Taip „Sodros“ skola pasivijo ir pensininką, kuris neturi nei kompiuterio, nei interneto, todėl neperskaitė „Sodros“ pranešimų. O apie 500 eurų skolą sužinojo iš antstolio.
Skola išaugo dvigubai
Naujienų portalo tv3.lt skaitytoja Evelina (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad neseniai jos giminaitis sulaukė skambučio iš antstolių.
„Pasirodo, vyras skolingas „Sodrai“ ir buvo perduotas antstoliams. „Sodra“ teisinasi, kad siuntė vyrui priminimus dėl skolos, tačiau jis nereagavo. Todėl skola ir buvo perduota antstoliams.
Tačiau dabar žmogus jau yra pensininkas, jis nesinaudoja internetu ir „Sodros“ pranešimų neskaito“, – pasakojo moteris.
Ji tikino, kad giminaičiui skola susikaupė, nes jis nemokėjo PSD įmokų.
„Vyras prieš 5 metus dirbo su individualios veiklos pažyma. Jam buvo pasakyta, kad PSD nereikės mokėti. Tačiau, pasirodo, kad reikėjo. Taip susikaupė 300 eurų skola. O, kai „Sodra“ ją perdavė antstoliams, skola išaugo iki 500 eurų.
Šiuo metu vyras gauna vos 200 eurų pensiją, nes neturi reikiamo darbo stažo. Jis tiesiog neturi iš ko apmokėti skolos“, – piktinosi Evelina.
Ji tikino, kad „Sodra“ nesileidžia į kalbas.
„Prašėme skolą panaikinti, juk jau praėjo net 5 metais. Tačiau „Sodros“ specialistai tikina, kad skolą teks grąžinti.
Jie aiškina, kad siuntė priminimus apie skolą. Tačiau juk žmogus neturėjo galimybės jų pamatyti ir perskaityti, nes nesinaudoja nei kompiuteriu, nei internetu. Galėjo paprastu paštu atsiųsti priminimą, tada tikrai jį būtų gavęs ir perskaitęs“, – nusivylimo neslėpė moteris.
Skolą gali pripažinti beviltiška
„Sodra“ komentavo, kad įsiskolinimas negali būti atidėtas, jei skolos išieškojimas jau perduotas antstoliui.
Tačiau, net jei skola perduota antstoliui, žmogus gali kreiptis į „Sodrą“ dėl skolos pripažinimo beviltiška ir jos nurašymo.
„Skola gali būti pripažinta beviltiška, kai netikslinga priverstinai išieškoti skolą, kadangi fizinio asmens ekonominė ir socialinė padėtis yra sunki – jam teikiama piniginė socialinė parama nepasiturintiems gyventojams“, – komentavo „Sodra“.
Fizinio asmens skola „Sodrai“ gali būti pripažįstama beviltiška, kai asmuo atitinka visas šias sąlygas:
- yra praėję 5 metai nuo tada, kai buvo paskutinį kartą priskaičiuotos PSD įmokos;
- „Sodros“ teritorinis skyrius patikrina ir įsitikina, kad skolininko ekonominė padėtis yra sunki;
- skolininkas neturi turto arba turtas yra nelikvidus ar mažai likvidus.
„Skola taip pat gali būti pripažįstama beviltiška, jei yra suėjęs skolos išieškojimo senaties terminas.
Taip nutinka tuomet, kai penkis praėjusius metus iš skolininko nėra gaunama pajamų ir ateityje jų nebus galima gauti taikant skolos priverstinio išieškojimo priemones arba skolai negalima pritaikyti priverstinio išieškojimo priemonių dėl suėjusio išieškojimo senaties termino“, – komentavo „Sodra“.
Kas gali apskritai nemokėti PSD?
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis.
Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris, esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius.
PSD įmokų taip pat nereikia mokėti, jei žmogus:
- slaugo neįgalųjį asmenį;
- augina 1 vaiką iki 8 metų ar 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų;
- turi būtinąjį stažą senatvės pensijai arba iki 2017 m. gruodžio 31 d. įgijo 30 metų darbo stažą;
- atlieka savanorišką praktiką ar yra praktikantas;
- turi meno kūrėjo ar dvasininko statusą;
- yra tarptautinės tarnybos tarnautojo žmona arba vyras;
- gauna sporto stipendiją.