metų vienoje darbovietėje dirbantiems ir iš jos atleidžiamiems darbuotojams priklauso ilgalaikio darbo išmokos. Tiesa, jas galima gauti tik vienu atveju, jei darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

Daug metų vienoje darbovietėje dirbantiems ir iš jos atleidžiamiems darbuotojams priklauso ilgalaikio darbo išmokos. Tiesa, jas galima gauti tik vienu atveju, jei darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė ir registravo įstatymo pataisas, kurias priėmus šias išmokas būtų galima gauti ir tuo atveju, jeigu darbdavys bankrutuotų.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką teisę į ilgalaikio darbo išmoką turi asmuo, kurio darbo santykiai pagal nutraukiamą darbo sutartį su darbdaviu nepertraukiamai tęsėsi daugiau negu 5 metus ir kuris yra atleistas iš darbo Darbo kodekso 57 straipsnyje nurodytu pagrindu.

Tai yra, kai darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

Darbdavys turi teisę nutraukti neterminuotą arba terminuotą darbo sutartį prieš terminą dėl šių priežasčių:

REKLAMA
REKLAMA
  • darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla;
  • darbuotojas nepasiekia sutartų darbo rezultatų pagal šio straipsnio 5 dalyje numatytą rezultatų gerinimo planą;
  • darbuotojas atsisako dirbti pakeistomis būtinosiomis ar papildomomis darbo sutarties sąlygomis arba keisti darbo laiko režimo rūšį ar darbo vietovę;
  • darbuotojas nesutinka su darbo santykių tęstinumu verslo ar jo dalies perdavimo atveju;
  • teismas ar darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys.

Darbo organizavimo pakeitimai ar kitos priežastys, susijusios su darbdavio veikla, gali būti priežastis nutraukti darbo sutartį tik tuo atveju, kai jie yra realūs ir lemia konkretaus darbuotojo ar jų grupės atliekamos darbo funkcijos ar darbo funkcijų nereikalingumą.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija registruotomis pataisomis siūlo numatyti galimybę mokėti ilgalaikio darbo išmokas iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo darbuotojams, atleidžiamiems pagal Darbo kodekso 62 straipsnį, tai yra nutraukiant darbo sutartį darbdavio bankroto atveju.

Jeigu darbuotojas vienoje darbovietėje pradirba nuo 5 iki 10 metų, jam priklauso 77,58 proc. vieno vidutinio mėnesio asmens darbo užmokesčio dydžio išmoka; jeigu pradirba nuo 10 iki 20 metų – 77,58 proc. dviejų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išmoka; jeigu 20 ir daugiau metų – 77,58 proc. trijų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio išmoka.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės duomenų agentūros duomenis, šiuo metu vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje yra 2110 euro.

Taigi, jeigu žmogus vienoje darbovietėje dirbo bent 5 metus vienoje darbovietė, jam priklausytų 1636,9 euro ilgalaikio darbo išmoka.

Ministerija skaičiuoja, kad pernai pagal Darbo kodekso 62 straipsnį buvo atleista 2329 darbuotojai, kurie vienam darbdaviui buvo pradirbę bent 5 metus.

Planuojama, kad maždaug tiek darbuotojų papildomai gali gauti ilgalaikio darbo išmokas, priėmus siūlomas pataisas.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų