Artėjant didžiosioms metų šventėms tautiečiai linkę daugiau išleisti – perka net tai, ko ištisus metus sau neleido.
Prieš šventes nemažą pinigų dalį žmonės paprastai skiria šventiniam stalui, dovanoms, namams puošti. Nors kasmet situacija kiek skiriasi, tačiau vis dėlto pastebima, kad žmonės šventiniam stalui taupo mažiau, tad ant ne vieno per šventes puikuojasi kepti kalakutai, žąsys ar antys.
Perka brangesnį maistą
Paukščių augintojas Algirdas Bielinis šiemet pirkėjams siūlo žąsis ir mulardus (ančių hibridus). Paukščius, kaip ir kasmet, perka tiek įmonės savo darbuotojams, tiek pavieniai gyventojai. Tradiciškai pagrindiniu pirkiniu šventiniam stalui yra žąsis, tačiau kai kam labiau norisi anties. A. Bielinis pastebi, kad poreikis jau stabilizavęsis. Ir nors šiemet paukščiai brango apie 10–15 procentų, tačiau pirkėjų yra. Pasak A. Bielinio, vakar sulaukė jau nemažai skambučių. Kainą kelti teko dėl brangusių pašarų, kilusios pačių žąsiukų kainos. Paukštininkas tikėjosi, kad šventėms paukščių užteks, o jei visų neišpirktų, ne bėda – jau ir per Velykas mielai ieškoma antienos. Paukščius žmonės paima iš namų arba pats veža užsakymus į Vilnių ar Kauną.
Ūkininkas paukščius parduoda užšaldytus, nes parduodant šviežius prieš šventes labai išaugtų kaina. Už kilogramą tektų pakloti apie 30 litų.
„Už tiek niekas nepirktų“, – įsitikinęs A. Bielinis. Be to, rūpinantis, kaip klientams prieš pat šventes patiekti tokį kiekį paukščių, kiltų bėdų juos paruošiant. Paukštininko įsitikinimu, tokiu atveju nukentėtų kokybė.
Kalakutų ūkio savininkas Rolandas Kiškis sako, kad kol kas apie kalėdinę prekybą sunku ką nors pasakyti, nes kiekvieni metai būna vis kitokie. Prekyba kalakutais pasižymi tuo, kad daugiausia mėsos nuperkama paskutinėmis dienomis prieš šventes. Tuomet tik spėk suktis. Tiesa, daug kas priklauso ir nuo oro sąlygų. Jei lauke šalčiau, anksčiau pradeda rūpintis pirkiniais šventėms.
„Skiria daugiau pinigėlių kalėdiniam stalui. Negaili tris ar net keturis kartus daugiau pinigų nei kad išleidžia eilinę dieną“, – pastebi R. Kiškis.
Prieš šventes žmonės renkasi visą kalakutą arba perka brangesnes jo dalis. Pavyzdžiui, krūtinėlę. Klientai taip pat įvairūs – tiek privatūs asmenys, tiek bendrovės, nusprendusios švenčių proga pradžiuginti savo darbuotojus valgomomis dovanomis. Ūkininko teigimu, kaina prieš šventes šiek tiek kyla, nes parduodama mėsa šviežia ir norima, kad atsipirktų įdėtas triūsas.
Tradicijos nesikeičia
Kad žmonės šventėms planuoja skirti daugiau pinigų nei įprastai, rodo ir apklausos. Pavyzdžiui, „Maxima LT“ įmonė neseniai internetu apklausė daugiau nei 3 tūkstančius žmonių. Jos atlikta prieššventinė apklausa rodo, kad Kalėdų stalo vaišėms skirta pinigų suma šiemet labai neturėtų skirtis nuo ankstesnių metų. Maždaug trečdalis apklaustųjų planuoja išleisti nuo 100 iki 200 litų. 19 procentų Kalėdų stalo vaišėms planuoja išleisti dar didesnę sumą – nuo 200 iki 300 litų. Tiesa, nemaža dalis – 13 procentų – dar negalėjo atsakyti, kiek jie šiemet išleis kalėdiniams gardumynams. Tačiau dešimt procentų apklaustųjų šventiniam stalui nepagailės ir daugiau nei 300 litų (7 procentai – nuo 301 iki 400 litų, o 3 procentai – nuo 401 iki 500 litų).
Apklausa parodė, kad artėjančias žiemos šventes Lietuvos gyventojai planuoja leisti tradiciškai – namuose su šeima arba lankydami giminaičius. Nors šventinio stalo vaišėmis žmonės tradiciškai planuoja rūpintis patys, tačiau didėjantis užimtumas ir spartėjantis gyvenimo ritmas diktuoja savas sąlygas. Gyventojai planuoja dalį patiekalų užsisakyti. Teigiama, kad vien tortų per šventinį laikotarpį „Maximos“ parduotuvėse nuperkama keliskart daugiau nei įprastą dieną. Šiemet ta proga ir planuojama iškepti gerokai daugiau šio švenčių atributo. Taip pat tradiciškai bus siūloma įvairiausių patiekalų – pradedant lengvais užkandžiais ir baigiant įmantriais desertais. Pasirinkimas didelis. Kartu siūloma ir neįprastų, tačiau vis dažniau perkamų patiekalų. Pavyzdžiui, žuvies ar mėsos bei miško grybų tortų.
Dovanoms – panašiai
Apklausoje teirautasi, kiek pinigų šiemet planuojama skirti dovanoms. Paaiškėjo, kad 25 procentai planuoja joms išleisti nuo 101 iki 200 litų, net 20 procentų – nuo 51 iki 100 litų. Iki 50 litų dovanoms skirs 11 procentų apklaustųjų. 16 procentų apklaustųjų planuoja išleisti nuo 201 iki 300 litų, po šešis procentus – nuo 401 iki 500 litų ir daugiau nei 500 litų. Tiek pat procentų nežinojo, kiek išleis.
Paaiškėjo, kad dauguma nori Kalėdoms gauti praktiškų dovanų – buities prietaisų, parfumerijos, kosmetikos, juvelyrinių dirbinių, pramogų, laisvalaikio dovanų, dovanų čekių ir pan. Kartu ryškėja dar viena tendencija – planuojama paaukoti labdaringoms akcijoms.
„Šiemet žiemos švenčių proga įvairiems labdaros projektams, organizacijoms ar fondams ketina paaukoti beveik pusė pirkėjų, dalyvavusių mūsų šventinėje apklausoje. Maždaug trečdalis apklaustųjų ketina šiam kilniam tikslui skirti iki 10 litų, daugiau kaip dešimtadalis – iki 20 litų, – sako „Maxima LT“ bendrovės atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė. – Tiesa, dar labai nemaža dalis – daugiau nei trečdalis – nenusprendė, ar skirs pinigų labdarai ir kiek.“
Daiva SAVICKIENĖ