Kaip portalui tv3.lt teigė VMI komunikacijos vadovė Rūta Asadauskaitė, beveik 1 tūkst. klientų grąžinta suma yra beveik 0,5 mln. eurų.
Taigi, kiekvienas gyventojas gavo vidutiniškai apie 500 eurų. Tačiau ši suma gali skirtis ji priklauso nuo sumokėto mokesčio ir susigrąžintinos sumos.
Kam grąžinti pirmiausia, nusprendžia atsitiktinai
„Permoka gyventojams dažniausiai susidaro dėl pritaikyto mažesnio nei priklauso neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), taip pat dėl GPM lengvatų taikomų gyvybės draudimo, pensijų fondo įmokoms, įmokoms už studijas“, – aiškino R. Asadauskaitė.
Anot jos, susigrąžinti permoką gyventojai gali pateikę teisingai užpildytą GPM deklaraciją, tai kasmet padaro didžioji dauguma klientų.
Komunikacijos vadovė priminė, kad pateikus deklaraciją permoka gyventojui grąžinama automatiškai, nieko daugiau daryti ar papildomai teikti nereikia, o permokos suma tiesiog pervedama į kliento sąskaitą iki liepos 31 d.
Visus teisingai deklaravusius, permokos pasiekia iki liepos 31 d., o sąrašai permokų grąžinimui esą sudaromi atsitiktine tvarka, neatsižvelgiant į deklaracijos pateikimo datą.
Pasak R. Asadauskaitės, dar niekada permokos nebuvo pradėtos grąžinti taip anksti, kaip šiais metais.
Dažniausios klaidos deklaruojant pajamas
VMI primena, kad dažniausiai pasitaikančios klaidos, dėl kurių gyventojams tenka tikslinti deklaraciją ir laukti pinigų, yra tokios:
- neteisingai deklaruoja savarankiškai iki deklaracijos pateikimo dienos sumokėtą GPM sumą;
- deklaruojamos ne visos pajamos iš individualios veiklos, tai yra deklaruoja tik iš įmonių gautas pajamas, apie kurias informuoja patys paslaugų/prekių gavėjai, bet galimai neprideda iš fizinių asmenų gautų veiklos pajamų;
- klaidingai deklaruoja gruodžio mėn. gautas, bet kitų metų sausio mėn. išmokėtas pajamas;
- gyventojai pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto (NT) nuomos pajamas gautas už fiziniams asmenims išnuomotą butą, namą ar žemę, o tie, kurie deklaruoja NT nuomos pajamas, dažnai nurodo, kad nuo tokių gautų pajamų išskaičiuotas pajamų mokestis, nors pajamų mokestį nuo tokių gautų pajamų turi susimokėti patys gyventojai;
- deklaruoja įmokas už studijas, nors jas jau yra deklaravęs kitas šeimos narys;
- pamiršta nurodyti studijuojančiojo duomenis, kai nori ir gali naudotis lengvata;
- pamiršta deklaruoti užsienyje gautas pajamas;
- deklaruojamos gyvybės draudimo išlaidos, kai naudos gavėjais yra pilnamečiai vaikai, anūkai ar kiti asmenys, kai tuo tarpu deklaruoti gali tik įmokų mokėtojai ir, kai naudos gavėjai yra patys įmokų mokėtojai arba jų sutuoktiniai, arba jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai, globotiniai);
- gyvybės draudimo išmokas deklaruoja prie neapmokestinamųjų pajamų, nors jos dažnais atvejais yra apmokestinamos ir kt.;
- klaidingai deklaruoja II pensijų pakopos įmokas, kurioms netaikoma lengvata;
- deklaruoja ne kaupiamojo gyvybės draudimo išlaidas;
- neteisingai deklaruoja arba nedeklaruoja automobilio, NT pajamų, pvz.: deklaruojama neteisinga turto įsigijimo kaina. Gyventojas šią reikšmę turėtų įrašyti iš turto įsigijimo dokumentų, tačiau ne visuomet juos išsaugo;
- sutuoktiniai nepadalina pusiau bendros nuosavybės NT perleidimo pajamų.
Skaičiuojama, kad šiemet pajamų deklaracijas privalo pateikti 858 tūkst. gyventojų, turto deklaracijas – apie 98 tūkst. gyventojų.
Pernai pajamų deklaracijas pateikė daugiau nei 1,5 mln. gyventojų, nes visuomet yra reikšminga dalis gyventojų deklaracijas teikiančių ne dėl pareigos deklaruoti, o tiesiog norėdami susigrąžinti GPM permokas.
O šiaip jie niekur neskuba.