• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai daugelis žino, už ką gauna pinigų į banko sąskaitą. Tačiau kartais praturtėti galima ir visai netikėtai. Turbūt keisčiausia, kai neaišku, už ką pinigų perveda valstybinės institucijos – pavyzdžiui, „Sodra“.

Paprastai daugelis žino, už ką gauna pinigų į banko sąskaitą. Tačiau kartais praturtėti galima ir visai netikėtai. Turbūt keisčiausia, kai neaišku, už ką pinigų perveda valstybinės institucijos – pavyzdžiui, „Sodra“.

REKLAMA

Visiškai netikėtai tokią „dovaną“ neseniai gavo ir naujienų portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Kristina (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma).

Nemenką sumą jai pervedusi „Sodra“ paaiškino, kokiais atvejais gali būti, kad žmogus už tą patį dalyką pinigų gauna du kartus.

Nieko nepaaiškino, bet pinigai nemaišo

Skaitytoja Kristina pasakojo visiškai netikėtai prieš atostogas gavusi daugiau kaip 100 eurų, kurių gauti visai neplanavo.

„Kartais turėti kontaktą su „Sodra“ visai nieko. Nors dažniausiai nelaukiame šių įstaigų laiškų ar skambučių – keli tikrai gali nustebinti. Birželio viduryje sulaukiau žinutės, kad „Sodra“ man pervedė 140 eurų“, – pasakojo skaitytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pripažino nežinojusi, ką galvoti dėl tokio pinigų pervedimo.

„Įstaigos puslapyje jokios žinutės nebuvo, tai kiek išsigandau, bet tuo pačiu ir apsidžiaugiau, nes kaip tik laukė atostogos, o prieš jas pinigėliai niekada nepamaišo“, – svarstė Kristina.

REKLAMA

Vėliau ji sulaukė žinutės, kad tai yra ligos išmoka.

„Bet paskutinį kartą nedarbingumą aš turėjau tik vasario mėnesį, todėl nelabai supratau, kuo čia ir kada sirgau.

Pinigų grąžinti niekas neprašė, tai ir nepervedžiau, o istorijos pabaigos ir visos informacijos taip pat nesulaukiau. Kiek pamenu, vasario mėnesį už nedarbingumą pinigus aš gavau, tai jie tikriausiai nusprendė, kad aš verta ir antro išmokėjimo“, – juokavo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji nenorėjo atskleisti savo vardo ir pavardės, kad „Sodra“ netyčia nesugalvotų pareikalauti pinigų atgal.

Primoka po pajamų deklaravimo?

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič paaiškino, kad ligos išmokų dydis priklauso nuo žmogaus draudžiamųjų pajamų.

Apskaičiuojant ligos išmokos dydį vertinamos asmens draudžiamosios pajamos, turėtos per paeiliui einančius 3 kalendorinius mėnesius, buvusius iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, susirgus vasario mėnesį, vertinamos žmogaus darbo užmokestis, taip pat, jei buvo, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo socialinio draudimo išmokos, gautos praeitų metų spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesį.

Pasak patarėjos, ligos išmokos apskaičiuojamos pagal Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenis.

REKLAMA

Šiam registrui informaciją apie darbuotojo draudžiamąsias pajamas, tai yra pajamas, nuo kurių sumokėtos įmokos ligos socialiniam draudimui, teikia darbdaviai.

„Ligos išmoka negali būti skiriama du kartus už tą patį laikotarpį. Tačiau pasitaiko atvejų, kai darbdaviai tikslina anksčiau „Sodrai“ pateiktus duomenis. 

Pavyzdžiui, tikslina į Apdraustųjų registrą įrašytus duomenis apie apdraustųjų asmenų atitinkamo laikotarpio draudžiamąsias pajamas, kurios turi įtakos jau paskirtos ir asmeniui išmokėtos ligos išmokos dydžiui“, – aiškino M. Kozič.

REKLAMA

Anot jos, jeigu pats išmokos gavėjas yra savarankiškai dirbantis asmuo, Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruoja pajamas už praėjusius metus ir sumoka socialinio draudimo įmokas „Sodrai“, į registrą yra įrašomi duomenys apie jo praėjusių metų iš savarankiškos veiklos gautas draudžiamąsias pajamas.

Jos taip pat turi įtakos jau paskirtos ir asmeniui išmokėtos ligos išmokos dydžiui.

„Taigi, jeigu Apdraustųjų registre pasikeičia duomenys apie žmogaus draudžiamąsias pajamas, arba draudėjas patikslina duomenis apie žmogaus nedarbingumo laikotarpį, paskirta ligos išmoka yra perskaičiuojama. Jeigu susidaro ligos išmokos nepriemoka, ji yra išmokama asmeniui“, – apibendrino „Sodros“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informacija apie sprendimus dėl išmokų gyventojams yra pateikiama jų asmeninėse „Sodros“ paskyrose www.sodra.lt/gyventojui.

Jei peržiūrėjus sprendimų nuorašus apie paskirtą ar perskaičiuotą ligos išmoką žmogui kyla klausimų, rekomenduojame kreiptis į „Sodrą“ informacijos telefonu (+370) 5 250 0883 arba 1883.

Noreciau paklausti sodros, gal jie gali man skirti premija, kad per savo 30 metu stazo nei karto neturejau biuliotenio?
vienais metais duoda kitais atims dvigubai per deklaracijas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų