• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sulaukę pensinio amžiaus gyventojai turi užpildyti prašymus pensijai gauti. To nepadarę jis negaus pensijos, o uždelsę pusmetį pinigus apskritai praras. Jų pinigai liks biudžete ir bus panaudoti kitų gyventojų pensijoms ar kitoms išmokoms.

Sulaukę pensinio amžiaus gyventojai turi užpildyti prašymus pensijai gauti. To nepadarę jis negaus pensijos, o uždelsę pusmetį pinigus apskritai praras. Jų pinigai liks biudžete ir bus panaudoti kitų gyventojų pensijoms ar kitoms išmokoms.

REKLAMA

Prašymą pensijai pavėlavo parašyti ir vilnietė Eugenija. Sulaukusi pensinio amžiaus ji toliau dirbo, o dėl pensijos tikėjosi, kad pati „Sodra“ ją susiras ir pinigus perves.

Tačiau praėjus metams moteris pati parašė prašymą gauti pensiją, tačiau pinigus atgavo tik už pusę metų, nes tokia tvarka. Pavėlavusieji neišmokėtų pinigų nebeatgauna.

Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada permainas, terminą, per kurį bus galima susigrąžinti pinigus, prailgins nuo 6 mėnesių iki 12 mėnesių.

Ne visi sulaukę pensinio amžiaus gauna pensijas

Dabar vidutinė senatvės pensija siekia beveik 540 eurų. Taigi, laiku nesikreipę pensijos per metus kiekvienas gyventojas praranda vidutiniškai po 6,4 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Sodra“ skaičiuoja, kad šiuo metu yra apie 2300 žmonių, sulaukusių pensinio amžiaus ir turinčių minimalų stažą senatvės pensijai gauti, bet negaunančių socialinio draudimo senatvės pensijos.

REKLAMA

Per mėnesį šiems žmonėms neišmokama daugiau 1,2 mln. eurų.

„Šis skaičius apima ir tuos žmones, kurie, pavyzdžiui, pensinio amžiaus sukakties mėnesį dirba ir nori, kad to mėnesio, įmokos būtų įtrauktos į pensijos apskaičiavimą – tokiu atveju prašoma skirti pensiją nuo kito mėnesio pirmosios dienos.

Kartais dėl pensijos nesikreipiama dėl kitų priežasčių – pavyzdžiui, žmogus gyvena ir dirba kitoje šalyje, kur senatvės pensijos amžius yra didesnis ir nepagalvoja, kad turėdamas stažo Lietuvoje jau galėtų kreiptis dėl lietuviškos pensijos skyrimo“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos specialistų, dėl senatvės pensijos skyrimo reikėtų kreiptis likus ne mažiau nei 3 mėnesiams iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau.

Būtinas prašymas

„Prašymą skirti pensiją galima užpildyti prisijungus prie asmeninės paskyros arba bet kuriame „Sodros“ priimamajame.

„Sodros“ interneto puslapyje galima rasti visą informaciją apie pensijos apskaičiavimą, skyrimą ir mokėjimą. Pasinaudojusieji prognozuojamos pensijos skaičiuokle matys savo senatvės pensijos prognozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, nesinaudojantys internetu, visą reikiamą informaciją ras „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose: juose platinami lankstinukai, plakatai, atmintinės. Informacija reguliariai skelbiama nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje. Telefonu 1883 arba (+370) 5 250 08 83 teikiamos asmeninės konsultacijos“, – vardijo „Sodra“.

„Sodra“ informavo, kad pensija pradedama mokėti, kai žmogus pateikia prašymą jai skirti.

„Jei žmogus kreipėsi vėliau nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 6 mėnesiai iki prašymo gavimo dienos.

REKLAMA

Valstybinio socialinio draudimo sistema veikia einamojo finansavimo, o ne kaupiamuoju principu, todėl gavėjams neišmokėti pinigai lieka „Sodros“ biudžete ir naudojami įstatymų numatytoms išmokoms“, – teigė „Sodra“.

Laikotarpis nuo 6 mėnesių ilgės iki metų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, kad pensijų įstatymo pakeitimai, numatantys pensijų išmokėjimą ne daugiau kaip už 12 mėnesių nuo teisės atsiradimo dienos, šiuo metu rengiami.

REKLAMA

„Jie bus teikiami kartu su šio įstatymo pakeitimais, susijusiais su nuo 2024 m. įsigaliosiančia negalios nustatymo tvarka. Siūlomų pakeitimų įsigaliojimo data – 2024 m. sausio 1 d. Projektas yra derinimas su suinteresuotomis institucijomis.

Jeigu dabar žmogus neužpildo prašymo pensijai ilgiau nei 6 mėnesius, pinigai lieka „Sodros“ biudžete ir naudojami socialinio draudimo išmokoms mokėti“, – komentavo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitoms išmokoms gauti irgi yra nustatyti terminai

Anot „Sodros“, tokie patys terminai galioja našlių pensijų gavėjams.

„Jei žmogus kreipėsi vėliau nei įgijo teisę gauti našlių pensiją, pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 6 mėnesiai iki prašymo gavimo dienos.

Tuo metu vienišo asmens išmoka skiriama ir mokama be asmens prašymo. Ją gauna visi vieniši žmonės sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir neįgalieji, negaunantys našlių pensijos. Vienišo asmens išmoka yra skiriama automatiškai, pagal turimus valstybės registrų duomenis, ir mokama nuo teisės į išmoką atsiradimo dienos“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA

Pasak jos, ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės ir tėvystės socialinio draudimo išmokos skiriamos ir mokamos nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, jeigu dėl jų kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo ligos, profesinės reabilitacijos, nėštumo ir gimdymo ar tėvystės atostogų pabaigos.

„Tais atvejais, kai elektroninis nedarbingumo pažymėjimas išduodamas ligai pasibaigus, ligos išmoka skiriama ir mokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, jeigu dėl jos kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo elektroninio nedarbingumo pažymėjimo išdavimo dienos.

Prašymą skirti ligos išmoką reikia pateikti vieną kartą – jis galios ir visiems ligos atvejams ateityje“, – informavo „Sodra“.

Skaitmenizacijos amžius , pasaulyje viskas daroma kad žmogui būtų lengviau gyventi , bet LIETUVOJE viskas atvirkščia , biurokratų gal pusė milijono ,jų atlyginimai tūkstantiniai ir tikrai neminimalūs , o ubagiškas pensijas ir tas vagia , nu P-z d-c viršūnė .Tai ką jie veikia ? Išvaikyti pusę .
Vagių sistema vagių valstybėje nukreipta prieš paprastą žmogų. Kodėl skoloms nuskaityti nereikia rašyti prašymo - Sodra nuo sąskaitos nuriekia be žmogaus leidimo, neklausia gal jis neturi ką valgyti tuo metu?
Kai automatiškai įtraukti į 2 pakopos pensijų kaupimą tai prašymo nereikia, reikia paties net pildyt prašymą, kad atsisakyt nuo įtraukimo ir dar ne kelis sykius. O kai jau ateina kalba apie pinigų mokėjimą tai jau turi pats ieškotis. Nu besmegeniu šalis viskas pastatyta tuo tikslu kad tik ką nors apipi**i. Taigi visus duomenis turit, matot koks amžius ir t.t. tai paskirtkit pensijos mokįjimą automatiškai. Gi pensininkas gali dirbti ir pensiją gauti, kas trugdo? Ai tiesiog tikitės, kad atsiras kvailenių nepateiks prašymų susitaupys pinigėlio, nukris kažkam į kišenę - ar ne taip? Tai va sistemos esmė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų