• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau už poros dienų lietuviai, užsisakantys maistą ar gėrimus išsinešimui iš įvairių kavinių, kioskų, degalinių ir panašių vietų, turės papildomai mokėti už plastiko turinčias pakuotes. Verslai naujienų portalui tv3.lt atskleidė, kas keisis ir kiek klientai turės mokėti.

Jau už poros dienų lietuviai, užsisakantys maistą ar gėrimus išsinešimui iš įvairių kavinių, kioskų, degalinių ir panašių vietų, turės papildomai mokėti už plastiko turinčias pakuotes. Verslai naujienų portalui tv3.lt atskleidė, kas keisis ir kiek klientai turės mokėti.

REKLAMA

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad nuo 2025 m. gegužės 1 d. viešojo maitinimo įstaigoms bus uždrausta nemokamai dalyti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes tiek vartojant vietoje, tiek užsisakant išsinešimui.

Vis tik maitinimo įstaigos privalės siūlyti alternatyvas: vienkartines pakuotes be plastiko, daugkartines pakuotes arba indus, kurie klientui turėtų būti nemokami.

Kada dėl puodelių gausite ir 20 proc. nuolaidą

„Vero Cafe“ įkūrėja ir vadovė Laima Vėželienė nurodė, kad ateinantys su savo pakuotėmis klientai jau kelerius metus gauna 0,20 euro nuolaidą: „Planuojame sumą didinti.“

0,20 euro nuolaidą atsinešus savo puodelį taiko ir kavinių tinklas „Caffeine“.

Atsinešusiems savo puodelį tokia pati – 0,20 euro – nuolaida yra taikoma ir degalinių tinkle „Circle K“.

„Vis daugiau klientų į degalines atvyksta su savo puodeliu. Tikimės, kad naujos įstatymo pataisos dar labiau paskatins rinktis daugkartinę pakuotę“, – kalbėjo vyr. kategorijų vadovė Baltijos šalims Inga Galinienė.

Degalinių tinklas „Viada“ taip pat jau ne pirmus metus siūlo 10 proc. nuolaidą tiems, kurie naudoja daugkartinius puodelius.

O kavinių tinklo „Caif Cafe“ klientams, atsinešusiems savo daugkartinį puodelį, jau daugiau nei metus yra taikoma 20 proc. nuolaida.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik kavinių tinklo „Huracan Coffee“ įkūrėjas Vytautas Kratulis pripažino, kad kliento atsinešta tara yra iššūkis.

Kadangi puodelių formos ir dydžiai yra nenuspėjami, yra sunku išlaikyti receptūrą, kokybės standartus. Taip pat nėra galimybės jų išplauti.

REKLAMA

Kiek mokėsite už vienkartinį puodelį?

„Caif cafe“ Rinkodaros vadovė Eva Kalenda nurodė, kad po gegužės 1 d. bus naudojamos tos pačios pakuotės, kurioms bus taikomas simbolinis 0,10 euro mokestis.

„Planavome šiek tiek koreguoti gėrimų kainas dėl išaugusių pieno ir kavos pupelių žaliavų kaštų. Visgi, įsigaliojus privalomam mokesčiui už plastiko pakuotes, nusprendėme neapsunkinti vartotojo dvigubu kainų augimu.

Todėl apmokestinome tik pakuotę, o gėrimų kainas palikome nepakitusias“, – komentavo E. Kalenda.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu „Vero Cafe“ vadovė skaičiuoja, kad šiemet pakilo taršos ir pakuočių tvarkymo mokesčiai, kurie vienkartinę pakuotę pabrangino apie 0,10 euro. 

Taigi iš kliento imamas 10 ct pakuotės mokestis nebus už pačią pakuotę – jis padengs mokesčių padidėjimą.

„Bent jau tikiuosi, kad tie mokesčiai tikrai bus skirti aplinkos saugojimui“, – pridūrė L. Vėželienė.

„Caffeine“ klientams taip pat bus taikomas 0,10 euro pakuotės mokestis.

O „Huracan Coffee“ bus taikomas 0,03 euro mokestis už vienkartinį puodelį: „Simbolinis gestas, kad klientas pastebėtų, nepamirštų apie savo pasirinkimą. Kavinės šią tarą perka po 0,07–0,15 Eur/vnt., priklausomai nuo tipo, kokybės, kiekio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo savęs kviečiu: neškitės rečiau, pabūkit pas mus ilgiau. Kai pasaulis skuba, lekia, norėčiau, kad kavinė jums būtų ta vieta, kur sustojama.“

Pakuotės mokestį padiktuos rinka?

„Viada“ Marketingo ir komunikacijos skyriaus vadovė Šarune Kulšyte Žickiene skaičiavo, kad degalinių klientai kasdien įsigyja tūkstančius puodelių kavos ir kitų gėrimų.

Ji atskleidė, kad šiuo metu vienkartinis puodelis sudaro apie 0,10 euro bendros kavos kainos. 

„Planuojamas pakuotės mokestis, kurį sudaro puodelis, dangtelis ir maišiklis, klientui sieks 10 ct. Tačiau pokyčiams įsigaliojus mokesčio dydį padiktuos pati rinka.

REKLAMA

Kavos gėrimai degalinėse nepabrangs, tačiau pakuočių kaina atsiskaitymo kvite bus išskirta, kad vartotojai atkreiptų dėmesį, jog pakuotė kainuoja ir už ją reikia susimokėti“, – dėstė Š. Kulšyte Žickiene.

Anot „Circle K“ atstovės, bus privaloma pirkimo kvite aiškiai išskirti vienkartinės pakuotės mokestį, o tai klientams padės suprasti, už ką jie moka, ir, kaip tikimasi, skatins jų sąmoningumą.

Visgi I. Galinienė ragina įsigyti daugkartinį puodelį, kurį yra patogu naudoti ir nuplauti tam skirtose specialiose „Circle K“ plovimo stotelėse.

REKLAMA

Neranda alternatyvų plastiko pakuotėms

„Vero Cafe“ vadovė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu nėra medžiagos be plastiko, kuri atlaikytų gėrimų karštį – apie 90 C temperatūros.

L. Vėželienės vertinimu, plastiko vartojimas galbūt mažės, bet visiškai iš rinkos nedings, kol bus sukurta alternatyva.

Tuo metu „Circle K“ įvairiose Europos degalinėse testuoja kelias naujas pakuotes. Anot atstovės, jau yra pasiekimų atsisakant plastiko maisto pakuotėse, tačiau karštam maistui ir gėrimams alternatyvos kol kas nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Galinienė paminėjo, kad puodeliai be plastiko neišlaiko drėgmės 100 proc. ir dėl prasto šilumos izoliavimo karštą gėrimą tampa nepatogu laikyti rankoje.

„Šiuo metu mūsų tinkle naudojamuose vienkartiniuose puodeliuose plastiko kiekis sudaro 5 proc.

Tai – vidinėje sienelėje esanti apsauginė plėvelė, sauganti nuo sudrėkimo. Be jos puodeliai tampa nepakankamai atsparūs karščiui ir drėgmei“, – aiškino tinklo atstovė.

Įspėja apie tikrinimus ir baudas

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad nuo 2025 m. antrojo pusmečio pradės vykdyti tikslinius patikrinimus viešojo maitinimo įstaigose, kad būtų užtikrinamas šio draudimo laikymasis.

REKLAMA

Už draudimo pažeidimus numatytos pinigines baudos

  • įmonėms – nuo 1 tūkst. iki 3 tūkst. eurų;
  • pakartotinai pažeidusioms – nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. eurų;
  • įmonių vadovams – nuo 100 iki 200 eurų;
  • fiziniams asmenims, teikiantiems maitinimo paslaugas – nuo 30 iki 60 eurų. 

Departamento aiškinimu, išimtis taikoma tais atvejais, kai maistas ar gėrimai į prekybos vietą atkeliauja jau supakuoti – tokiu atveju šis draudimas netaikomas. 

Be to, masiniuose renginiuose ar paplūdimiuose bus leidžiama naudoti vienkartines plastikines pakuotes, tačiau už jas turės būti imamas užstatas, kurį, grąžinus pakuotę, klientas atgaus.

REKLAMA

Ar už pakuotes bus imamas depozitas?

„Vero Cafe“ įkūrėja paminėjo, kad daug kas kalba apie depozito sistemas, tačiau Lietuvoje nėra nė vienos pasiteisinusios praktikos.

„Esame suplanavę kelionę, kaip veikia depozitinės sistemos kitose šalyse, ir bandysime atsivežtą praktiką pritaikyti ir „Vero Cafe“ tinkle. Ji turi būti patraukli kainų prasme vartotojui ir tuo pačiu patogi.

Asmeniškai pati labiau tikėčiau depozito sistema, jei tai būtų sprendimai valstybiniu lygiu apjungiant verslą bendrai, o ne paliekant kiekvienam atskirai ieškoti sprendimų“, – savo įžvalgomis dalijosi L. Vėželienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viada“ atstovė vardijo, kad tinklas svarsto įvairius variantus: vienkartinės taros surinkimo organizavimas, panaudotos taros plovimo ir rūšiavimo galimybės.

Tačiau, pasak Š. Kulšytės Žickienės, nėra sprendimo, kaip būtų galima efektyviausiai tai organizuoti.

„Daugkartiniai puodeliai, įsigyti ar išsinešti su užstatu, – stebėjome, buvo iniciatyvų ne tik Lietuvoje, bet praktika neprigijo, matyt, nepasiteisino. Nemielas plastikinis daiktas, jų reikės daug, išsinešioja ir negrįžta“, – kalbėjo „Huracan Coffee“ įkūrėjas.

REKLAMA
Avys turi būti kerpamos kasdien ir daug.ko daugiau sumoka lietuvis to ekologiškiau gyvens indas,pakistanietis,kinas..
bauduvos rsp.. Uz kava susimokejai, dar uz puodeli mokek,paskui jau ims kokia 50 centu, vien kad uzejai i degalines vidu susimoketi, isejai dar 10 centu.. Kavineje iejus atsisedai 20 centu, isejai is kavines paziurejes i meniu, 30 centu... Konkreti bauduvos rsp,kas gali tokioe salyje gyventi,tpfu egzistuoti.. A, gyvena tie prie lovio, eiliniai skurdinami vis labiau ir daugiau..Vagiu ir banditu salis..
pasidarei termosa ir vaziuoji spakainiai, degalineje gali pasiimti jei,kazkur keliauji ar skubi, o taip pinigu metymas...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų