Yra kolekcionierių, renkančių tokias monetas, kurias galėtų parduoti už nemažas pinigų sumas, rašo portalas „Las provincias“.
Tarp jų – neįprastą žmogeliuko (angl. stickman) piešinį turinčios 2 eurų monetos ir Lietuvoje per klaidą neteisingai 2 eurų monetos, pretenduojančios tapti vienomis brangiausių monetų šalies istorijoje.
Moneta su žmogeliuku – 1,5 tūkst. eurų
2009 m. buvo išleistos riboto tiražo 2 eurų vertės monetos, skirtos ES Ekonominės ir pinigų sąjungos dešimtmečiui (1999–2009 m.) paminėti.
Šios 2 eurų monetos dizainas skiriasi nuo įprasto tuo, kad kitoje jos pusėje yra unikalus Graikijos banko kalyklos skulptoriaus George Stamatopoulos piešinys – žmogeliuko kontūrai ir euro simbolis, įrėminti apskritime. Jis vaizduoja komercinius mainus per visą Europos istoriją.
Monetos apačioje yra užrašas „UEM 1999–2009“, reiškiantis Ekonominės ir pinigų sąjungos jubiliejų. Ir visa tai supa 12 Europos Sąjungos žvaigždžių.
Šios monetos vertė kai kuriuose internetiniuose aukcionuose siekia 500 eurų. Pastaraisiais metais gerokai padidinusi savo vertę rinkoje, kai kuriuose aukcionuose ji dabar įkainota net 1,5 tūkst. eurų.
Jei turite šią monetą, vadinasi, turite daug daugiau, nei 2 eurus.
Vietoje lietuviškų žodžių – latviškas šūkis
Tačiau ši 2 eurų moneta nėra vienintelė, už kurią mokama didelė pinigų suma. Viena tokia buvo išleista ne kur kitur, o Lietuvoje.
2021 m. buvo išleistas 500 tūkst. vienetų tiražas, skirtas Žuvinto biosferos rezervatui (monetos aprašymą rasite čia). Tačiau 500 proginių BU kokybės monetų numizmatinėje pakuotėje buvo nukaldintos su klaida.
Ant tų klaidingų monetų briaunų nėra užrašo „Laisvė, vienybė, gerovė“, vietoje jo – „Dievs, sveti, latviju“ (liet. „Dieve, laimink Latviją“). Taigi ant lietuviškų monetų buvo nukaldintas latviškas šūkis.
Lietuvos bankas (LB) kreipėsi į Lietuvos monetų kalyklą su prašymu išsiaiškinti įvykių aplinkybes ir užtikrinti klaidų prevenciją ateityje, rašoma LB svetainėje.
Lietuvos monetų kalykloje atliekamas vidinis tyrimas, imtasi papildomų procesų kontrolės ir prevencijos veiksmų. Preliminariais duomenimis, brokuotos monetos sudaro iki 10 proc. 2 eurų proginių BU kokybės monetų numizmatinėje pakuotėje tiražo. Lietuvos monetų kalykla apgailestauja dėl susiklosčiusios situacijos.
Už Lietuvoje nukaldintą monetą – beveik 2 tūkst. eurų
Žurnalas „Mundo Moneda“ taip pat aprašė šį „skandalą“. Šio kolekcininkams skirto 2 eurų tiražo dizaineriai – Eglė Ratkutė ir Ernestas Žemaitis – siekė pavaizduoti Žuvinto biosferos rezervatui būdingą aplinką, biologinę įvairovę, kurioje gyvena daugiau nei 4,2 tūkst. gyvūnų, augalų ir grybų rūšių.
Kadangi tik 10 proc. šių monetų buvo nukaldintos su latvišku šūkiu, jų paklausa – didelė, o vertė kyla į viršų. Ji siekia tokias aukštumas, kad galimai gali patekti į visų laikų brangiausių 2 eurų monetų sąrašą.
Pavyzdžiui, lietuviškoje parduotuvėje „Buyeuro.lt“ ši moneta su latvišku užrašu kainuoja 1350 eurų.
Latviškoje svetainėje „Coinslv.com“ ji buvo parduodama už 1590 eurų.
Latvių svetainėje „Eurogold.lv“ už ją prašoma net 1777 eurų. Palyginimui – už tą pačią monetą tik lietuvišku užrašu prašoma vos 69 eurų.
Kadangi su klaida nukaldintų monetų yra vos 500 vnt., gali būti, kad po kelerių metų šių monetų vertė bus dar didesnė.
Kadangi tai – gan nesena moneta, ji galėjo nepastebimai patekti į jūsų rankas ar piniginę. Jei kas nors turite ją namuose, galite palaukti kelerius metus, kol jos vertė dar labiau padidės. Arba galite surengti aukcioną tokiose svetainėse, kaip „Catawiki“, „Etsy“ ar „Ebay“, kad gautumėte kuo daugiau pinigų.